Следете нé или притиснете Escape

ДОЧЕК НА НОВАТА 2020 ГОДИНА ВО МАДРИД

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Опис

МАДРИД

Главен рад на Кралството Шпанија и автономна покраина со исто име и се наоѓа во срцето на Иберскиот Полуостров. Во 1561 година, кралот Фелипе Втори го прогласи Мадрид за главен град на она што наскоро ќе стане најголемата светска империја. Денес сведочат музеи, прекрасни градби, цркви, палати и паркови. Мора да се видат атракциите во Мадрид, Кралската палата, централниот плоштад од времето на Хабсбурзите, кој сега е собирно место за жителите и посетителите, исто така, со многуте кафулиња, ресторани, продавници, улични забавувачи, музејот Прадо, кој содржи некои од најелегантните уметнички дела во светот од Гоа, Веласкез, Ел Греко ... Мадрид е познат и по својата модерна архитектура, облакодери, ноќен живот ... Затоа се вели дека никаде на друго место во светот минатото не е толку близу до сегашноста.

Ден 1 (недела, 29 декември 2019 година) БЕЛГРАД - ФАРНКФУРТ - Состанок на групата на аеродромот „Никола Тесла“ во 11:30 часот. Лет за Франкфурт во 13:40 часот од Луфтханза на линијата LH1407. Пристигнување до Франкфурт во 15:40 часот. Полетување кон Мадрид на LH1122 во 16:50 часот, пристигнувајќи во Мадрид во 19:25 часот. Трансфер до хотел, сместување. Ноќевање.

Ден 2 (понеделник, 30 декември 2019 година) МАДРИД Појадок. Поаѓање за панорамски градски турнеи: Шпански плоштад, Гран Виа, Порта дел Сол (Сончева порта), Градоначалник на Плаза (Главен плоштад), Порта де Толедо (Лак), Парк Ретиро, Плоштад Сибелес, Саламанка, Стадион Сантијаго Бернабе ... Сместување. Слободно попладне Препорачуваме да посетите некој од музеите (Museo del Prado, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Museo Thyssen-Bornemisza…). Ноќевање.

Ден 3 (вторник, 31 декември 2019 година) МАДРИД Појадок. Слободно време за индивидуални активности или факултативен излет до Толедо, средновековната престолнина на Шпанија, 70 км од Мадрид. Според легендата, основана е од еврејски колонисти во 540 година од н.е. p.n.e. Бурната и интересна историја, народите кои го освоија (Римјани, Визиготи, Маврите ...) оставија белег во целокупниот развој на градот. Некои од најголемите цркви, синагоги и џамии биле изградени токму тука. Главен град на Шпанија останува до 1561 година, кога Мадрид се здоби со слава и углед. Толедо е познат и како град каде живеел и работел славниот сликар, скулптор, архитект и писател Ел Греко (по потекло грчки од Крит), кон крајот на 16-тиот и почетокот на 17 век ... Враќање во Мадрид. Ноќевање.

Ден 4 (среда, 1 јануари 2020 година) МАДРИД Појадок. Слободен ден за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 5 (четврток, 2 јануари 2020 година) МАДРИД Појадок. Слободно време за индивидуални активности или факултативен до Сеговија, град лоциран во регионот на Кастилја и Леон, на околу 180 км од Мадрид. Главните одлики на градот се најдобро зачуваниот римски аквадукт, и катедрала, што ја направи Сеговија за светско наследство на УНЕСКО. Карактеристичната панорама на овој град, чии згради се изградени од теракота и варовник, се наоѓа на ридовите на Кастилја што ја опкружуваат Сиера де Гвадарама. Тура на Стариот град: Голема Пласа, Панорама на Соборниот храм, Тр Св. Мартина, благородна област со палати и цркви. Тура на замокот Алказар и пауза за индивидуално разгледување и одење. Враќање во Мадрид. Ноќевање.

Ден 6 (петок, 3 јануари 2020 година) МАДРИД - Франкфурт - БЕЛГРАД Појадок. Рано наутро трансфер на аеродромот. Лет за Франкфурт на линија LH1121 во 06:15 часот, пристигнување во Франкфурт во 08:50 часот. Продолжување на патувањето кон Белград на линијата ЛХ1406 во 11.05 часот, пристигнување во Белград во 12:55 часот.

ХОТЕЛ

ТИП НА СОБА

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ

УСЛУГА

FLORIDA NORTE 4*

1/2

659 EUR

НП

Трето лице

639 EUR

 

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ:

Мадрид - Толедо12/31/2019 годинаПолудневна факултативна екскурзија со автобус до Толедо. Оваа средновековна престолнина на Шпанија е позната и како „Град на три култури“ затоа што со векови постоел соживот на христијаните, муслиманите и Евреите и има зад себе богато културно наследство во форма на споменици, палати, цркви, тврдини, џамии и синагоги. Големата разновидност на уметнички стилови го прави стариот град музеј на отворено, што го прави место за светско наследство на УНЕСКО. Во Толедо живееле многу познати уметници, од кои најпознат е сликарот Ел Греко, претставник на шпанската ренесанса. Неговата работа - „Погреб на раната на Оргас“ е сè уште изложена денес во црквата „Свети Томас“ во Толедо.ЦЕНА ПО ЛИЦЕ :69 €

 

Мадрид - Сеговија02.01.2020 годинаСеговија е град лоциран во регионот на Кастилја и Леон, на околу 180 км од Мадрид. Главните одлики на градот се добро зачуваниот римски аквадукт, собор и катедрала, што ја направи Сеговија дел на светското наследство на УНЕСКО. Карактеристичната панорама на овој град, чии згради се изградени од теракота и варовник, се наоѓа на ридовите на Кастилја што ја опкружуваат Сиера де Гвадарама. Тура на Стариот град: Голема Пласа, Панорама на Соборниот храм, Плоштад Св. Марти, благородничката област со палати и цркви. Тура на замокот Алказар и пауза за индивидуален разглед. Враќање во Мадрид.ЦЕНА ПО ЛИЦЕ :60 €

 

 

 

ЦЕНАТА Вклучува:• Аеродромски такси 178 € (се плаќа во агенцијата и може да се смени до поаѓање)

• Авио превоз Белград-Мадрид-Белград соЕр Србија;

• трансфер аеродром-хотел-аеродром

• 5 ноќевања со појадок во хотел 4 *

• Панорамски разглед

• Водич на српски

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:• Факултативни излети

• Здравствено осигурување

СМЕСТУВАЊЕ:Хотел ****, Мадрид, www.rafaelhoteles.com● Туроператорот го задржува правото да го замени овој хотел со сличен хотел од иста или повисока категорија.

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ:Толедо - цена: 69 € по лицеСеговија - цена за екскурзија: 60 ​​€ по лице● Регистрацијата за овие факултативни излети е во моментот на резервација а плаќањето е во Шпанија, само во евра. Потребни се најмалку 30 учесници за да се оствари екскурзијата. Во случај на мал број пријавени може да се реализира со корекција на цените. 

ЗАБЕЛЕШКИ:To Потребни се минимум 30 патници за да се оствари ова патување.● Со навремено барање, постои можност за сместување во единечни простории за дополнителни цени.

  • За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ на аранжманот.
  • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
  • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
  • Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
  • Агенцијата го задржува правото за откажување на аранжманот 7 дена пред патувањето.   
  • Распоредот и содржината на посетите и разгледите може да претрпат промена во зависност од состојбата на терен.

 

 

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе