Следете нé или притиснете Escape

Кабо Верде – рајските острови на Африка

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

ПРОГРАМА 8 Дена / 7 НОЌИ

СЕКОЈА САБОТА ВО ПЕРИОДОТ: 07.01 – 30.04.2018г. 

Прв ден

Полетување во 17:50 од Милано (аеродром Бергамо) до Кабо Верде. Слетување во 22:05. Средба со партнерот тур оператор и трансфер до хотел. Сместување. Ноќевање.

Втор ден

Појадок. Инфо средба за презентација на можните локални тури и екскурзији. Слободно време. Ноќевање.

Трет ден

Појадок. Слободно време за уживање на плажа или или можност за факултативна екскурзија: Салина Релакс - "SPA во вулкан" (45 ЕУР по лице – се плаќа на лице место)

Името на островот Сал значи „Остров на солта“. Овде нема планини, само кратер (Педра де Луме) на изгаснат вулкан. Океанската вода, низ подземни канали влегува во кратрот и испарува оставајки дебел слој на сол. Се посетува Crioula Beauty Center, каде прекрасната природа и тишината допринесуваат на задоволството и опуштањето на гостите. Овде имате можност на бања од кал или масажа со сол, како и да влезете во базен со морса вода со различна концентрација на соленост. Во малите базени заради големата концентрација на соленост телото ке Ви се задржи на површината, речиси како да нема гравитација. Ноќевање.

Четврти ден

Појадок. Слободно време за уживање на плажа или или можност за факултативна екскурзија: Обиколка на Островот Сал (45 ЕУР по лице – се плаќа на лице место)

Целодневен разглед на островот Сал. Обиколката започнува на прекрасната плажа Igrijinha, потоа од плажите на Монте Леао спроти заливот Murdeira, ке го видиме малиот град Palmeira со своето трговско пристаниште. Можност за посета на украсните базени Арагон и Буракона.

Одејки на Исток, ја поминуваме Зоната на фатаморганите – Terraboa.

Потоа пристигнуваме во Педра де Луме, каде се служи ручек, одовде уживаме во преубавата глетка на вулканот.

Краток престој во главниот град Еспаргос.

На крај сопираме на Dune Beach "Понта Прета", каде може да се ужива во морето и сончањето. Враќање бо хотел. Ноќевање.

Петти ден

Појадок. Слободно време за уживање на плажа или или можност за факултативна екскурзија: Откријте ги островите Боависта, Фого, Сао Николау или Сао Висенте (плаќање на лице место)

Единствена шанса за посета на другите острови.

Кааток лет до некој од островите Боависта, Фого, Сао Николау или Сао Висенте. По слетување ве чека локален водич кој ке го води разгледот на соодветниот остров.

Ноќевање.

Шестти ден

Појадок. Слободно време за уживање на плажа или или можност за факултативна екскурзија:Quad тура ( 69 ЕУР по лице и 10 ЕУР за второ лице на истиот Quad )

На оваа тура ке посетите пејсажи и видите глетки на места кои се недостапни со друго превозно средство. Црни патишта, глина, вулкански пустини, златни плажи и диви дини се само дел од глетките на оваа екскурзија. Времетраење помеѓу 2 и 4 часа. Ноќевање.

Седми ден

Појадок. Слободно време за уживање на плажа или или можност за факултативна екскурзија: Катамаран  (49 ЕУР по лице – се плаќа на лице место)

На катамаранот "Арматоре" ке уживате во неверојатна пловидба.

Од пристаништето Palmeira се стига до заливот Murdeira, каде по закотвувањето, имате можност за пливање, нуркање и да се обидете во подводен риболов. Ручек на бродот. Враќање на Сол. Ноќевање.

Осми ден

Појадок, одјавување од хотелот, трансфер до аеродромот во 22:55. Лет од Кабо Верде до Милано.

Деветти ден

Слетување во Бергамо, Милано во 06:35.

Забелешка: Цените и редоследот на локалните факултативни екскурзии може да подлежат на промена.

Опис

Кабо Верде е островска држава, во близина на брегот на на Западна Африка. Позната пред се по топлата клима и своите плажи,  Кабо Верде е една од најтешко достапните  туристички дестинации, заради ретките летови. Независимо од това, туристите кои бараат убави плажи ке бидат презадоволни од престојот како и од достапните цени. Островот Sal има преубави плажи, песочни дини како и одлични услови са сурф. Навистина оваа дестинација е една од најмирните и спокојните каде сеуште можете да уживате на посета на убави ресорти и одмаралишта без да се соочите со огромни гужви предизвикани од премногу туристи 

Ред на летање:

     

Секоја сабота од Бергамо до Сал

Ред на летање 13.01 до 17.03

Meridiana Fly

 

 

САБОТА - IG7315 - BGY 18.55 - SAL 23.15

 

НЕДЕЛА - IG7316 - SAL 00.15 - BGY 08.10+ ( СЛЕТУВАЊЕ ВО НЕДЕЛА )

     

Секоја сабота од Бергамо до Сал

Ред на летање по 24.03

Meridiana Fly

 

 

САБОТА - IG7315 - BGY 18.55 - SAL 23.15

 

САБОТА - IG7316 - SAL 23.20 - BGY 08.15+ (СЛЕТУВАЊЕ ВО НЕДЕЛА)

     

Секоја сабота од Бергамо до Сал

Ред на летање по 31.03

Meridiana Fly

 

 

САБОТА - IG7315 - BGY 19.00 - SAL 22.20

 

САБОТА - IG7316 - SAL 23.20 - BGY 08.15+ (СЛЕТУВАЊЕ ВО НЕДЕЛА)

Се лета со: Meridiana Fly со Boeing 737

 

Хотели

Опис на хотелите:

Crioula Clubhotel & Resort 4* е убав комплекс на Dune Beach, Санта Марија во јужниот дел од островот Сал.

Комплексот е опкружен со парк кој се простира на  12,000 m² преполн со тропски растениа. Елегантниот хотел на своите гости им нуди пријатен одмор во преубава оаза.

Хотелот располага со 280 соби поделени на прв и втор спрат, бунгалови, мини суитови и суитови со поглед на море. Сите соби се опремени со клима уред, сеф, фрижидер, телефон, телевизор со сателитска програма. Стандардните соби се наоѓаат во централниот дел на хотелот, во некои од нив може да се сместат максимум 4 лица.  Мини суит и се лоцирани на првиот спрат и имаат преубав поглед на плажата и заливот Санта Марија.

Комфорниот мини суит  има 30 кв.м, додека суитот од 50 кв.м има две одделни соби.

Огромната плажа, долга речиси 10 км и кристално чистата вода на Атлантикот доминираат со уникатната глетка што ке го задоволи секој гост.

Островот е со многу ниска, речиси непостоечка влажност. Сувата клима и пријатните ветришта создаваат идеални температури, кои никогаш не се пониски од 22 ° C преку ден а ретко се над 30 ° C, прави островот Сал да биде дестинација за сите што сакаат да уживаат на афричкото сонце.    

Melia Tortuga Beach 5*

Хотелот MELIA Turtuga е сместен директно на песокот на Алгудеиро. Содржи 286 сместувачки единици поделени на Suite, Suite со 2 соби, Family Suite и вили со 3 или 4 соби со поглед на море. Сите се опремени со купатило, телевизор со сателитски канали, клима уред телефон, интернет (со доплата), фрижидерче, балкон или тераса. Suite се опремени со тераса или балкон, 1 спалня, купатило со када, кујна и салон. Suite со две соби се големи апартмани со тераса или балкон, 2 спални, купатило со када, кујна и салон. Family Suite се големи апартмани со тераса или балкон, 2 спални, 2 купатила со када, кујна и салон.

Хотелот нуди разни гастрономски специјалитети. Во ресторантот освен појадок, ручек и вечера на шведска маса како и “show cooking”. На базенот има бар-ресторант а на плажата Bar Grill Beach Club Bar&Restaurant, каде освен месо, можете да уживате во морска храна и риба.

Хотелот организира и тематски вечери (суши и јастог се плаќаат дополнително) и анимација. Во лоби барот, барот на базенот и Бар O’grill се нудат разни алкохолни и безалкохолни пијалоци. Во ресторантот Water Sight се нудат лесни оброци преку ден, а навечер се пратвара во  елегантен вечерен ресторант.

Хотелот располага со 2 базени за возрасни и 2 за деца, анимација, Mini club за деца од 5 до 12, фитнес, центар за нуркање и сурф како и СПА центар со доплата.

 

MELIA SOL DUNAS Family Resort

Хотелот се наоѓа на 800м оd плажаta Алгодоеиро. Раsполага сo 840 соби, поделени на Premium и Family Suite – двоспални. Сите соби располагаат со купатило со када или туш, плазма телевизор со сателитска програма, клима уред, телефон, минибар и сеф. Собите Premium се во централниот дел – 1 соба, бања, балкон. Можност за сместување на 2 возрасни и 1 дете. Family Suite – две спални, 2 бањи – едната со туш, другата со када. Можност за сместување до 4 возрасни и 1 бебе.

Располага со 2 ресторанти, 4 баови – еден ноќен бар Odissey и 3 барови покрај базен.

Со доплата може да се ужива во одбојка на плажа, аеробик, сурф и риболов. СПА центар, анимација и  baby club.

 

MELIA DUNAS BEACH RESORT & SPA 5*

Hotel Meliã Dunas е сместен на самата плажа Алгодоеиро.

Располага со 313 соби, поделени на Premium, Family Suite и Premium The Level. Сите соби располагаат со купатило со туш или када, плазма ТВ со сателитски канали, климауред, телефон, минибар и сеф. Premium собите се со 1 соба, бања со туш или када, балкон. Може да се сместат 2 возрасни и 1 дете. Family Suite 2 соби, едната со брачен кревет, другата со 2 поединечни кревети и има 2 купатила, едното со туш а другото со када. Можност за сместување на 4 возрасни и 1 бебе. Premium The Level собите се состојат од 1 соба, тераса и веранда. The Level: специјален чек ин; зона со безплатен интернет и библиотека; појадок со резервација во одредено време во ресторант Atlantis; избор на алкохолни пијалоци; преференцијална резервација за alla cartе и СПА центарот; безплатен влез за СПА центарот и 20% попуст за СПА услугите; приватен базен.

Хотелът разполага с 4 ресторанта: Aqua – средоземна храна, Show Cooking; Sahel – индиска храна; Rancho – скара, некои услуги се доплаќаат (попуст за клиентите на The Level); Atlantis – морска храна, некои услуги се доплаќаат (попуст за клиентите на The Level);

На располагање на клиентите се 8 барови, од кои 3 не се влезени во All inclusivе услугата..

 

MELIA LLANA 5* Adults Only

Хотел Melia Llana се наоѓа на плажата  Алгодоеиро.

Отворен во Декември 2016, хотелот не прима гости помлади од 16 години. Располага со 303 соби, сите модерно опремени со централен клима уред, LCD телевизор од 32 инча, телефон, минибар и сеф. Deluxe собите се на прв спрат со спална, купатило и тераса. На приземје се Deluxe собите со градина. Deluxe Ocean Front се со поглед на море а има и Deluxe Ocean Front соби со приватно џакузи.

Хотелот разполага со 4 ресторанта: главниот ресторант Mosaico, Италијански ресторант, Азиски ресторант Nami и ресторант O’Grille. Располага со 4 барови од кои еден е само за клиентите од The level.

Има 2 невероятни басейна и 1, който е само за клиенти The level.

Хотелот располага со фитнес, СПА. The Level: безплатен влез за СПА центарот и 20% попуст за СПА услугите; приватен базен.

 

Услови

НЕОПХОДИМИ ДОКУМЕНТИ:

 • Пасош со минимум важност од 6 месеци.
 • За деца под 18., кои патуваат без родители – нотарски заведено полномоштво (оригинал и 1 копија). За деца, чии родители са со различни семејства, се бара копија на извод од матичната книга на родените со имињата на двајцата родители.

 

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:

 • Депозит од 50% од цената на пакетот. Доплата 20 дена пред заминување.

 

ДОПОЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЈА

 • Цната на пакетот не зависи од бројка на пријавени.
 • Програмата е индивидуална. Не е предвиден водич од страна на ТА.
 • Нема санитарни и медицински посебни барања за патување до Кабо Верде.

 

ПЕНАЛИ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ:

 • До 60 работни дена пред заминување – без пенали
 • Од 59 работни дена до 10 дена – 15 % панали
 • Од 9 работни дена – 100% пенали

Важни информации

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Авио билет Милано-Кабо Верде-Милано со вклучени аеродромски такси и багаж од 15кг. по лице
 • 7 ноќевања на база All Inclusive во избраниот хотел
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром  

−         Средба на аеродромот Кабо Верде со локалниот партнер – тур оператор  (Англиски, Италиански, Португалски или Шпански)

−         Испраќај до хотел од страна на представникот

−         Инфо средба со представникот за планирање на екскурзиите

−         24 часовна асистенција околу прашања и недоразбирања во текот на престојот

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Авио Скопје-Милано-Скопје
 • Такса за гориво (се објавува 2 недели пред заминување)
 • Услуги, кои не се спомнати во програмата
 • Лични трошоци
 • Бакшиши
 • Осигурување "Откажување од патување" (меѓу 1,50% и 3,30% од вредноста на пакетот)
 • Виза 25 ЕУР –  (визата може да се извади и на пристигнување но цената е 40 ЕУР)

Цена по лице во

хотел „Crioula Clubhotel & Resort"4*

Период

По лице во стандардна двокреветна соба

По лице во бунгалов

Еднокреветна соба

Трет возрасен во двокреветна

Дете до 12 г. Со 2 возрасни

07.01 – 30.04.2018 Секоја сабота

1090€

 

1180€

 

 

1250€

 

980€

690€

http://www.stefaninagroup.com/crioula/eng/crioula.asp

All inclusive: појадок, ручек и велера во главниот ресторант на шведска маса. Точени пијалоци - вода, пиво и вино. Поручек ужина на барот покрај базенот. Локални алкохолни и безалкохолни напитоци це вклучени во цената.

Кафе еспресо, флаширана вода и сите флаширани пијалоци како и увозните се доплаќаат дополнително.  

 

Забелешка: цената е валидна за период 07.01 – 30.04.2018 и заминување секоја сабота во периодот освен за периодите 07.02-16.02.2018г., 28.03-06.04.2018г., 18.04-24.04.2018г. (за овие периоди има доплата)

хотел „Melia Tortuga Beach” 5*

Период

По лице во стандардна двокреветна соба

Единична стая

Трет возрасен во апартман со 2 спални или семејна соба

Дете до 12 г. Со 2 возрасни во апартман со 2 спални или семејна соба

07.01 – 30.04.2018 Секоја сабота

 

1601€

 

2051€

На барање

На барање

http://www.tortugabeachresort.com

All inclusive:  појадок со шведска маса со ладни и топли пијалоци, сокови и минерална вода во главниот ресторант или во „Grill” ресторантот. Ручек во главниот ресторант на шведска маса со безалкохолни пијалоци, вода, пиво и точено вино или во “GrillBeach” или во бара на плажа со по-лесна храна. Вечера со шведска маса во главниот ресторант со безалкохолни пијалоци, вода, пиво и точено вино.

Од 09:00 до 02:00 топли и ладни пијалоци (пиво, вода и алкохол) во разни барови и ресторанти во хотелот.

 

Забелешка: цената е валидна за период 07.01 – 30.04.2018 и заминување секоја сабота во периодот освен за периодите 07.02-16.02.2018г., 28.03-06.04.2018г. (за овие периоди има доплата) 

MELIA SOL DUNAS Family Resort

 

Период

По лице во стандардна двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трет возрасен во апартман со 2 спални

Дете до 12 г. Со 2 возрасни

07.01 – 30.04.2018 Секоја сабота

 

1566€

 

2016€

На барање

986€

http://www.dunasbeachresort.com

All inclusive: појадок со шведска маса со ладни и топли пијалоци, сокови. Ручек во ресторант на шведска маса вклучува лесни напитоци, вода, пиво и домашно вино или ручек по избор на плажа. Вечера на шведска маса. Од 09:30 до 02:00 часа: ладни пијалоции, пиво, вода и алкохолни пијалоци.

Забелешка: цената е валидна за период 07.01 – 30.04.2018 и заминување секоја сабота во периодот освен за периодите 07.02-16.02.2018г., 28.03-06.04.2018г. (за овие периоди има доплата)

MELIA DUNAS BEACH RESORT & SPA 5*

 

Период

По лице во стандардна двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трет возрасен во апартман со 2 спални

Дете до 12 г. Со 2 возрасни

Соба Premium “The Level”

07.01 – 30.04.2018 Секоја сабота

1643€

 

2113€

 

На барање

1024€

2033€

http://www.dunasbeachresort.com

All inclusive: појадок со шведска маса со ладни и топли пијалоци, сокови. Ручек во ресторант на шведска маса вклучува лесни напитоци, вода, пиво и домашно вино или ручек по избор на плажа. Вечера на шведска маса.

Забелешка: цената е валидна за период 07.01 – 30.04.2018 и заминување секоја сабота во периодот освен за периодите 07.02-16.02.2018г., 28.03-06.04.2018г. (за овие периоди има доплата) 

MELIA LLANA 5* (хотелот е само за возрасни, не се примаат лица под 18 години)

 

Период

По лице во стандардна двокреветна соба

Еднокреветна соба

Соба Deluxe

Поглед на Океан со џакузи и сопствена градина

Соба Deluxe

Поглед на Океан

07.01 – 30.04.2018 Секоја сабота

1763€

2253€

1967€

 

1890€

 

http://llanabeach.com/llana-resort

All inclusive описание : Закуска на бюфет или в O’Grille с топли и студени напитки и сокове. Обядът на бюфет в ресторанта или в O’Grille включва леки напитки, вода, бира и домашно вино. Вечерята също е на бюфет. От 10:00 до 03:00 часа: студено напитки, бира, вода и алкохолни напитки.

Забелешка: цената е валидна за период 07.01 – 30.04.2018 и заминување секоја сабота во периодот освен за периодите 07.02-16.02.2018г., 28.03-06.04.2018г. (за овие периоди има доплата)

SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе