Следете нé или притиснете Escape

Бели ноќи во Санкт Петербург и Москва

Програма

1. ден Софија - Санкт Петербург

Лет од Софија во 12:30 часот со Москва со авио компанијата Аерофлот. Слетување во Москва во 15:35 часот. После краткиот престој, следи лет од Москва до Санкт Петербург. Слетување во Санкт Петербург во 18:35 часот. Трансфер до хотел со 4*. Ноќевање.

2. ден Санкт Петербург

Појадок. Панорамска полудневна обикока во Санкт Петербург со водич на бугарски јазик. За време на обиколката ја видите целата најкарактеристичка архитектура и булеварите на Петербург – центарот на социјалниот и културниот живот на градот, плоштадите, мостовите над каналите Грибоедов и Крјуков, Кузетскиот пазар, населбите на Достоевски, Казанската катедрала, црквата Воскресение Христово итн. Продолжување на обиколката на Јусуповскиот дворец, кој има историско и културно значење од федерално значење. Ноќевање.

3. ден Санкт Петербург

Појадок. Екскурзија до Петерхоф. Петродворецот кој е летната резиденција на Петар Први вклучена во историското наследство на УНЕСКО. Прекрасни паркови и градини, Големата каскада составена од водопади. Враќање во Санкт Петербург. Продолжување со екскурзија во Ермитаж – официјалната резиденција на Големата императица Екатерина. Државниот музеј кој е еден од најголемите музеи во светот. Враќање во хотел. Ноќевање.

4. ден Санкт Петербург

Појадок. Екскурзија со автобус до Царското село / Пушкин – комплекс кој се наоѓа на 25км од градот, спомен на династијата Романови. Највпечатливото место е Екатеринскиот дворец кој е одраз на рускиот барок. Враќање во Санкт Петербург. Ноќевање. • По желба – вечера во традиционален ресторан со фолклорна програма – 40 еур по лице.

5. ден Санкт Петербург

Појадок. Напуштање на собите и трансфер до железничката станица. Заминување со воз до Моска / околу 4 часа. Сместување во хотел 4*. Разгледување на градот со брод по реката Москва. Прошетката продолжува околу час ипол преку историскиот центар Кремљ, паркот на Културата, Големиот Камен Мост, Храмот на Спасителот Христов итн. Ноќевање.

6. ден Москва Појадок.

Туристичка обиколка на Москва. Разгледување на впечатливите згради и колоритот на своите жители. Москва иако е еден од најскапиот град во светот, не претставува пречка за посета од страна на илјадници туристи од целиот свет. Ќе ги видите најпопуларните и најатрактивни места – Црвениот плоштад, Московскиот државен универзитет, Големиот театар, најголемата руска катедрала, паркот на Победата, Мосфилм, Деловниот центар, Белиот Дом итн. Следува обиколка на територијата на Кремљ и катедралите. Враќање во хотелот. Ноќевање.

7. ден Москва

Појадок. Посета на галеријата Третјаков-централниот руски музеј, каде е собрана најбогатата колекција од руските мајстори. Катедралата сама по себе е убава зграда – национален дворец на искуството. Фасадата говори за руските народни приказни. Слободно време за шипонг. Враќање во хотелот. Ноќевање 8. ден Москва – Софија Појадок. Осободување на собите. Трансфер до аеродромот за директен лет до Софија во 08:20 часот. Слетување во Софија во 11:35 часот.

Опис

Период на патување:

31.05 – 07.06.2018

8 дена / 7 ноќи

Цена по лице: 1.260 еур 

Цена по лице:

Дата

Сместување во двокреветна соба

Еднокреветна соба

31.05.2018

1.260 еур

1.510 еур

 

Услови

Услови и забелешки:

-       За резервација се потребни 50% уплата, а остатокот треба да се плати во целост 46 дена пред тргнувањето

-       Понудата е валидна за група од минимум 34 патници

-       Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на екскурзиите според програмата 

Важни информации

Во цената е вклучено:

-       Авио билет Софија – Санкт Петербуег – Москва – Софија

-       Аеродромски такси

-       4 ноќевања со појадок во хотел 4* во Санкт Петербург

-       3 ноќевања со појадок во хотел 4* во Москва

-       Трансфер аеродром-хотел-аеродром

-       Билет за возот Сапсан

-       Програмите според програмата

-       Такси за посета на наведените објекти

-       Водич на бугарски јазик за време на целото патување

-       Осигурување за лица до 70  година за сума до 30.000 еур

Во цената не е вклучено:

-       Туристичка виза за Русија во износ од 80 еур по лице /рок на издавање 14 работни денови/

-       Доплата за медицинско осигурување за лица над 70 години – 10 еур

-       Вечера во традиционаолен руски ресторан со фолклорна програма – 40 еур (вклучува и трансфер од и до хотелот, 4 степено мени, 50мл руска водка, вода, кафе/чај)

-       Излети од лицен карактер

Пример хотели според програмата:

Санкт Петербург – hotel Moskva 4*

Москва – Izmailova Delta 4*

Опис на летовите:

31.05 Софија 12:30 – Москва 15:35

31.05 Москва 18:20 – Сакнт Петербург 19:40

07.06 Москва 08:20 – Софија 11:35

 

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе