Следете нé или притиснете Escape

МАРОКО – од Империските градови до мистериите во Сахара

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

8 дена / 7 ноќи во Мароко

 

Маршута: Маракеш – Ајт Бен – Хаду – Уарзазат – Ерфуд – Фес – Волубилис – Мекнес – Рабат – Казабланка – Маракеш – Агадир

 

Мароко – Прекрасна дестинација за сечиј вкус. Неверојатна комбинација од звуци, цветови, улични пазари, архитектура, џамии, кралски дворци, различни чаеви наливани од сребрени чајници, вкусна улична храна и многу други работи!

 

Програма:

 

1. ден Софија - Маракеш

Состанок на аеродромот во Софија, на Терминал 1 со претставник на агенцијата. Директен лет до Маракеш кој трае 4 часа и 30 минути. Слетување на аеродромот во Маракеш или Агадир. Средба со водичот (на бугарски јазик). Трансфер до хотелот – Залагх Касхбах 4* во Маракеш. Вечера и ноќевање.

2. ден Маракеш – Уарзазат

Појадок. Туристичка обиколка на Маракеш. Посета на сите познати знаменитости и историски споменици во градот (градините Менара, џамијата Кутубија-Koutoubia Mosque најголемата џамија во Маракеш, дворецот Бахиа-Bahia Palace, плоштадот Џема Ел-Фна-Jemaa El-Fnaa Square. Попатно застанување во Ајт Бен Хаду кој се наоѓа на левиот брег на реката Уарзазат и кој е типичен пример за мароканската архитектура. Тука биле снимени многу популатни филмови како: Исуз од Назарет, Мумијата, Гладијатор итн. Сместување во хотел Club Hanane 4*. Вечера и ноќевање.

3. ден Уарзазат – Тингир – Ерфуд

Појадок. Посета на Музејот на киното. Тргнување кон Ерфуд, патување полно со оази и живописни пејсажи. Поминување низ оазата Ел Џорф-El Jorf. Поминување низ кањоњот Тодра, каде ќе има кратка прошетка. Следува ручек во традиционален ресторан. Пристигнување во Ерфуд. Сместување во Palm’s Club Hotel 4*. Вечера и ноќевање.

·        По желба со дополнителна доплата: 4x4 сафари, јавање на камили и посета на шаторски камп во пустината близу до Мерзуг.

4. ден Ерфуд – Фес

Појадок. Заминување за Фес. По пат посета на една карактеристична зона во Ерфуд, поврзана со обработка на камен, мрамор, минерали и фосили, кои се остатоци од времето кога оваа област била дното на океанот пред милиони години. Во овој предел освен пустина, има и многу каменоломи. Патувањето продолжува до Ифран, познат како Мароканската Швајцарија. Се наоѓа на надморска височина од 1.713м и тука се наоѓа и Националниот Парк каде има многу бројни животни. Продолжување кон Фес. Сместување во хотелот Menzeh Zalaagh 4*. Вечера и ноќевање.

5. ден Фес

После појадокот посета на Кралскиот дворец со седумте златни порти. Непосредно до него се наоѓа еврејскиот квартал Мелах, создаден во 1438 година. Одлична споредба меѓу еврејската и муслиманската архитектура. После тоа посета на старата Медина која има 9.000 лавиринтни улици. Тоа е најголемата пешачка зона во светот – дел од УНЕСКО. Гледање на обработка и бојадисување на кожа. Прошетка до плоштадот Нежарине. Враќање во хотелот. Вечера и ноќевање.

6. ден Фес – Волјубилис – Мекнес – Рабат - Казабланка

Појадок. Заминување кон древниот град Волјубилис во близина на Мекнес во северниот дел на Мароко. Разгледување на целиот град. Продолжување кон Мекнес, стариот империски главен град. Разгледување на старите ѕидини и украсената порта. На патот кон КАзабланка, разгледување на градот Рабат. Пристигнување во Казабланка. Слестување во хотелот Prince de Paris 4*. Вечера и ноќевање.

7. ден Казабланка – Маракеш

 Појадок. Обиколка на градот пеш преку плоштадот и Обединетите Нации, каде ќе има време за утринско кафе и самостојна прошетка. Посета на величенствената џамија Хасан II /дококу сакате да влезете внатре, се доплаќа на лице место 12 еур. Продолжување до прекрасната плажна алеја Корниш. Слободно време за ручек. Не пропуштајте да ја пробате рубата, која е карактеристична за КАзабланка.по пат накај Маракеш, посета на богатиот квартал во Казабланка, наречен Анфа. Пристигнување во Маракеш. Сместување во Zalagh Kashbah 4*. Вечера и ноќевање.

·        По желба посета на спектаклот Фантазија – вечера во типична бербер шатор (казба) со фолклорни танци и различни демонстрации – 50 еур

8. ден Маракеш – Агадир

Појадок. Трансфер до Агадир за лет до Софија. Слетување во Софија, Терминал 1

Важни информации

Во цената е вклучено:

-        Авио билет – повратен авио билет со BH Air: Софија-Маракеш/Агадир-Софија со вклучени аеродромски такси

-        Трансфери со климатеризирани автобуси по програмата

-        7 ноќевања на база на полупансион во хотели со 4*

-        Сите екскурзии во МАроко, без доплата според програма

-        Водич на бугарски јазик за време на целото патување

-        Медицинско осигурување за време на патувањето со покритие 10.000 еур

Во цената не е вклучено:

-        Ручек за време на патувањето – се плаќа на лице место

-        Дополнителни обиколки, екскурзии, по желба на клиентите

-        Бакшиш – 10 еур за целиот престој, кој се плаќа на лице место

-        Такса за гориво, само при драстична промена на цената на горивата

Минимален број на туристи: 30

Краен рок за известување: 30 дена пред терминот

 

Информации за летовите:

Софија 14:30 часот; Маракеш/Агадир 16:00 часот

Маракеш/Агадир 17:00 часот; Софија 23:55 часот

Тип на авион: Airbus A320

Начин на плаќање:

300 еур за резервација, целосна доплата 21 ден пред поаѓањето

Неопходни документи:

-        Копија од пасош со минимум валидност од 6 месеци пред датата на екскурзијата, за деца до 18 години доколку патуваат со еден или без ниеден родител потребна е нотарка заверка од двата родители. За патувањето не се потребни визи и вакцини!

Дати

Цена по лице, во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Дополнително легло

Дете до 12 г. Со 2 возрасни

10.04 – 17.04.18

698 €

765 €

688 €

625 €

17.04 – 24.04.18

698 €

765 €

688 €

625 €

24.04 – 01.05.18

698 €

765 €

688 €

625 €

01.05 – 08.05.18

698 €

765 €

688 €

625 €

02.10 – 09.10.18

698 €

765 €

688 €

625 €

09.10 – 16.10.18

698 €

765 €

688 €

625 €

16.10 – 23.10.18

698 €

765 €

688 €

625 €

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе