Следете нé или притиснете Escape

Аргентина и Бразил

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

1-ви ден: 20.01.18 (сабота) – Софија – Лондон – Буенос Аирес

Поаѓање од аеродромот во Софија со “British Airways” во 14:10. Слетување во  Лондон во 15:45. Полетување кон Буенос Аирес во 22:10.

 

2-ри ден: 21.01.18 (недела) – Буенос Аирес

Слетување во Буенос Аирес во 09:00. Средба со представникот на локалниот тур оператор во Аргентинската предстолнина.

Добредојдовте во Аргентина!

По пристигнувањето разглед на јужниот дел на на Буенос Аирес (вклучен во цената), со локален водич. Разгледот почнува со посета на квартот основан од италианските имигранти Ла Бока (La Boca), познат по специфичните куќи, улици како и можноста во живо да видите танго изведби. Можност за прошетка по улицата Caminito”, позната како родно место на тангото. Разгледот продолжува со пауза за сликање пред стадионот на познатиот фудбалски клуб „Бока Јуниорс”-  Естадио Алберто Х Армандо. Другото име на стадионот е „Ла Бомбонера”. Овде тренирал и Диего Марадона.

Следува посета на центарот на градот на плоштадот Plaza de Mayo, одкаде може да се види Прецедателската палата позната како Розевата куќа. Овде е и модерната зграда на најголемата катедрала во Аргенитина. Булеварот (Avenida de Mayo), на некој начин ги сврзува законодавната со извршната власт на државата бидејки на едниот крај е прецедателството а на другиот е парламентот. Овде се наоѓа и кафе барот Тортони, со автентичен интериор, изграден во 19 век (нема да го посетиме, можете да дојдете овде во слободно време).

Разгледот продолжува на север, кон булеварот Avenida 9 de julio, најшироката улица на светот. Овде се наоѓа и познатиот Обелиск – симбол на градот.

Околу 14:00 се сместуваме во хотелот Pestana Buenos Aires Hotel 4*(или сличен). Слободно време за одмор. Можност за прошетка во близина на хотелот по булеварот 9 Јули, како и популарната пешачка улица  Флорида – една од најатрактивните ви предстолнината.

Ноќевање.

 

3-ти ден: 22.01.18 (понеделник) – Буенос Аирес

Појадок.

Продолжуваме со запознавањето на Буенос Аирес со полудневен разглед на северниот дел на градот (вкличено во цената).

Обиколката започнува со фото пауза на местото каде се наоѓа Металното Цвеќе (Floralis Genéric), во близина на правниот факултет на локалниот универзитет. Цвеќето е проектирано да се отвора на изгрејсонце а затвора на зајдисонце, секако ова е еден од уникатните симболи на градот.  

Следува посета на квартот Риколета, еден од нај престижните во градот, изграден во француски стил преполн со административни и стамбени згради, како и многу музеи. Овде се наоѓаат гробиштата Риколета, на некој начин музеј на отворено, а ние ќе ги посетиме. На Риколета се погребани познати личности како Евита Перон, аргентински прецедатели, уметници и сликари, добитници на Нобелова награда и дури и ќерката на Наполеон Бонапарте. 

Разгледот продолжува низ квартот Палермо, познат по аристократските живеалишта со поглед кон паркот. Во Палермо се се наоѓаат и Јапонските градини и ботаничката градина на Буенос Аирес.

Разгледот завршува со посета на една од најуникатните згради во градот – книжарницата Еl Ateneo Grand Splendid. Зградата, првобитно користена како театар  - Teatro Gran Splendid и е изградена во 1919 г.  Долго време не била користена а во 2000 г. е преуредена во библиотека. Интериерот е запазен така што , ложите, и балконите се претворени во рафтови за книги и места за читање.

Враќање во хотел и слободно време или по желба факултативна тура. 

14:00 ч. – Разглед со бродче по Тигре и делтата на реката Парана (со дополнителна доплата).

Со автобуски трансфер возиме по еден од главните булевари Libertador Avenue, низ квартовите Vicente Lopez и Olivos, каде е и резиденцијата на Аргентинскиот прецедател. Ке поминеме и покрај San Isidro, каде е истоименатаготска катедрала, како и квартот San Fernando. Градчето Тигре е е сместено на истоимената река, дел од делтата на реката Парана и е едно од најпопуларните места за одмор каде локалните жители одат да се релаксираат на мнозината островлиња и притоци на големата река Парана. Патувањето по реката започнува од пристаништето во Тигре и продолжуваме по мрежата од канали ,ги гледаме прекрасните зелени острови, елегантни вили, викторијански докови, како и убави градини. Ке патуваме и по реките Lujan, Sarmiento, Tigre и San Antonio, додека пиеме шоља кафе и уживаме во локалјиот десерт Alfajores. Враќање на пристаниште и автобуски трансфер до хотелот.

Цена: 55 $ по лице (со водич на англиски и шпански). Вклучува: трансфер до/од пристаништето во Тигре, разглед со бродче. Времетраење околу 4 часа

20:30 ч. -  Вечера + Танго шоу  во “La Esquina de Carlos Gardel” (со дополнителна доплата, вечерата е со пијалоци).

Незаборавен спектакл со танго, во ресторан-театарот „La Esquina de Carlos Gardel”, по популарниот аргентински актор и композитор – Карлос Гардел. Вечерата е по избор на мени со вклучени пијалоци.  Шоу програмата вклучува танго во разни варијации кои се менувале низ годините.

Вечерата започнува во 21:00. Шоуто започнуа во 22:30 а завршува околу  00:00.

Цена: ~ 130 $ по лице. Вклучува: трансфер, водич, вечера со пијалоци и шоу програма. Траење:  ~ 4 часа.

Ноќевање.

 

4-ти ден: 23.01.18 (вторник) – Буенос Аирес

Појадок. Слободен ден за прошетка  по Буенос Аирес или можност за факултативни разгледи по желба:

Целодневна посета до Ранчот Санта Сузана во Аргентинската пампа– земја на гаучосите (со дополнителна доплата).

Надвор од големиот град можеме да видиме како живеат Аргентинските „каубои” (Гаучоси), додека се движиме по една од најголемите рамници на светот  – Аргентинската пампа. Се патува околу  80 км од Буенос Аирес, до ранчот Санта Сузана. По средба со домаќините и пијалок ке ги пробаме „емпанадас” (традиционална закуска). Потоа имаме слободно време за разни активности како на пример јавање на коњи.

Следува ручек со „asados“ или различни видови месо печено на отворен оган, разни салати, домашни десерти, разни пијалоци (вклучени во цената) и традиционалниот чај „мате“. За време ручекот, следува фолкролно шоу со музика и танц, а на кран ке гледаме изведба на коњанички вештини на гаучосите.

Цена: ~150 $ (регуларен разглед, придружба на англиски и шпански) Вклучуваа: трансфер со автобус, локален водич, богат ручек, пијалоци, јавање на коњи, шоу програма. Времетраење: ~ 8 часа.

Или

Посета на предстолнината на Уругвај – градот Монтевидео (со дополнителна доплата, времетраење околу 16 часа). Патување со хидроглисер, околу 3 часа.

Ран утрински (06:00) трансфер до пристаништето, за пат кон Монтевидео. По пристигнувањето средба со локалниот водич на англиски јазик.

Следува разглед на градот со посета на стариот дел на градот, центрталниот плоштад Plaza Matriz, Катедралата, старата зграда Cabildo, клубот Уругвај, театарот Солис, плоштадот на независноста со споменик на националниот херој Хосе Г. Артигас, Цитеделата. Обиколката продолжува по булеварот 18ти Јули каде се наоѓаат поголемиот дел од продавниците. Посета на квартот Del Prado, како и Парламентот, и Обелискот, поставен во чест на 100 години првиот устав на државата. Продолжуваме со парковите Batlle и Ordoñez. Следува споменикот La Carreta(вагон) и стадионот Centenario. Поминуваме низ квартот Carrasco, крајбрежната улица на Монтевидео, плоштадот Virgilio и неколку крајбрежни квартаови како Punta Gorda, Malvin,  Buceo со јахтинг клубот Punta Carretas и голф клуб.

ОД пристаништето заминуваме кон Буенос Аирес. Пристигнување околу 22:00.

Дополнителна информација: За турата се потребни минимум 10 патници. Цена:  околу 390 $ по лице. Вклучува: трансфер од/до хотелот, бродски билети, целодневен разглед на  Монтевидео - само со  локален водич , на Англиски јазик.

 

 

5-ти ден: 24.01.18 (среда) – Буенос Аурес / Игуасу

Појадок. Слободно време. Трансфер до аеродром и лет до Игуасу. Средба со локалниот туроператор, трансфер и сместување во хотел Esturion 4* (или сличен).Слободно време. Ноќевање во Пуерто Игуасу. 

6-ти ден: 25.01.18 (четврток) – Водопадите Игуасу од страната на Аргентина

Појадок. Целодневна посета на водопадите Игуасу од Аргентинска страна (вклучено во цената).

Незаборавен ден во природа и паркот Игуасу каде ке ги видиме водопадите од аргентинска страна. Овде се наоѓа 80% од паркот, а само 20% се од бразилска страна. Над 275 водопади се создадени од реките Игуасу и Парана, водата на места паѓа од висина од 82м.

Прошетка по туристичките патеки со неверојатни глетки кон водопадите и можност за сликање на овој природен феномен кој го одзема здивот.

 

Свободно време за ручек (на сопствена сметка).

По ручек, факултативна можност за Nautical adventure – пливање и пловење со чамец во кристално чистите води на Игуасу (доплата на лице место). Ноќевање во хотелот во Пуерто Игуасу.

 

7-ми ден: 26.01.18 (петок) – Игуасу од страната на Бразилия, / Рио де Женеиро

Појадок. Одјавување од хотел, Преминување на границата кон Бразил.

Го поминуваме мостот на пријателството од каде се гледаат 3 држави – Аргентина, Бразил и Парагвај и можност за сликање од автобус.

Денот започнува со посета на Паркот на Птиците (вклучено во цената). Паркот е дом за над 1000 птици од различни делови на  Бразил, можност да видите разни видови папафгали, тукани, фламинга и најмалата птица на свет – колибри, како и многу други.

Можност за лет со хеликоптер над водопадите Игуасу (плаќање на лице место, околу 160$ ).

Полудневен разглед со локален водич на водопадите Игуасу од бразилска страна (вклучено во цената). Можност да се види најголемиот од водопадите – Ѓаволското Грло и да се осети величенственоста на природата.

Трансфер до аеродромот Фоз до Игуасу за лет до Рио де Женеиро.

Слетување во вториот по големина град во Бразил, трансфер до - Копакабана. Сместување во хотел на Атланскиот брег  Windsor Excelsior Copacabana 4*(или сличен). Ноќевање.

 

8-ми ден: 27.01.18 (сабота) - Рио де Женеиро

Појадок.

Полудневен разглед на Рио де Женеиро со локален водич (околу 6 часа, вклучено во цената). Посета на планината Корковадо,  и на врвот на истата каде се наоѓа најпознатото обележје на Рио – статуата на Христос Спасител.

Статуата на Христос Спасител може да се види од сите точки на Рио, таа е симбол на градот и привлекува милиони туристи секоја година. Се наоѓа на врвот на планината Корковадо (710м) од каде се пружа преубава панорамска глетка кон Рио де Женеиро. Споменикот е изграден по повод 100 годишнината от независността на Бразил и е откриен 1931г.

Од Корковадо се упатуваме кон најпознатиот стадион во Бразил – Маракана кој е еден од најголемите во светот. Можност за за фото пауза пред стадионот, а за оние кои сакаат да влезат на стадиотон (доколку има можност и нема утакмица, се доплаќа околу 10$ ).

Следува обиколка со автобус  на познатите плажи на Рио – како Ипанема и Леблон, и луксузните Фламенго и Ботафого бич.

Враќање во хотел во 15:00 ч. Слободно време.

Ноќевање.

 

9-ти ден: 28.01.18 (недела) - Рио де Женеиро

Појадок. Полудневен разглед на Рио со локален водич, (4 часа, вклучен во цена).

Започнува со посета на втората најпозната знаменитост на Рио – Sugar Loaf. Планината е со височина од 395м, можност за панормаско фотографирање на плажите на градот .

Следува посета на стариот дел на градот. Поминуваме покрај модернистичката катедрала Канделарија, Националната Галерия, градскиот театар, како и многу други историски и модерни згради во срцето на градот.

Враќање во хотел во 13:00 .  Слободно време.

Вечерта - факултативно, Rio by night вечера + Платаформа шоу (со дополнителна доплата).

Трансфер со автобус до локален ресторант каде имаме можност да искусиме типична Бразилска кујна, (пијалоците се доплаќаат дополнително). По вечерата се преместуваме во салата  Plataforma, каде група професионалци ке ни ја прикажат историјата на Бразил од оснивањето до денес, пропратено со музика, преубави костими и танц.

Цена: ~ 130 $. Вклучува: трансфер, водич, вечера(без вклучени пијалоци), шоу спектакл! Траење околу 5 часа

Ноќевање.

 

10-ти ден: 29.01.18 (понеделник) - Рио де Женеиро

Појадок. Свободен ден за разглед на градот и уживање во локалната култура.

Или

Факултативна можност за целодневна посета на лагуните на Ангра дос Реис (со дополнителна доплата).

Рано наутро – со автобус поаѓаме кон Costa Verde. На околу 150 км (3 часа) западно од Рио се наоѓа Ангра дос Реис, кој е составен од повеќе од 100 острови. Крстарење (около 4 часа) со бродче околу некои од најубавите острови, пауза на тропски остров – можност за пливање.

Враќање во Рио и во хотел доцна вечерта.

Времетраење: околу 12 часа.

Цена: ~ 75$  (ексурзијата е на англиски јазик). Вклучува: трансфер со автобус, водич, крстарење со бродче, ручек без пијалоци.

Ноќевање.

 

11-ти ден: 30.01.18 (вторник) - Рио де Женеиро – Лондон

Појадок. Напуиштање на собите со 12:00. Багажот го оставаме во техничка просторија, можност за кратка прошетка и купување на сувенири. Околу 19:00 трансфер до аеросром за лет со  “British Airways” до Лондон во 23:00 ч.

 

12-ти ден: 31.01.18 (среда) – Лондон

Слетување во Лондон во 12:10. Трансфер со шатл бус и с,естување во хотел до аеродромот Хитроу на база ноќевање. Слободно време за одмор или посета на Лондон. Ноќевање во  Лондон.

 

13-ти ден: 01.02.18 (четврток) – Лондон – Софија

Трансфер со шатл бус до аеродромот Хитроу за лет до Софија во 08:10.

Слетување во Софија во 13:15.

Опис

Буенос Аирес – Водопадите Игуасу – Рио де Женеиро

Дата на патување: 20.01 – 01.02.2018 г.

 

13 дена/ 10 ноќи/

3 ноќевања во Буенос Аирес

2 ноќевања во Игуасу

4 ноќевања во Рио

1 ноќевање во ЛондонВодич – преведувач на бугарски за време на целото патување

 

Услови

Неопходни документи и услови за резервација:

-  Пасош со важност од минимум 6 месеци од крајот на програмата

-  1000 ЕУР депозит при потпишување на договор за патување;

-  Копии од пасошот;

-  Доплата до 15.12.2017;

Напомена

Дополнителни информации:

-  Програмата на водопадите Игуасу се реализира со саатница во зависност од локалните летови!

-  За патувањето не се потребни вакцинации.

-  Минимален број на пријавени за реализација: 15 лица.

-  Краен рок за потврдување на минимумот: 30 дена пред патувањето.

 

Забележки:

Во случај на промена на девизниот курс, или аеродромските такси како и цената на аеродромските такси, хотели и слично за 5%, го задржуваме правото на промена на цената.

-  Во случај на неповолни временски услови можно е програмата да претрпи измени!

-  Го задржуваме правото на промена на редоследот на разгледите и екскурзиите во зависност од локалните услови.

ФАКУЛТАТИВИТЕ СЕ ДОПЛАЌААТ ВО АГЕНЦИЈА!

 

Пенали во случај на откажување:

* до 100 дена пред патување – без пенали

* 99 до 80 дена пред патување – 10 % од цената на пакетот

* 79 до 40 дена пред патување – депозит (1000 ЕУР)

* 39 до 0 денови пред патување - 100 % од цената на аранжманот

 

ЗабелешкаДополнителните екскурзии мора да бидат доплатени во агенцијата!

Цените и саатниците се ориентациони и може да бидат променети до месец дена пред патувањето.

 

Важни информации

Цената е во ЕУР и вклучува:

Авио билет Софија–Лондон-Буенос Аирес / Рио де Женеиро–Лондон-Софија со вклучени аеродромски такси и багаж до 23 кг по лице;

  • На барање – лет од Скопје (според расположливост)

Авио билет Буенос Аирес – Игуасу с включени летищни такси и багаж до 23 кг на човек;

Авио билет Игуасу – Рио де Женеиро со вклучени аеродромски такси и багаж до 23 кг по лице;

Сите наведени екскурзии, разгледи и трансфери и локални водичи; комфорни автобуси;

3 ноќевања со појадок во хотел Pestana Buenos Aires Hotel 4* (или сличен)во Буенос Айрес;

Два полудневни разгледи на Буенос Аирес;

2 ноќевања со појадок во хотел Esturion 4* (или сличен) во  Пуерто Игуасу;

Целодневен разглед на водопадите Игуасу од аргентинска страна со влезници;

Полудневен разглед на водопадите Игуасу од бразилска страна со влезници;

Посета на паркот на птиците од бразилска страна со влезници;

4 ноќевања со појадок во хотел Windsor Excelsior Copacabana 4* (или сличен)во Рио де Женеиро, до плажата на Копакабана;

Полудневен разглед на Рио и до планината Корковадо и статуата на Христос – како и посета на стадионот Маракана (без вклучен влез);

Полудневен разглед на Рио со посета на Шеќерната глава – со лифт;

Локални водичи на Англиски јазик;

1 ноќевање во хотел во близина на аеродром Хитроу во Лондон;

Водич на Бугарски јазик за време на целото патување;

 

Цената не вклучува:

- Факултативни излети и лични трошоци како и се што не е наведено во програмата;

- Патничко осигурување.

- ВИЗИ

Цени со вклучени аеродромски такси:

 

Дата

По лице во двокреветна

Еднокреветна

 

Трето возрасно лице на дополнително легло

20.01.2018 г.

2680 ЕУР

3380 ЕУР

2460 ЕУР

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе