Следете нé или притиснете Escape

Одмор на островот Занзибар и сафари во Танзанија

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

1. ден 15.01.2018

Лет од Софија до Танзанија со редовна линија со авио компанијата Turkish Airlines по маршутата Софија-Истанбул-Килиманџаро во 10:05 часот. Слетување во Истанбул во 12:35 часот. Лет за Килиманџаро во 20:30 часот.

2. ден 16.01.2018

Слетување во Танзанија во 05:55 часот. Трансфер до Аруша. Појадок во ресторан. Следи сафари во паркот Таранжир со вклучен ручек – пикник.

Паркот е лоциран околу 120км јужно од Аруша па се до 2850 м.н.в. Тој е еден од најпосетените паркови во цела Африка. Истоимената река поминува низ него и е единствениот извор на вода кога завршува дождовната сезона од јули до октомври. Во тоа време тука се сместуваат и повеќето животни, како што се: зебри, лавови, леопарди, жирафи, слонови, газели, антилопи, гну и други. Како и над 400 видови на птици.

Заминување кон паркот на езерото Манра. Сместување во Lake Manyara Serena Lodge 4*, со вечера и појадок

3. ден 17.01.2018

Појадок. Сафари. Каде може да ги видите најинтересните животни на Земјата. Мноштво на пејсажи – савана, џунгла, животни, птици.

Заминување на пикник ручек на кратерот на вулканот Нгогонгоро за сафари. Кратерот е сместен на надморска височина од 300м и дом на најретките видови на животни, како што се: носорози, лавови, слонов, гепарги, биволи, антилопи и друго.

Посетување на дното на кратерот, посетување на горите каде се кријат мајмуните, езерото полно со фламинго, саваната.

Сместување во  Ngorongoro Serena Lodge 4*. Вечера и ноќевање во хотелот.

4. ден 18.01.2018

Појадок. Заминување за Аруша и ручек во ресторан. Лет до Занзибар. Посета на летувалиштето Стоун Тау и трансфер до хотелот на островот. Слободно време, вечера и ноќевање.

5. ден 19.01.2018       

Појадок. Слободно време или полудневна посета на Стоун Таун (околу 3 часа).

Излетот ќе Ви ги покаже најинтересните знаменитости и историско наследство на Занзибар. Обиколката започнува од пазарот во градот каде може да купите свежи плодови и риба. Ќе се посетат англиската црква Султановиот дворец, Палатата за церемонии, Старата тврдина.

Слободно време за плажа и одмор. Вечера и ноќевање.

6. ден 20.01.2018

Појадок. Дополнителна целодневна екскурзија Синото сафари (околу 6 часа).

Поаѓање од Фумба. Можност за гурење, пливање во чистите води на океанот. Доколку имате среќа ќе видите и делфини, ќе се сончате на песочната плажа на Minai Bay и ќе се восхитувате на коралните гребени со бесплатна опрема. Во цената е вклучен и ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и морски специјалитети и многу егзотични плодови. Враќање во хотелот. Ноќевање.

7. ден 21.01.2018

Појадок. Предлог екскурзија до паркот Јозани (околу 3 часа).

Се наоѓа на 35км југо-западно од главниот град, и е најголемата заштитена зона на островот, каде може  да се видат леопарди и антилопи. Од близу ќе може да ги видите и мајмуните колобуси.

8. ден 22.01.2018

Појадок. Можност за полудневна тура “Занзибар – островот на зачините” (околу 3 часа).

Првата асоцијација за Занзибар се зачините – карамфил, канела, пипер и друго. Биле купувани од страна на сумтаните од Оман и се една од главните причини за трговијата со робови. Ќе може да купиите зачии и масла по повластени цени.

Предлог екскурзија и до Затвореничкиот остров (3 часа).

Островот се гледа од Стоун Таун и се наоѓа на околу 30 минута пат со брод. Идеално место за релаксирање, одмор, гнурење. Името го добил од затворот кој се наоѓа на него. Голема атракција се и желките кои се донесени од Сејшелите.

Вечера и ноќевање.

9. ден 23.01.2018

Рано ослободување на собите и трансфер до аеродромот за летот до Истанбул во 04:45 часот. Слетување во Истанбул во 13:45 часот. Лет за Софија во 20:20 часот. Слетување во Софија во 20:40 часот. Крај на програмата.

Опис

15.01.2018 – 23.01.2018

9 дена / 7 ноќевања

Важни информации

Цените се дадени во евра, по лице и вклучуваат:

 • Авио билети со Туркиш Аирлајн со вклучени такси Софија - Истанбул – Килиманџаро – Занзибар – Истанбул – Софија со вклучен багаж до 40кг по лице
 • На барање – лет од Скопје (според расположливост)
 • Билет на релација Аруша – Занзибар со вклучени такси и багаж до 20кг по лице со AK Zan Air, Tropical Air или Auric Air

-          2 ноќевања со појадок и вечера, 1 ноќевање во Lake Manyara Serena Lodge 4*, 1 ноќевање во Ngorongoro Serena Lodge 4*

 • Дводневна сафари програма по наведената маршута, со вклучени влезови во парковите
 • 3 ручеци во парковите
 • 5 ноќевања во избраниот хотел и соодветната услуга во Занзибар
 • Сите трансфери аеродром-хотел-аеродром
 • Медицинско осигурување со покритие до 15000 еур по лице
 • Посредник и претставник од агенција партнер во Танзанија и Занзибар на англиски јазик
 • Претставник од тур операторот при минимум 15 патници

Во цената не е вклучено:

 • Виза за Танзанија – 50 долари по лице (на лице место на аеродромот)
 • Доплата за Се Вклучено во хотелот во Занзибар (по желба)
 • Дополнителни екскурзии во Занзибар, не споменати во цената

 

Опис на летовите со АК Turkish Airlines:

 • 15.01 СОФИЈА 10:05 ИСТАНБУЛ 12:35
 • 15.01 ИСТАНБУЛ 20:30 КИЛИМАНЏРО 05:55 + 1 (слетува на 16.01)
 • 23.01 ЗАНЗИБАР 04:45 ИСТАНБУЛ 13:45
 • 23.01 ИСТАНБУЛ 20:20 СОФИЈА 20:40

*Информации за внатрешните летови се добиваат после извршената резервација.

 

Откажувања:

Во случај на отказ на патувањето, се задржуваат следниве суми:

-  до 60 дена пред датата на патување: без пенали;

-  од 59 дена до 31 ден – се задржува сумата оставена при резервација, односно, 50% од цената на аранжамнот;

-  од 30 до 0 дена: 100 % од целата сума 

Екскурзија

2 лица

3-4 лица

5-7 лица

Повеќе од 7 лица

Главниот град Стоун Таун

79 $

60 $

44 $

40 $

Гората Jozani

90 $

69 $

60 $

53 $

Затвореничкиот остров

92 $

68 $

55 $

47 $

Пливање со делфини

140 $

110 $

95 $

85 $

Сино сафари

163 $

122 $

113 $

100 $

 

REEF & BEACH RESORT – 3*

Тип на соба

Полупансион

Цена по лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Доп. легло

Дете 2-11,99 со две возрасни лица

Доплата за AI за престој

Standard room

2560€

3010€

2500€

2460€

90€

 

BLUEBAY BEACH RESORT & SPA – 4+*

Тип на соба

Полупансион

Цена по лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Доп. легло

Дете 2-11,99 со две возрасни лица

Доплата за AI за престој

Garden room

2785€

3235€

2700€

2685€

160€

 

EMERALD DREAM OF ZANZIBAR – 5*

Тип на соба

Полупансион

Цена по лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Доп. легло

Дете 2-13,99, со две возрасни лица.

Доплата за AI

Deluxe Room

2965€

3415€

2900€

2865€

180€

SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе