Следете нé или притиснете Escape

КИНА

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

1. ден 02.03.2018 – Софија

Лет од Софија со Туркиш Аирлајн во 21:35 часот. Слетување во Истанбул во 00:10 часот.

2. ден 03.03.2018 – Пекинг

Лет од Истанбул во 02:20 часот и слетување во Пекинг во 16:35 часот. Трансфер до хотелот Bejing Plaza 4*. Слободно време за шетање и запознавање на Пекинг. Вечера и ноќевање.

3. ден 04.03.2018 - Пекинг         

Појадок. Обиколка на Пекинг. Посета на најголеммиот плоштад во светот, Забранетиот град, Летниот дворец. Вечера и ноќевање.

4. ден 05.03.2018 – Пекинг

Појадок. Посета на Големиот Кинески Ѕид, едно од светските чуда кое се гледа и од Космосот. Тој претставува симбол на Кина и мудрост на кинескиот народ.

Посета на Пекингскиот олимписки парк (Националниот стадион и Националниот пливачки центар)

Дополнителна екскурзија: пред вечерата можност за посета на грандиозното шоу спектакл “Династијата на Златната Маска” – спој на водата, светлината, музиката и танците (40 еур по лице). Вечера и ноќевање.

5. ден 06.03.2018 – Пекинг – Лојанг

Појадок. Одјавување од хотелот. Трансфер до Лојанг со воз. Пристигнување во Лојанг во 14:45 часот. Посета на манастирскиот комплекс – пештерите на Лојанг. Ноќевање и појадок.

6. ден 07.03.2018 – Лојанг – Сејан

Појадок. Заминување во автобус кон манастирот Шао Лин. Посета на централниот будистички храм и присуствување на кунг-фу демонстрации. Трансфер до железничката станица за воз до Сејан во 18:38 часот. Пристигнување во Сејан во 20:04 часот. Вечера и сместување во хотел.

7. ден 08.03.2018 – Сејан

Појадок. Обиколката почнува со посета на едни од новите светски чуда. Подоцна, слободно време за шетање низ стариот град. Вечера и ноќевање.

09.03.2018 – Сејан – Шангај

Појадок. Посета на старите градски ѕидови. Трансфер до железничката станица. Заминување за Шангај со воз во 15:11 часот. Пристигнување во Шангај во 21:24 часот. Сместување во хотел.

9. ден 10.03.2018 – Шангај

Појадок. Целодневнаа екскурзија низ целиот град Шангај.

Дополнителна екскурзија: Акробатичко шоу (40 еур по лице). Вечера и ноќевање.

10. ден 11.03.2018 – Шангај – Истанбул

Појадок. Можност за полудневнаа посета до Zhujiajiao (дополнително плаќање 48 еур по лице попознат како Венеција на истокот, или слободно време за разгледување на Шангај.

Трансфер до аеродромот. Лет за Истанбул во 23:15 часот.

11. ден 12.03.2018 – Истабул – Софија

Слетување во Истанбул во 06:10 часот и лет за Софија  во 08:45 часот. Пристигнување во Софија во 09:10 часот.

Опис

Од древното кон модерното

Пекинг – Сејан – Лојанг – Шангај

02.03 – 12.03.2018

11 дена / 8 ноќевања

1680 еур

Не случајно Кина од домашниот јазик се преведува како “Центар во светот”. Денес таа е најнаселената држава во светот, со една од најстарите цивилизации и една од водечките економски сили. Дознајте ги тајните на оваа уникатна држава, историјата, грандиозните архитектонски градби од старите времиња, светските пронајдоци како барутот и компасот, древните религии и медицината, ултра модерните згради и технолошкиот напредок.  Опис на летовите

02.03 TK 1030 Софија 21:35 – Истанбул 00:10

03.03 TK  020 Истанбул 02:20 – Пекинг 16:25

11.03 TK  027 Шангај 23:15 – Истанбул 06:10 – следниот ден

12.03 TK 1027 Истанбул 08:45 – Софија 09:10 

Важни информации

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет Софија-Истанбул-Пекинг; Шангај-Истанбул-Софија со вклучени аеродромски такси
 • На барање – лет од Скопје (според расположливост)
 • 8 ноќевања со појадок во хотели со 4* - 3 ноќевања во Пекинг, 1 ноќевање во Лојанг, 2 ноќевања во Сијан и 2 ноќевања во Шангај
 • 7 вечери во ресторани со кинска храна со вклучена чаша безалкохолен пијалок или пиво
 • Трансфер Пекинг-Лојанг со воз
 • Траснфер Лојанг-Сијан со воз
 • Трансфер Сијан-Шангај со воз
 • Климатизиран транспорт
 • Сите такси за музеите и објектите по програмата
 • Водич на бугарски јазик за време на програмата
 • Сите трансфери, споменати во програмата
 • Медицинско осигурување со покритие до 10.000 еур по лице
 • Водич кој ќе ја придружува групата цело време

Во цената не е вклучено:

 • Бакшиш за во рестораните, хотелите, екскурзиите – 30 еур по лице кои се плаќаат во Бугарија пред поаѓањето

Билети за дополнителните екскурзии и посети

Пакетни цени по лице

Дата

Цена по лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трето возрасно лице на дополнително легло

02.03.2018

1680 еур

1908 еур

1560 еур

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе