Следете нé или притиснете Escape

ЧИЛЕ И ПЕРУ – ПО ПАТОТ НА ВИНОТО И ИНКИТЕ

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

ДЕН 1 – 30.04.2018 – СОФИЈА -ЛОНДОН

Полетување од аеродромот во Софија за Сантијагого де Чиле со ртедовен лет на British airways преку Лондон в 14:30. Слетување на Хитроу во 16:00. Полетување за Сантијаго Де Чиле во 21:55.

ДЕН 2 – 01.05.2018 – ЛОНДОН – САНТИЈАГО ДЕ ЧИЛЕ

Слетување во Чиле во в 08:30. Пречек и средба со представникот на локалниот партнер тур оператор.

Пред сместување во хотелот, панорамски разглед на предстолнината. Започнуваме со новиот модерен финансиски центар на градот, продолжуваме кон стариот дел од градот и Универзитетското градче со своите специфичните куќи и згради а потоа зградата La Moneda или Парламентот.

Потоа ќе го поминеме низ главниот плоштад, паркот Parque Forestal, го посетуваме боемскиот кварт Bellavista и висорамнината San Cristóbal, од каде се протега гледка што го одзема здивот.

Разгледот завршува со посета на квартот El Golf – најновиод дел од градот каде се наоѓаат голем дел од представништвата и седиштата на големи национални и интернаљционални фирми и корпорации.

Пристигнување и сместување во хотел Torremayor Providencia 4*  или сличен. Слободно време. Ноќевање. 

ДЕН 3 – 02.05.2018 – САНТИЈАГО ДЕ ЧИЛЕ – ВАЛПАРАИСО – ВИНЈА ДЕЛ МАР (околу 120км, со автобус)

Појадок во хотелот. Следува целодневна посета на пристаништето Валпараисо и најпознатото одмаралиште на Тихиот океан - Винја дел Мар.

Поаѓање кон Валпараисо рано наутро. По пат ја поминиваме долината Curacavi, позната по производство на овошје и грозје, како и многуте винарии и локални пазари за овошје. Потоа продолжуваме преку долината Casablanca, популарна како една од најбрзорастечките производители на грозје и вино во Чиле, и уживаме во зелениот и волшебен пејсаж.

По пристигнувањето во пристаништето Валпараисо (заштитено од УНЕСКО), почнуваме со прошетка на тесните улички, малите висорамнини, патеки и тераси во овој град. До висорамнината се стига со малите вовчиња (билетот е вклучен во цената) од каде ноже да уживаме во гледката.  

Потоа заминуваме кон Винја дел Мар, каде освен прекрасните плажи ке ги посетиме и најпознатите симболи на градот, како црквата. Ќе ја посетиме и познатата црква Parroquia Nuestra Senora de Dolores, изградена во 1882 г. И неколкупати реновирана до 1912 г., Замокот Wulff – изграден од локален трговец во почетокот на 20-тиот век, лоциран на самото пристаниште со преубав поглед кон океанот. Ке поминеме покрај паркот Quinta Vergara, кпоради кој градот се нарекува Град на градините. Во северниот дел на градот е саоѓа дворецот Риоха како и Археолошкиот музеј.

Сместување во хотелот Best Western Marina del Rey 4* или сличен во Винја дел Мар. Ноќевање.

ДЕН 4 – 03.05.2018  ВАЛПАРАИСО – САНТИЈАГО ДЕ ЧИЛЕ – КАЛАМА - САН ПЕДРО ДЕ АТАКАМА

Појадок, трансфер до аеродромот во Сантијаго де Чиле за лет до Калама. По слетувањето во Калама, трансфер до хотел во Сан Педро де Атакама.

Сместување во хотел  Altiplanico 4* или сличен. Ноќевање.

ДЕН 5 – 04.05.2018 САН ПЕДРО ДЕ АТАКАМА

Појадок. Целодневна екскурзија до Долината на смртта и Месечевата долина, како и посета на археолошките локалитети Pukara de Quitor и Tulor.

Пукара де Китор (Pukara de Quitor) е една најстарите тврдини на домородните племиња кои се предходници на Инките и датира од 12 век. Quitor се наоѓа на стратешка локација очигледно избрана затоа што лесно се брани од сите страни. Од 1992 г. се реставрира во целост и денеска е една од најсочуваните Јужноамерикански тврдини од 12-ти век.

Тулор (Tulor) не пренесува во времето кога овде се ствара првото село, денеска наречено Aldea de Tulor.  Зградите се направени од кал и глина и датираат од 8-ми до 12ти век.  Местото сеуште се истаражува од страна на археолозите.

Продолжуваме кон пустината Атакама, каде се Долината на смртта и Месечевата долина, дел од Националниот Парк  Los Flamencos, сместени на само неколку километри од Сан Педро. Долината на смртта е дел од Кордилера де ла Сал (Солената планина). Името долината го добила заради фактот што во минатото била речиси невозможна за поминување од страна на луѓето и животните чии остатоци сеуште можат да се видат наоколу. Во долината може да се видат преубави форми кои се резултат на долгите процеси на ерозија.

Месечевата долина  е еден од најсувите пустински региони во светот, како дел од  Кордилера де ла Сал и представува мала депресија во солената земја со дијаметар од околу 500 м.

Овде ке ги посетиме солените пештери, пред да се искачиме на врвот на најголемата дина од каде се протега преубав поглед кон Андите на зајдисонце. Враќање во хотелот и ноќевање.

ДЕН 6 – 05.05.2018 САН ПЕДРО ДЕ АТАКАМА – КАЛАМА – САНТИЈАГО ДЕ ЧИЛЕ - ЛИМА

Појадок. Слободно време.

Во договореното време трансфер до Калама за лет до Лима преку Сантијаго де Чиле.

По слетувањето во Лима средба со локалниот партнер во Перу. Трансфер и сместување во хотел Jose Antonio 4* или сличен. Ноќевање.

ДЕН 7 – 06.05.2018 ЛИМА – НАСКА – ЛИМА (околу 400км, со автобус)

Појадок. Целодневна посета на Наска, каде ке дознаеме повеке за мистериозните линии кои сеуште не се објаснети ниту археолошки ниту научно.

Платото Наска се наоќа на околу 400 м. Јужно од Лима, во близина на истоимениот град. Линиите се номинирани во 1994 г. како светско наследство од страна на УНЕСКО, но сеуште не е решен нивниот статус. Создадени од страна на цивилизацијата Наска во период помеѓу 500 г.п.н.е. и 500 година линиите се сложени и представуваат фигури на животни и птици како и дрва и цветови (околу 70 фигури) за кои се смета дека имале религиозно значење но сеуште не е потврдено. Специфично е што платото е без ветер и исклучително суво што несомнено ги сочувало линиите до денешен ден.  

Факултативна можност за прелет на линиите  (дополнителна доплата). Ручек во локален ресторан (вклучен в цената).

Доцна вечерта враќање во хотелот во Лима. Ноќевање.

ДЕН 8 – 07.05.2018 ЛИМА – КУСКО –УРУБАМБА (околу 53км, со автобус)

Ран појадок. Трансфер до аеродромот за лет до Куско. Слетување и започнување на разгледот.

Посета на долината Урубамба. Светата долина на Инките е еден од најпознатите локалитети во Перу и се наоѓа околу 80 км. северно од Куско. Долината  се развива во периодот меѓу 1000 г. и 1400 г., кога Инките ја ширеле својата власт над локалните народи. Локацијата на долината, т.е. нејзината надморска висоцина била битна за одгледување на пченка која освен во исхраната била користена за производство chicha (ферментиран пијалок од пченка), која била неразделен дел од секоја церемонија или празник.

Освен производството на пченка долината била и можеби најбогатиот дел од империјата на Инките. Во 16ти век империјата е покорена од Шпанските освојувачи и со тоа и долината станува Шпански посед.

Сместување во хотел Jose Antonio Cusco 4*  или сличен. Ноќевање

ДЕН 9 – 08.05.2018 КУСКО – МАЧУ ПИКЧУ – КУСКО (околу 80км, со автобус и воз)

Појадок. Заминување кон железничката станица и продолжување на патот со воз до Aguas Calientes.

Целодневен разглед на Мачу Пикчу и запознавање со изградбата на овој неверојатен град.

Мачу Пикчу сместен на 2430 м. надморска висина, на около 80 км. северозападно од Куско.  И покрај својата близина не бил откриен од Шпанските освојувачи заради својата непристапност. Се предпоставува дека населението исчезнало заради болест донесена од дојденците од Шпанија пред околните области да бидат освоени од Шпанците. Повторно откриен дури во 1867 г. А првото истражување е започнато во 1911 г.

Добар дел од комплексот е реставриран како основните згради, Храмот на сонцето, салата на трите прозори, сите посветени на Inti – најбитното божество на Инките отелотворено во сонцето.

Враќање со воз до Куско. Трансфер до хотел и ноќевање.

ДЕН 10 – 09.05.2018 – КУСКО – ПУНО (около 380 км, со автобус)

Појадок. Патување за Пуно по „Патот на сонцето“: попат поминуваме покрај градовите Andahuaylillas, Raqchi и Pukara.

Во Andahuaylillas ја посетуваме барокната црква посветена на Св. Петар, позната по своите фрески од каде го добива прекарот  – Систинската капела на Америка.

Градчето Raqchi се наоѓа околу 110 км. од Куско на 3480 м. надморска височина, Познат е по храмот на Виракоча (Wiracocha – едно од главните божества на Инките).

Пукара е првиот урбанизиран рејон околу Пуно. Фактите укажуваат дека овде имало населба уште од 1800 г. пред новата ера. На местото за церемонии има 9 пирамиди, изработени од внимателно обработен камен.

Пристигање во Пуно во вечерните часови. Сместување во хотел Jose Antonio Puno 4* или сличен и ноќевање.

ДЕН 11 – 10.05.2018 – ПУНО  - ЕЗЕРОТО ТИТИКАКА - ПУНО

Појадок. Посета на островите Урос и Такиле: пловечките острови на езерото Титикака.

Пловидба со бродче по највисокото езеро на светот – Титикака, и доживување на еден ден на локалните жители, далеку од модерниот свет.

Урусите, како што ги нарекуваат локалните жители живеат на 42 пловечки острови, изградени од сува трска. Овде ке се запознаеме со некои од старите обичаи на овие луѓе.

Враќање во хотелот. Ноќевање.

ДЕН 12 – 11.05.2018 – ПУНО – ХУЛИАКА – ЛИМА - ЛОНДОН

Појадок. Трансфер до аеродромот во Хулиака, од каде имаме внатрешен лет за Лима.

Потоа полетување за Лондон во 20:00ч.

ДЕН 13 – 12.05.2018 – ЛОНДОН

Слетување на Гетвик во  Лондон во 14:20ч. Трансфер до хотел во близина на аеродромот Хитроу.

Свободно време во Лондон. Ноќевање.

ДЕН 14 –13.05.2018 – ЛОНДОН – СОФИЈА

Рано полетување за Бугарија  во 08:15 ч. Слетување во Софија во 13:25ч.

 

Опис

30.04.2018 – 13.05.2018

14 ДЕНА, 10 НОЌИ + 1 во ЛОНДОН

Сантијаго де Чиле – Валпараисо – Винја дел Мар – Сан Педро де Атакама – Лима – Наска – Куско – Урубамба – Мачу Пикчу – Пуно – езерото Титикака

Важни информации

Цената е во ЕВРО/ ЛЕВА по лице и вклучува:

·         Авио билети Софија- Лондон – Сантијаго де Чиле – Лима – Лондон - Софија со British Airways со вклучени аеродромски такси и багаж до 23кг;

  • На барање – лет од Скопје (според расположливост)

·         Внатрешен лет Сантјаго де Чиле – Калама со вклучени аеродромски такси и багаж до 20кг;

·         Внатрешен лет Калама – Сантијаго де Чиле – Лима со вклучени аеродромски такси и багаж до 20кг;

·         Внатрешен лет Лима – Куско – Хулиака – Лима со вклучени аеродромски такси и багаж до 20кг;

·         1 ноќевање со појадок во хотел Torremayor Providencia 4*  или сличен во Сантијаго де Чиле;

·         1 ноќевање со појадок во хотел Best Western Marina del Rey 4* или сличен во Винја дел Мар;

·         2 ноќевања со појадок во хотел Altiplanico 4* или сличен во Педро де Атакама;

·         2 ноќевања со појадок во хотел Jose Antonio 4* или сличен во Лима;

·         2 ноќевања со појадок во хотел Jose Antonio Cusco 4*  или подобен в Куско;

·         2 ноќевања со појадок во хотел Jose Antonio Puno 4* или подобен в Пуно;

·         1 ноќевање без појадок во хотел 3* во близина на аеродромот во Лондон;

·         1 ручек за време на екскурзијата до Наска;

·         Сите трансфери по програмата;

·         Екскурзија по програмата во Сантијаго де Чиле;

·         Екскурзија по програмата  во Валпараисо и Винја дел Мар;

·         Екскурзија по програмата во Сан Педро де Атакама;

·         Еднодневна тура до Наска од Лима;

·         Посетае на Мачу Пикчу;

·         Посета на долината Урубамба;

·         Посета на пловечките острови на езерото Титикака;

·         Екскурзија по програмата по „Патот на Сонцето“ во Пуно;

·         Сите такси по програмата;

·         Шише минерална вода на ден за време на целата маршута во Чиле;

·         Водење на екскурзиите на Англиски јазик;

·         Представник од туроператорот во случај групата да има минимум 20 туристи;

·         Медицинско осигурување

Цената не вклучува:

·         Авионско надлетување на линиите во Наска;

·         Исхрана освен наведените во програмата;

·         Осигурување во случај на откажување на патувањето од страна на патникот;

·         Лични трошоци;  

Откажување:

Во случај на откажување на патувањето од страна на патникот се задржува следната сума:

ü  до 61 ден пред датата на патување: без пенали;

ü  од 59 до 31 ден; се задржува депозитот (1500 ЕУР) по лице

ü  од 30 до 0 дена: се задржува 100 % од вредноста на аранжманот

Важни информации:

•       Цената е валидна при група от минимум 20 туристи.

•       За патувањето не се неопходни вакцини.

•       Краен рок за пријавување: 31 ден пред поаѓање. 

•       Допата најдоцна до: 30.03.2018г.

•       Неопходни документи – пасош со важност од минимум 6 месеци/, подпишан договор за организирано патуване;

•       Депозит од минимум  1500 ЕУР

•       Во случај на промена на меѓународниот пазар од или повеќе од 5% агенцијата го задржува правото на промена на цените.

•       Промената на наведените хотели со слични не се смета за значителна промкена на програмата.

 

ЦЕНИ СО ВКЛУЧЕНИ АЕРОДРОМСКИ ТАКСИ:

 

За рана резервација до 30.10.2017 попуст од 100 ЕУР од објавените цени

 

Дата

По лице во двокреветна

Еднокреветна

 

Трет возрасен на дополнително легло

30.04.2018 г.

4299 ЕУР

4845 ЕУР

4215 ЕУР

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе