Следете нé или притиснете Escape

Monterosa *Freeride Paradise* - Италија

Програма

1. ден – Петок 19ти Јануари

Тргнување со автобус од Белград во 19h од паркингот за автобуси, преку патот на отворениот пазарен центар во Нов Белград (Бувњак). Ноќно возење преку Хрватска и Словенија, со попатни застанувања за преминување на границите и правење паузи.

2. ден – Сабота 20ти Јануари

Возење низ Италија. Во предпладневните часови организиран шопинг за намирниците во супермаркет. Пристигнување во Алагна и влез во апартманите Alagna Freeride Alp комплекс 4*, после 16 часот. Welcome dring Dolce Vita Style. Ноќевање.

3-6. ден

Првиот ден поделба на скипасовите и целодневно скијање. Шест дена скијање и одмор во апартманите на база на уплатената услуга.

7. ден – Петок 26ти Јануари

Последниот ден од одморот, планирање е напуштање на апартманите до 09 часот и пренесување на багажот во помалите апартмани, кои се закупени за послецелодневниот ден скијање да можеме да се пресоблечеме и да имаме краток одмор. После краткиот одмор, припрема за пат и оброк кој ќе биде подготвен од страна на организаторот. Планираното поаѓање за Белград е во 21 часот. Ноќно возење низ Италија.

8. ден – Сабота 27ми Јануари

Пристигнување во Љубљана во утринските часови, па паркигот на BTC комплексот, каде се прави подолга пауза за појадок и шопинг. Продолжување на патувањето после 3 часа пауза. Планираното пристигнување во Белград на местото на поаѓањето е околу 21 часот. Крај на програмата.

Опис

Спроти Доломитите, недалеку од Зермат и Червиние, во преубавата долина Аосте, се наоѓа скијачкиот бисер Монтероса. Се состои од 4 долини и има околу 20км одлично уредени и поврзани стази. Познат е по своите падини и поради тоа е едно од најпознатите скијачки центри во светот за freeride. Изминативе години се прават обиди Монтероса да се побрзе со Зермат и Червиние и на тој начин да влезе во топ 5те најдолгите стази во светот со повеќе од 530км поврзани стази. 

Цена по лице: 425 еур

Важни информации

Во цената е вклучено:

 • Сместување по лице за 6 ноќевања во одреден тип на апартман
 • Скипас Монтероса за 6 дена
 • Автобуски превоз Белград-Монтероса-Белград
 • Безжичен интернет
 • Постелнина и пешкири
 • Завршно чистење
 • Отворен паркинг
 • Користење на отворениот базен, сауна и џакузи, користење на ски остава

·         Можност за индивидуална пријава

Во цената не е вклучено:

 • Туристичка такса спрема локалниот ценовник
 • Депозит за апартманот – 150€ по апартман

Незадолжителни доплати:

 • 10 еур за појадок по лице, на ден
 • 25 еур за полупансион по лице, на ден

 

Сместување: Alagna Freeride Alp Resort 4*

Локација: 700м од ски лифтот, 700м од скијачките стази, 300м од најблиската продавница

Сместувачки капацитети: студио за 3 лица, апартман со една спална соба за 4 лица, апартман со две спални соби за 5 лица, апартман со две спални соби за 6 лица

Опременост на студиата и апартманите: постелнина и пешкири, интернет, сат ТВ, греење, мини бар, балкон, бања

Geolocation

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе