Следете нé или притиснете Escape

Крстарење по Нил 2

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

1. ден Белград – Хургада

Состанок на аеродромот Никола Тесла на шалтерот на агенцијата два часа пред полетувањето на авионот. Предвиденото време за полетување на авионот е околу 06:30 часот (лет SM 388) до Хургада. Трансфер со климатизирани автобуси или минибуси до избраниот хотел.  Сместување во хотелот. Првата услуга во зависност од избраната услуга е или ручек или вечер. Ноќевање.

2. ден Хургада – Луксор

Напуштање на хотелот и поаѓање кон Луксор. Трансфер со климатизиранни автобуси. Посета на западната обала на Нил во Луксор (Долината на кралевите, Храмот на Хатшепсут...). после ручекот следи посета на источната обала на Луксор и посета на храмот Карнак, најголемиот храм на светот. Сместување на групата на брод со 5*. Вечера. Ноќевање.

3. ден Луксор – Едфу

Појадок на бродот. Посета на источната обала на Луксор и посета на храмот Луксор. Ручек на бродот, после тоа пловидба кон Есни (брана на Нил), потоа до Едфу. Вечера. Ноќевање.

4. ден Едфу – Ком Омбо

Појадок на бродот. Утринска посета на храмот Едфу, кој е посветен на богот Хорусу. Ручек за време на пловидбата до Ком Омбо, каде ќе се посети храмот Собек, кој е посветен на боговите Сету и Хорусу. Вечера. Ноќевање.

5. ден Ком Омбо – Асуан

Појадок на бродот. Продолжување со пловидбата до Асуан. Предпладневна посета на Недовршениот Обелиск, Големата Асуанска брана и храмот Пхилае. Ручек. Попладневна посета на Ботаничката градина и возење по Нил со панорамско разгледување на островот Елефантин и гробницата Агха Кхан. Вечера. Ноќевање.

6. ден Асуан – Каиро

Појадок. Одјава од бродот. Можност за факултативен излет до Абу Симбела со автобус или авион. Во вечерните часови поаѓање со воз (Orient Express) за Каиро. Сместување во купе. Вечера во возот. Ноќевање.

7. ден Каиро

Појадок во возот. Пристигнување во Каиро. Трансфер со климатизирани автобуси до Египетскиот национален музеј и посета на истокот на градот. Ручек. Посета на Гиза, пирамидите и Сфингите. По завршената посета, трансфер до хотелот 4* во Каиро. Пријава во хотел. Ноќевање.

8. ден Каиро

Појадок. Слободно време. Можност за организирање факултативен излет до Александрија (Монтажа комплекс, римскиот театар, библиотека, тврдината Каит Беи) или излет Мемфис-Сакара (посета на старата престолнина на Египет и нејзината некропола). Ноќевање.

9. ден Каиро – Хургада

Појадок. Слободно време до попладневното поаѓање за Хургада. Можност за организирање факултативен излет на стариот Каиро (Амр Ибн Ал-Ас џамија, Висечката црква, Бен Езра синагога, Саладинова тврдина и Мухамед Али џамијата). Трансфер за Хургада со климатизирани автобуси. Пристигнување во Хургада, сместување во избраниот хотел. Вечера. Ноќевање.

9-14. ден Хургада

Одмор во хотелот на база на избраната услуга. Слободно време за одмор. Напуштање на хотелот спрема инструкциите на претставникот. Трансфер до аеродромот во доцните вечерни часови.

15. ден Хургада - Белград

Полетување на авионот (лет SM 387) за Белград во 02:00 часот. Оброк во авионот. Пристигнување на аеродромот во Белград околу 05:30 часот. Крај на програмата.

Опис

Хургада – Луксор – Асван – Каиро – Хургада

 

 

Брод –  Категорија 5* lux

-       Вкупен број на кабини: 72

I кат – ресторан и 8 кабини, II кат – рецепција, фоаје и 8 кабини, III кат – винарија и сир-бар, продавници, читална, билијард, 26 кабини, 2 апартмани, IV кат – 2 продавници, фитнес центар, клиника, 28 кабини, Палуба – базен, бар, пинг-понг.

Кабини: внатрешен телефонски систем, сат ТВ, централен видео систем, централна клима со индивиално подесување на температурата, бања со фен, мини бар, сеф. Сите соби се пространи и може да се вметне трето легло, по потреба.

Ресторан: капацитет 160 столици, односно, гости. Изхрана на база на шведска маса со дополнително мени, зависно од програмата. Чајот се служи на палубата за време на пловидбата. Оброците може да се изменат, без предходно известување.

Забава: Фолклорна програма, ноќна дискотека во фоајето.

Важни информации: звучен систем на целиот брод, сервис за перење и room-service 24 часа. Crystal Internacional програма за безбедност на храна и хигиена (победник во CSFGA. 2004), UV филтрирана и стерилизирана вода. Плаќање во кеш, чекови и картички (American Express, Master Card и Visa).

 

Важни информации

Во цената е вклучено:

6 ноќевања во стандардни соби во избраниот хотел во Хургада на база на наведената услуга

4 ноќевања на брод 5* на база на наведената услуга

1 ноќевање во воз

2 ноќевања со појадок во Каиро во хотел со 4*

Авио превоз на релацијата Белград-Хургада-Белград со авио компанијата AIR CAIRO (Airbus 320)

Багаж: 20кг по лице

Сите локални трансфери по програмата со климатизирани автобуси или минибуси

Услуга водич на српски јазик

Сите влезници за посета на знаменитостите по програмата

Трошоци за организирање на патувањето

Деца постари од 2 години кои по хотелските правила се сместуват бесплатно во хотелот плаќаат само авио билет и трансфер во Хургада, како и аеродромски такси, имаат свое седиште во авионот и користат заеднички лежај во хотелската соба со две возрасни лица

 

Во цената не е вклучено:

Авио такси во износ од 40 € и YQ такса во износ од 25 € (вкупно 65 € по лице)

Задолжителен бакшиш за целиот одмор (20€ за возрасен / 10€ за дете) се плаќа кај водичот на бродот

Доплата за соба со поглед кон море, фамилијарна соба, итн..

Доброволно здравствено осигурување (за Египет не е задолжително, но, се препорачува)

Факултативни излети кои во Хургада ги организира наш партнер, агенција

Египетска виза (25 US$ по пасош) која се добива на аеродромот во Хургада пред пасошката контрола

Деца до 2 години плаќаат само египетски аеродромски такси во износ од 50 еур, немаат свое место во авионот и автобусот, како ни лежај во хотелот, но користат исхрана

Geolocation

Хотел

Сместување

19.11 – 03.12 | 10.12 – 24.12

21.01 – 04.02 | 11.02 – 25.02

04.03 – 18.03 | 01.04 – 15.04

29.04 – 13.05

 

15дена / 13ноќевања

Samra Bay Resort 4* AI

или Sea Gull resort

Брод 5* FB

DBL / TPL

735 €

SGL

969 €

I дете 2 - 6

409 €

I дете 6 - 12

459 €

Hilton Resort 5* AI

или Sonesta Pharaoh 5* AI

Брод 5* FB

DBL / TPL

779 €

SGL

1059 €

I дете 2 - 6

409 €

I дете 6 - 12

459 €

Marriott Hurgada Resort 5* AI

или Continental Hurgada Resort 5* AI

Брод 5* FB

DBL / TPL

899 €

SGL

1259 €

I дете 2 - 6

409 €

I дете 6 - 12

459 €

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе