Следете нé или притиснете Escape

Бендот кој го освои Бостон, па светот

Американскиот хард рок бенд, уште познат како „Лошите момци од Бостон“ постои од 1970-та година, а огромниот успех само сведочи за квалитетот на нивната музика

 Американскиот хард рок бенд, уште познат како „Лошите момци од Бостон“ постои од 1970-та година, а огромниот успех само сведочи за квалитетот на нивната музика. Гитаристот Џо Пери и басистот Том Хамилтон се запознале со пејачот Стивен Тајлер, тапанарот Џои Крејмер и гитаристот Реј Табано (кој во 1971-ва година е заменет од Бред Витфорд). Се останато е историја. Бендот го држи рекордот за најмногу златни и мулти-платинести албуми од американски бенд, а има освоено и четири Греми награди.  Знаевте ли дека: 

  • За малку ќе ги знаевме под името „Спајк Џонс“ или „Џек Даниелс“.
  • Сцената од спотот за „Cryin“ во која Алиша Силверстоун скока од мост чинела 10 илјади долари, а траела само 5 секунди.
  • За снимањето на „I don't Want to Miss A Thing“ бил искористен оркестар од 52 члена.
  • За време на турнејата „Get a Grip“, бендот искористил 96.450 жици за гитара и 59 гитари.
  • До денес, Аеросмит имаат продадено над 90 милиони плочи, од кои 50 милиони само во САД.
  • Ако си резервирате на време во туристичката агенција Папилон, ќе може да ги гледате во Софија на 17.05.2014-та.

 http://papillon.com.mk/aerosmith-lokomotiv-stadium-2014/