Следете нé или притиснете Escape

АТИНА

Програма

 

05. Април (четврток) СКОПЈЕ - АТИНА

Состанок на групата на паркингот на Holiday Inn во 18:00ч. Поаѓање за Атина во 18:30ч. Се патува преку граничниот премин Богородица-Евзони. Ноќно возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

 

06. Април (петок) АТИНА

Пристигнување во Атина во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата порта, Акропол... Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности . Вечерта, факултативно вечера во таверна на Плака со богата музичка програма и мени од грчката кујна. Ноќевање.

 

07. Април (сабота) АТИНА - ПЕЛОПОНЕЗ

Појадок. Целодневен факултативен излет на Пелопонез. Посета на Коринтскиот канал, најакустичниот амфитеатар од Античка Грција-Епидаурус, Микена, Античкиот град и гробницата на Агамемнон. Враќање во хотел. Вечерта, ќе го дочекаме Христовото воскресение во некоја православна црква.Ноќевање.

 

08. Април (недела) АТИНА – (ПИРЕА , СУНИОН) - СКОПЈЕ

Појадок. Предлагаме факултативна посета на Пиреа-едно од најголемите пристаништа на Медитеранот со многубројните марини и Сунион-најјужниот рт на Медитеранот од каде што може да се види Храмот на Посејдон.Можност за факултативна посета на Акропол. Во попладневните часови поаѓање за Македонија.

 

09. Април (понеделник) СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје наредниот ден во утринските часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ до 10 Март:

119 евра (7.380,00 мкд)

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

- Превоз со високотуристички автобус на наведената релација

- Сместување во хотел 3*** на база на 2 ноќевања со појадок

- Разглед на Атина со локален водич

- организација на аранжманот и пратител на групата

 

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

- факултативна посета на Пелопонез 30 €

- факултативно-разглед на Пиреј и Сунион 10 €

- вечера во таверна со богата музичка програма 35 €

- доплата за 1/1 соба 3.100 денари

- влезници за локалитетите

- задолжително патничко осигурување

 

Опис

 

Атина – град посветен на божицата Атина, по која го добил името, која е и негова заштитничка.За историјата на човештвото е значајна, бидејќи тука се поставени темелите на парламентарната демократија и слободните избори. Но сепак, прва асоцијација при спомнувањето на Атина е Акропол со Партенон, како најголем и најзначаен храм кој доминира со Атина две и пол илјади години. Град на историја но и престолнина за добар провод. Атина е секогаш доживување, посебно во ноќните часови. Затоа ви ја нудимеможноста да ја почувствувате магијата на грчката престолнина, што ќе го направи вашиот престој незаборавен.

 

Напомена

 

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот е потребен минимум од 45 патници

При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплаќа 7 дена пред поаѓање.

Патникот има обврска да се јави во агенција 24 часа пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

 

 

Geolocation

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе