Следете нé или притиснете Escape

ИСЛАНД – ЗЕМЈАТА НА ПРИКАЗНИТЕ ЗА ВИЛЕНИЦИТЕ И ТРОЛОВИТЕ

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

Ден 1 - 25.05.2018г. Софија – Франкфурт - Рејкјавик

Состанок на аеродромот во Софија, Терминал 2 во 12:10. Полетување кон Рејкјавик преку Франкфурт во  14:10. Слетување во Франкфурт во 15:30, краток престој и полетување за Рејкјавик во 21:50 ч. Пристигнување во Рејкјавик во 23:30. Трансфер до хотелот Foss Hotel Reykjavik****. Ноќевање.

Ден 2 - 26.05.2018г. Рејкјавик

Појадока. Разглед на градот Рејкјавик, стари дрвени куќи од крајот на XIX и почетокот на XX век: црквата „Хатлгримскиркја”, Универзитетскиот кварт, културниот центар Nordic Hоuse, Националниот музеј, езерото Торнин, Лутеранската катедрала, Парламентот, пристаништето, концертната сала Harpa, зградата Perlan (Бидер), позната по својата стаклена купола и прекрасна глетка од терасата. По ручек факултативно можност за надбљудување на китовите со доплата 218 лв. За возрасни и 106 лв. за деца до 11 г. Се плови на специјален туристички чамец за надбљудување.  Од капетанот и посадата на бродот ке научите многу интересни факти за китовите и птиците кои ке ги видите. Враќање во хотел. Ноќевање

Ден 3 - 27.05.2018г. Златниот круг

Појадок. Целодневна тура по таканаречениот “Златен круг” – панорамски разглед кој вклучува посета на еден од најуникатните природни феномени на Исланд – националниот парк Тингветлир (УНЕСКО) и долината Хаукадалур. Во паркот се наоѓа уникатниот водопад водопад Гилфос и езерото Тингвалаватн. Одовде може да се види големата пукнатина во земјата која ги дели американската и евроазиската плоча. Долината Хаукадалур е позната по гејзирите Геисир и Строкур, коишто изфрлуваат врела вода и пареа на висина од околу 25 метри на секои 5 минути и се едни од насниманите природни особености во Европа. Разгледот продолжува низ Скаулхолт – најважниот духовен и образовен центар на Исланд.  Враќање во хотел во Рејкјавик.  Ноќевање.

Ден 4 - 28.05.2018г. Националниот парк Вахтнаиокутъл - Националниот парк Скафтафел

Појадок.  Посета на глечерското езеро Иокулсарлон и Националниот парк Вахтнаиокутъл со најголемиот глечер во Исланд под кој има активни вулкани. Посета на националниот парк Скафтафел. Оттаму се открива величествен пејсаж, а понекогаш може да се види највисокиот врв во Исланд – Кванадалсхнјокјор (2110 м). Можност за пловење по езерото Иокулсарлон со бродче „Амфибија” (траење – 30-40 мин.) со доплата 90 лв за возрасни и 35 лв. За деца до до 11 г. Ноќевање во хотел Foss Hotel Nupar.

Ден 5 - 29.05.2018г. Јужен Исланд

Појадок. Целодневна тура на Јужниот Дел од Исланд. Прошетка по еден од природните феномени на Исланд - Реинисфјара – пет километарска плажа со ситен црн песок. Одовде се гледа Дирхолаи – Мал полупстров со вулканско потекло каде се гнездат ретки птици. Разгледот продолжува кон најголемите и најубави водопади во земјата – Скогафос и Селјаландсфос. ПАтот не води низ преубави пејсажи со селца и фарми. Во далечина се издига вулканот Еијафјатлаиокутл, кој последен пат бил активен во 2010 г.  Ноќевање во Рајкјавик.

Ден 6 - 30.05.2018г. Реикјанес – Сината Лагуна

Одјавување од хотелот. Посета на Реикјанес, каде меѓу полињата на лава и гепотермалните извори може са се осети целата сила на земјата.  Потоа двочасовна посета на најпознатата атракција во Исланд - Сината лагуна, единствен геотермален базен, (билетот е вклучен во цената). Имате можност да се опуштите во неверојатната природа и чист воздух. Вечерен трансфер до аеродромот.

Ден 7 - 31.05.2018г. Рејкјавик – Минхен – Софија

Полетување за Софија преку Минхен во 01:10. Слетување во Минхен во 07:05, полетување за Софија во 09:25. Слетување во Софија во 12:15 .

Опис

25.05 - 31.05.2018г.

5 ноќи / 7 дена

Софија – Реикјавик – Златниот круг – Јужниот брег – Националниот парк Вахтанаиолутл – Сината лагуна – Софија

Обвиткан со мистиката на северните народи, Исланд е една од најинтересните држви во Европа. Ако некаде на стариот континент е запазена недопрена природа тое е овде, на територијата на островот каде луѓето живеат во потполна хармониа со природата, глечери, вулкани, водопади, снежни планини и зелени долини. Кога и да го посетите Исланд ке откриете  нов свет, исполнет со неверојатни глетки, форми и впечатоци. Исланд со причина е нова топ дестинација во светот а специфичните климатски услови овозможуваат посета во текот на целата година  

Распоред на летање:

25.05.18   Софија 14:10 Франкфурт 15:30

25.05.18   Франкфурт 21:50 Рејкјавик 23:30

31.05.18   Рејкјавик 01:10 Минхен 07:05

31.05.18   Минхен 09:25 Софија 12:15

Хотели

Хотели според програмата (или слични):

Рејкјавик - Foss Hotel Reykjavik****  - најголемиот хотел во Исланд, лоциран во центарот на Исланд.  Собите се комфопрни, имаат ТВ, телефон, бесплатен интернет, мини-бар, сеф, чајник, купатило и фен.

Калфафетл - Foss Hotel Nupar- лоциран на тивко место на Југоистокот на Исланд во прекрасна природа со поглед кон глечерот Вахтнаиокутл. Собите имаат чајник, купатило и фен. 

Услови

УСЛуУслови:

·         За резервација се уплаќа 50%, останатото се доплаќа 31 ден пред патување;

·         Понудата важи за минимум ? патници;

·         Краен рок за пријавување 31 ден пред патувањето;

·         Туроператорот го задржува правото на промена на редоследот на програмата;

·         Осигурување за откажување од патување – повеќе информации во агенцијата

Потребни документи:

·         Пасош со минимум валидност од 6 месеци;

·         За деца кои патуваат со еден родител нотарски заведена дозвола од двата родители;

Рокови за откажувљње:

·         Над 60 дена пред поаѓање – без пенали;

·         60 – 45 дена пред поаѓање – се задржува депозитот

·         45 – 30 дена пред поаѓање – се задржува 70% од вредноста на патувањето  

·         Помалку од 30 дена пред поаѓање – се задржува 100% од вредноста на патувањето

 

Важни информации

Цената е по лице и вклучува:

  • Авиобилет на Lufthansa со вклучени аеродромски такси и патна торба/куфер до 23 кг;
  • На барање – лет од Скопје (според расположливост)
  • 5 ноќи на база ноќевање со појадок;
  • Трансфери аеродром – хотел - аеродром;
  • Влез во Сината лагуна и пешкири;
  • Автобуски превоз според програмата;
  • Медицинска застраховка асистанс с покритие 10000 евро с ЗК”Армеец”;
  • Водич на групата;
  • Екскурзии според програмата;

Цената не вклучува:

·         Лични трошоци;

·         Надбљудување на китовите – 218 лв. за възрастни и 106 лв. за деца до 11 г.;

·         Пловидба по езерото Иокулсарлон - 90 лв за възрастни и 35 лв. за деца до 11 г.;

·         Бакшиши.

ЦЕНИ:

ЦЕНИ

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Дете до 11 г. со 2 возрасни

Дете до 11 г. со 1 возрасен

За рана резервација до 01.03.2018г

3609 лв

4011 лв

2760 лв

3509 лв

Редовни цени по 01.03.2018г

3739 лв

4141 лв

2890 лв

3639 лв

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе