Следете нé или притиснете Escape

ПОСЕТА НА ЈАПОНИЈА

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

Ден 1 - 10.04.2018 / Софија - Франкфурт

Полетување од Софискиот аеродром во 14:10 со Lufthansa. Слетување во Франкфурт во 15:30. По краток престој на аеродромот во Франкфурт полетување за Токио во 18:05.

Ден 2 –11 .04.2018 / Франкфурт - Токио

Слетување на аеродромот Haneda, Токио во 12:15. Средба со локалниот партнер-тур оператор. Трансфер до центарот на Токио (околу 30 мин до 1 час во зависност од сообраќајот).

По пристигнувањето следи краток разглед на стариот дел од  Токио.

Разгледот започнува со посета на  храмот Асакуса Сенсоџи – еден од најпознатите будистички храмови воТокио и најстариот храм во градот. Ке имаме можност да ја прошетаме сликовитата улица Накамисе, преполна со продавници за сувенири и локални ракотворби.  

По пат накај хотелот поминуваме покрај квартот Акихабара – преполн со продавници за техника и Аниме кафе барови, како и квартот Гинза со најлуксузните продавници и хотели во градот.

Трансфер и сместување во хотел Monterey Hanzomon 3* (или сличен). Ноќевање

Ден 3 - 12.04.2018 / Токио

Појадок. Полудневен разглед на градот и главните знаменитости на Токио.

Прв на листата е плоштадот пред Империјалниот дворец – резиденцијата на Јапонското империјално семејство. Дворецот се наоѓа во центарот на Токио, на местото на стариот дворец Едо во голем парк, опколен со големи ровови и канали.

Потоа ке се искачиме на Токио Таур – Токијската кула, која се изгигнува на 333 метри височина во центарот на Токио. Истата е една од највисоките телевизиски кули во светот.

Потоа ке го поминеме вештачкиот остров Одаиба каде се наоѓаат деловни згради и шопинг центари.

Враќање во хотел околу ручек и можност за самостојна прошетка и истражување на градот.

Ноќевање.

ДЕН 4 – 13.04.2018 Токио – Нико - Токио (околу 150км, приближно 2ч трансфер со автобус)

Појадок. Целодневна екскурзија до Нико.

Во градот Нико е сместен најубаво декорираниот храм во Јапониа - Тошуго, во кој се наоѓа и гробницата на  шогун Токугава Иејасу. Тој е оснивач на Токугава шогунатот во 1615г, кој управувал со државата до 1867г.

Разгледот започнува со посета на храмот Тошогу и гробницата на шогунот Токугава Иејасу.  Храмот е украсен со преубави дрворезби и комплексот е  вклучен на листата на светско културно наследство на УНЕСКО.

Свободно време за ручек (не е вклучен во цената).

Заминување кон живописното езеро Чузенџи, сместено во подножјето на планината Нантаи (Околу 30 км од Нико). Прошетка и на еден од најпознатите и впечатливи водопади во Јапонија - водопадите Кегон.

Враќање во хотелот во Токио. Ноќевање.

ДЕН 5 – 14.04.2018 Токио – Камакура - Токио (67км, околу 1ч трансфер со автобус)

Појадок.  Целодневна екскурзија до Камакура.

Камакура -  град, кој се наоѓа југозападно од Токио, чија околина изобилува со храмови и светилишта, благодарение на кои сеуште се осеќа атмосферата на стара Јапонија. Камакура бил главен град на Јапонија по шогунот Минамото во XII в. и функционирал како центар на властта до XIV в. Во периодот 1185-1333г од Кина навлегува влијанието на зен будизмот кој набргу станал многу популарен и извршил големо влијание на културата на Јапонија.

Ке го посетиме храмот Котокуин – будисички храм на насоката Џодо – шу, познат по бронзената статуа на Амида Буда. Со својата височина од 13,35 метра, тоа е втората највисока статуа на Буда во Јапонија, по онаа во храмот Тодаиџи во Нара.

Во центарот на градот се наоѓа најголемиот храм во Камакура – Tsurugaoka Hachimangu, познат како едно од најважните места за молитва во Јапонија за новогодишните празници. Храмът е изграден во 1063г од Минамото Иориоши и е преместен на местото, на кое се наоѓа и денес во 1180г од Минамото Иоритомо – оснивач и првиот шогун на шогунатот Камакура.

Слободно време за ручек на пешачката улица на Градот (не е вклучено во цената).

Следува посета на храмот Хасе Канон (Hase Kan-non Temple) – познат по статуата на Канон – божицата на милосрдието. Храмот се наоѓа на рид од кој се гледа градот, плажите и океанот. На врвот на една од зградите на комплексот се наоѓа и библиотеката за која се верува дека се чува целото знаење на светот.....

Враќање во Токио. Ноќевање.  

ДЕН 6 – 15.04.2018 – Токио – планината Фуџи – Такајама (околу 530км, патувањето трае отприлика 6ч, во зависност од сообраќајот)

Ран појадок во хотелот.

(Багажот ке биде транспортиран оделно, директно до хотелот во Кјото, потребно е д го оставите на рецепцијата на хотелот во 07:30, Ве молиме да подготвите багаж за 1 ноќевање во Такајама)

Во 08:00 заминување од хотелот во Токио кон планината Фуџи. По отприлика 2 часа патување со автобус, ке направиме фото пауза за највисоката планина во Јапонија со врвот Фуди (3776м). Планината се смета за света. Секој Јапонец, еднаш во животот треба да се искачи на планината за да достигне духовно просветлување.

Околу 14:00ч пристигнување на станицата во Одавара, од каде се качуваме на возот Стрела до Нагоја. От Нагоја продолжуваме кон Такајама со редовен воз.

Пристигнување во Такајама околу 18:30. Трансфер до хотелот во Такајама.Сместување, вечера (вклучена во цената) и ноќевање во риокан (се спие на традиционален јапонски начин на удобен душек на подот)  Takayama Okuhida Garden Hotel Yakedake 3* (или сличен).

ДЕН 7 – 16.04.2018  Такајама – Ширакава-го – Кјото (околу 325км, приближнп 5ч со автобус)

Појадок.

Денот започнува со пешачка обиколка на Такајама. Ја посетуваме зградата Yatai Kaikan, каде може да се видат 11 сочувани фестивалски платформи кои  се користат на фестивалот Takayama кој се одржува еднаш годишно.

Продолжуваме со посета на стариот дел на градот и добро сочуваните згради изградени во периодот 1600-1868г, кога Такајама бил водечки трговски и занаетчиски центар. Ке посетиме стара куќа од периодот Едо, која припаѓа на една од најпознатите занаетчиски семејства во Такајама – Kusakabe.

Слободно време за ручек (не е вклучен во цената) во една од најстарите улици во градот  - Kamisannomachi.

Го продолжуваме патот со автобус (околу 50км) до типичното јапонски планинско градче - Ogimachi, дел од светското наследство на УНЕСКО во Shirakawa-go. Се наоѓа високо на планината Хаку. Во регионот има над 200 куќи, кои се со над 250 годишна историја. Карактеристика на локалната архитектура - Gassho-zukuri се стрмните покриви кои стигаат до земјата. Gassho-zukuri значи „поставени како раце во молитва“) – т.е. го имитира држењето на рацете во молитва на будистичките монаси. Секако овој специфичен начин на градба на покривите е за да се заштитат куќите од големото количество снег кое паѓа во регионот преку зима. Обиколката започнува од Ogimachi. Ја посетуваме куќата Wada (најголемата куќа), која припаѓала на најбогатото семејство во Ogimachi, а која денес е претворена во музеј. 

Трансфер со автобус до Кјото (околу 4ч).

Пристигнување околу 21:00ч и сместување во хотел Vessel Hotel Campana Kyoto Gojo 3* (или сличен) во Кjото.  Ноќевање.

ДЕН 8 – 17.04.2018  Кјото

Појадок. Целодневен разглед на Кјото.

Започнуваме со посета на замокот Nijo-jo, кој бил резиденција на шогунот во периодот Едо (1603-1867). Продолжуваме кон храмот Кинкакуџи (Kinkakuji Temple) – зен будистички храм со исклучително убав комплекс на градини и дел од светското наследство на УНЕСКО.

Следува посета на храмот Sanju-san-gen-do познат како храмот на 1001 статуа на Буда, во чиј центар се наоѓа статуа на божицата Канон – Божица на милосрдието.

Ке учествуваме во церемонија на пиење чај во еден од храмовите во Кјото.

Слободно време за ручек (не е вклучен во цената).

По ручек – слободно време и ручек во квартот Гион – стариот дел на Кјото, преполн со ресторанти, продавници и тесни улички.

Свободно време (по 18:00ч). Ноќевање.

ДЕН 9 – 18.04.2018 Кјото - Нара - Осака (57км)

Појадок. Заминување кон Осака со попатен разглед на Нара.

Нара е првата постојана претстолнина на Јапонија, која е основана во 710г. Во наредните десетлетиа влијанието на монасите врз политичкиот живот станува толку големо што претстолнината морала да биде преместена од Нара во Нагаока. Сепак градот останува едно од најголемите светилишта во Јапонија..

Посета на храмовуте Todaiji и Kasuga, сместени во паркот во Нара – една од најпопуларните локации во градот, со над 1200 елени, кои живеат во него. Елените се исклучително дружељубиви и можете да ги храните со крекерите кои се продаваат на територијата на паркот и кои се специјално направени за нив.

Храмот Todaiji изграден во 752г и станува водечки будистички храм во Јапонија. Храмот станува толку влијателен над политичкиот живот што во 784г предстолнината се преместува од Нара во Нагаока. Ке ја посетиме главната зграда на храмот каде се наоѓа 15 метарска бронзена статуа на Буда.

Следен е шинто храмот Kasuga Taisha. Kasuga Taisha е најважниот Шинто храм во Нара и е посветен на божеството заштитник на градот.  Со години храмот служел како семејна гробница на едно од најважните семејства во градот. Во храмот има стотици бакарни фенери, подароци од посетителите.

Потоа заминуваме кон Осака.

Ручек во локален ресторант (вклучен во цената).

Прошетка по познатата трговечка улице „Дотонбори”, која се наоѓа на брегот на истоимениот канал. Улицата е преплавена со неонски реклами на големите продавници и ресторанти.  

Следува посета на замокот Осака – еден од најпознатите Јапонски замоци. Од последниот спрат на замокот се протега убава глетка кон градот и паркот.  

Продолжуваме кон највисоката зграда во градот Umeda Sky Building.

По екскурзијата сместување во хотел Hearton Hotel Nishi Umeda 3* (или сличен)  в Осака – сместување и слободно време. Ноќевање.

ДЕН 10 – 19.04.2018 Осака – Франкфурт – Софија

Рано заминување кон аеродромот Кансаи за лет до Франкфурт во 10:00ч. Слетување во 14:50 во Франкфурт. Полетување за Софија во 18:55 и слетување во Бугарија во 22:05.

 

Опис

цветањето на вишните и мистиката на самурајите

 ТОКИО – НИКО – КАМАКУРА – ПЛАНИНАТА ФУЏИ – ТАКАЈАМА – ШИРАКАВА-ГО – КЈОТО – НАРА - ОСАКА

10.04 – 19.04.2018

8 ноќи, 10 дена

Важни информации

Цената во евра по лице и вклучува:

 • Авио билет Софија-Франкфурт-Токио-Осака -Франкфурт-Софија с вклучени авио такси и багаж до 20 кг на авио компанијата Lufthansa;
 • На барање – лет од Скопје (според расположливост)
 • Трансфери аеродром-хотел-аеродром како е наведено во програмата;
 • 4 ноќи во Токио во Monterey Hanzomon 3* (или сличен);
 • 1 ноќ во риокан Такајма во Takayama Okuhida Garden Hotel Yakedake 3*(или сличен);
 • 2 ноќи во Кјото во хотел Vessel Hotel Campana Kyoto Gojo 3* (или сличен);
 • 1 ноќ во Осака во хотел Hearton Hotel Nishi Umeda 3* (или сличен);
 • 8 појадоци во хотелите во Токио, Такајама, Кјото и Осака;
 • 1 ручек Осака (Јапонска кујна);
 • 1 вечера во Такајама (Јапонска кујна);
 • Учество во церемонија на пиење чај во Кјото;
 • Два полудневни панорамски разгледи Токио;
 • Целодневна екскурзија до Нико со автобус;
 • Целодневна екскурзија до Камакура со автобус;
 • Фото пауза кај Фуджи;
 • Целодневен разглед на областа Shirakawa-go и Такајама со автобус (со вклучена вечера);
 • Целодневнен разглед на Кјото;
 • Полудневна екскурзија до Нара со автобус;
 • Полудневна екскурзија во Осака (со вклучен ручек) ;
 • Билет возот стрела од Одавара до Нагоја (линија Hikari);
 • Билет брзиот воз  од Нагоја до Такајама (линија Wideview-Hida);
 • Водење на англиски со превод на бугарски од водачот на групата;
 • Влезни такси за влез во објектите според програмата;
 • Водач на групата при минимум 20 пријавени лица;

Цената не вклучва:

 • Осигурување од откажување на патувањето од страна на клиентот – по желба на клиентот
 • Лични трошоци и пијалоци за време на оброците;
 • Откажувања:
 • Во случај на откажување на патувањето од страна на клиентот се плаќаат следните пенали:

  ü  до 60 пред датата на патување – без пенали;

  ü  од 59 до 31 ден- се плаќаат пенали во висина на депозитот;

  ü  од 30 до 0 дена:  се плаќа 100 % од целата сума.

  Важна информација:

  •       Цената е валидна за минимум 20 пријавени лица.

  •       Патувањето за Јапонија е безвизно и не се потребни никакви вакцини.

  •       Краен срок за собирање на минимален број патници е: 21 ден пред заминаване. 

  •       Краен рок за доплата: 22.02.2018.

  •       Неопходни документи– пасош со важност од минимум 6 месеци од дента на пристигнување/, потпишан договор и депозит од 1000 евра по лице.

  •       Цените се пресметани при курс 100¥=0,77 ЕUR и во случај на промена на куртжсот до 5% агенцијата го задржува правото на промена на цените во моментот на крајното плаќање.  

  •       Замената на наведените хотели со слични од иста категорија не се смета за значителна промена на програмата;

   

 

Пакет со вклучени аеродромски такси

По лице во двокреветна

По лице во еднокреветна

Попуст за рана резервација 30.10.2017

3170 ЕУР

3400 ЕУР

Стандардна цена

3270 ЕУР

3500 ЕУР

 

SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе