Следете нé или притиснете Escape

БРАТИСЛАВА, ВИЕНА и БУДИМПЕШТА

Програма

 

Aвтобус / 5 дена / 3 ноќевања

  

Термини за реализација: 05.04-10.04.2018 / 27.04-02.05.2018 / 23.05-28.05.2018

  

 

ТЕРМИНОТ ЗА ВЕЛИГДЕН Е СО СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА!!!

  

  

1 ден СКОПЈЕ – БРАТИСЛАВА

Состанок на групата пред хотелот „Холидеј ин“ во 17.30 часот. Тргнување за Братислава во 18.00 часот. Се патува преку Р.Србија и Р. Унгарија со куси попатни паузи. Ноќно возење.

 

2 ден БРАТИСЛАВА

Пристигнување во Братислава во утринските часови. Разглед на градот со локален водич: средовековниот плоштад со Роландовата Фонтана, Михалската порта, Градското собрание, катедралата Св.Мартин, Словачкиот народен театар, барокната палата каде Моцарт ги изведувал своите дела, палатата Паули во која Франц Лист го одржал својот прв концерт... Сместување во хотел (во зависност од времето сместувањено и разгледот може да бидат во обратен редослед). Во попладневните часови слободно време за индивидуални прошетки и можност во вечерните часови за факултативна посета на традиционална пивница. Ноќевање.

 

3 ден БРАТИСЛАВА– ВИЕНА – ПАРНДОРФ - БУДИМПЕШТА

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Будимпешта со попатна целодневна посета на Виена - главниот град на Австрија и Пандорф, еден од најпознатите аутлети во Европа. Пристигнување во Виена во предпладневните часови и разглед на градот со локален водич: Операта, Палатите на дворецот Хофбург, Палатата Белведере, Парламентот, Градското собрание, Рингштрасе, Музејот на модерна уметност, катедралата Св.Стефан и Стефанплац, Дворецот Шенбрун (надворешноста). Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови посета на Пандорф и слободно време за шопинг. Пристигнување во Будимпешта во вечерните часови. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

4 ден БУДИМПЕШТА

Појадок. По појадокот следи разглед на градот со локален водич: Плоштадот на Хероите, Парламентот, улиците Андраши и Ракочи, катедралата Св.Стефан, мостовите на Дунав, Кралската палата, Цитаделата, Рибарската тврдина. Слободно време за прошетка по улицата Ваци која завршува со слаткарницата Жербо. Можност за факултативно крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови со можност за единствен поглед од вода на најимпозантните објекти во Будим и Пешта пропратено со прекрасните звуци на виенски валцер,чаша шампањ и објаснување на локален водич, како и факултативна посета на Чарда - национален ресторан со богата уметничка програма и мени од унгарската национална кујна. Ноќевање.

 

 

 

5 ден БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и можност за посета на Зоолошката градина во Будимпешта - една од најголемите и најубавите во Европа и посета на замокот Вајдахуњад во близина на градскиот парк и плоштадот на Хероите. Во пладневните часови заминување за Скопје. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови. 

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

9.850,00 денари

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

·         Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација.

·         1 ноќевање со појадок во хотел 3*** во Братислава

·         2 ноќевања со појадок во хотел 3*** во Будимпешта

·         Целодневна посета на Виена и Парндорф

·         Разглед со локален водич на Братислава, Виена и Будимпешта

·         Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

·         Факултативна посета на традиционална пивница во Братислава

·         Факултативна посета на национален ресторан – чарда 25 евра

·         Крстарење со брод по Дунав со чаша шампањ и водич 15 евра

·         Влезници за музеите и културно-историските споменици

·         Задолжително патничко-здравствено осигурување

·         Доплата за еднокреветна соба

 

 

Напомена

 

Напомени:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.

За овој програм важат Општите услови на патување на СКТМ.

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7 дена пред поаѓање.

Агенцијата го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

- Патникот има обврска да се јави во агенција 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето!!!

 

Geolocation

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе