Следете нé или притиснете Escape

Стразбур, Колмар, Алзас и Шварцвалд

Опис

 

Автобус / 5 дена / 3 ноќевања

 

 

 

 

05.Април СКОПЈЕ – МИНХЕН

Состанок на група во 13:00 часот на паркингот спроти х. Холидеј Ин. Поаѓање во 13:30 часот.Се патува преку Србија, Хрватска, Словенија, Австрија и Германија до Минхен.

 

06. Април МИНХЕН

Пристигнување во Минхен. Панорамски разглед на градот: Главниот плоштад Мариен плац со старата и новата градска куќа во неоготски стил, Градската камбанарија со своите 43 камбани, Богородичната црква (15 век) со двете кули во кои се погребани владетелите на Баварија, Кралската Палата, пивницата Hofbrauhaus, Старата и Нова Пинакотека, плоштадот Одеон, Кралскиот плоштад... Прошетка до барокниот дворец Нимфенбург, летната резиденција на Баварските владетели, во кој се родил Лудвиг II. Дворецот со прекрасна градина е изграденво 1664г. и прошируван во неколку наврати до 1820г. Најголем интерес привлекува Одајатана Убавината, со триесетина портрети на најубавите жени на Минхен, а нарачано од кралот Лудвиг I. Сместување во хотел. Вечерта можност за факултативна посета на пивница. Ноќевање.

 

07.Април МИНХЕН – СТРАЗБУР

Појадок. Заминување за Стразбур - град во покраината Алзас на истокот од Франција на реката Ил. Во Стразбур се наоѓаат седиштата на Советот на Европа и Парламентот на Европа, Судот за човекови права. Пристигнување и сместувaње во хотел.Факултативно - разглед на Стразбур со локален водич: величенствената катедрала Нотр Дам (градена од 12-ти до 15-ти век), Старата царина, Палатата Роахн, плоштадот Гутенберг. Стариот дел на Стразбур, наречен мала Франција е најсликовитиот дел кој е заштитен како културно наследство на УНЕСКО, изобилува со шарени градби од дрво кои се изградени во 16-ти и 17-ти век. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.

 

08.Април Стразбур – Фрајбург – Колмар – Риквир – Стразбур

Појадок. Целодневен факултативен излет во Алзас. Поаѓање кон градчето Фрајбург кој го носи епитетот бисерот на Шварцвалд. Иако за време на Втората светска војна бил сосема уништен, полека и прецизно е реставриран до последниот детал, па денес важи за еден од најубавите средновековни градови во Европа. Прошетка по главниот плоштад со катедралата Мунстер и камбанаријата висока 116 метри, познатата трговската зграда од 16-ти век со темноцрвена фасада, градското собраниеод 16-ти век, плоштадот на Аугистините со манастирот каде има скали налик на познатите Шпански скали во Рим. Слободно време. Продолжување на патувањето го градчето Колмар, сместено во подножјето на планината Вогези на реката Лаух, која со канал е поврзана со Рајна. Поради многубројните мостови, канали и преубави плоштади се нарекува мала Венеција. Стариот и зачуван средновековен центар на градот од 9-ти век е главна туристичка атракција која привлекува огромен број на туристи. Во старите дрвени градби се наоѓаат цркви, продавници, сувенирници, кафулиња, ресторани... Религиските и културни знаменитости во Колмарсе протегаат низ многувековната Германско-Француска историја. Слободно време во историскиот центар на градот: црквата Свети Мартин, Доминиканска црква, куќата Пфистер, квартот Танеурс, музејот Бартолди, музејот Унтерлинден.. Патувањето продолжува до селото Риквир едно од најубавите села во Франција со годишна посетеност од околу милијон туристи. Тесните улички потсетуваат на сценографија за некој филм чие дејство се одвива во средниот век. Интересни се кулата на северната капија од 13-ти век, црквата од 14-ти век, станбените згради кои потекнуваат од 16-ти и 17-ти век. Слободно време. Продолжување на патувањето до местото Оршвилер каде се наоѓа дворецот Висок Кенингсбург изграден во 12-ти век на стратешкото место во планината Вогези одма над рамнината Алзас, користен е како утврдување до 17-ти век. Реставриран е по налог на германскиот цар Вилхелм II, а денес е една од најголемите туристички атракции во тој регион.Враќање во Стразбур. Ноќевање.

 

09.Април СТРАЗБУР - СКОПЈЕ

Појадок. Слободно време за индивидуални активности. Предлагаме факултативно крстарење по реката Ил. Поаѓање кон Скопје во попладневните часови. Ноќно возење.

 

10. Април СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

За уплати до 10 Март:

15.440,00мкд (249 €)

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

16.680,00мкд (269 €)

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

- Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација.

- Сместување хотел 2** или 3*** во околина на Минхен на база 1 ноќевање со појадок.

- Сместување хотел 2** или 3*** во околина на Стразбур на база 2 ноќевања со појадок.

- Организиран разглед на Минхен.

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

- Организиран разглед на Стразбур со локален водич 10 евра.- Целодневен факулатативен излет до Фрајбург, Колмар, ,Риквир. Цена 55 евра. Цената вклучува превоз со автобус, посета на наведените места без влезници, со услуги на локален водич.

- Влезници во локалитетите.

- Задолжително патничко осигурување.

- Туристичка такса се плаќа во хотел.

 

Напомена

 

НАПОМЕНИ:

- За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.

- За реазлизација на факутативен излет за Колмар потребен е минимум од 30 патници.

- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ.

- Цените се дадени во Евра, уплата се врши исклучиво во денарска против вредност по курс 1евро = 62.00 денари.

- Патникот има обврска да се јави во агенција 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање.

- Пасошот мора да има важност од минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето!

 

Geolocation

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе