Следете нé или притиснете Escape

КИНА И ХОНГ КОНГ

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

1. ден Софија

Лет од Софија со Туркиш Аирлајн во 21:15 часот.Слетување во Истанбул во 23:50 часот.

2. ден Пекинг

Лет од Истанбул во 01:45 часот и слетување во Пекинг во 16:00 часот. Трансфер до хотелот Bejing Plaza 4*. Слободно време за шетање и запознавање на Пекинг. Вечера и ноќевање.

3. ден Пекинг

Појадок. Туристичка обиколка на Пекинг-административниот центар на Кина поовеќе од 850 години. Посета на најголемиот плоштад во светот, Забранетиот град, Летниот дворец. Вечера и ноќевање.

4. ден Пекинг

Појадок. Посета на Големиот Кинески Ѕид, едно од светските чуда кое се гледа и од Космосот. Тој претставува симбол на Кина и мудрост на кинескиот народ. Посета на Пекингскиот олимписки парк (Националниот стадион и Националниот пливачки центар) • Дополнителна екскурзија: пред вечерата можност за посета на грандиозното шоу спектакл “Династијата на Златната Маска” – спој на водата, светлината, музиката и танците (40 еур по лице). Вечера и ноќевање.

5. ден Пекинг – Лојанг

Појадок. Одјавување од хотелот. Трансфер до Лојанг со воз во 11:02 часот. Пристигнување во Лојанг во 14:45 часот. Посета на манастирскиот комплекс – пештерите на Лојанг. Сместување во хотел Luoyang Peony Hotel 3*. Вечера и ноќевање.

6. ден Лојанг – Сејан

Појадок. Заминување во автобус кон манастирот Шао Лин. Посета на централниот будистички храм и присуствување на кунг-фу демонстрации. Трансфер до железничката станица за воз до Сејан во 18:38 часот. Пристигнување во Сејан во 20:04 часот. Сместување во хотел Xian Golden Flower by Shangri LA 4*. Ноќевање.

7. ден Сејан

Појадок. Обиколката почнува со посета на едни од новите светски чуда – гробницата на теракотната армија (УНЕСКО). После обиколката, слободно време за шетање низ стариот град. Вечера и ноќевање.

8. ден Сејан – Шангај 

Појадок. Посета на старите градски ѕидови (УНЕСКО) и Големата пагода на Големата Гуска – продавница со вредни будистички ракописи. Трансфер до железничката станица. Заминување за Шангај со воз во 15:11 часот. Пристигнување во Шангај во 21:26 часот. Сместување во хотелот Zhongxiang Hotel Shanghai 4*.

9. ден Шангај

Појадок. Целодневнаа екскурзија низ целиот град Шангај, наречен уште и Париз од Истокот. Гранд на ултра модерна современа архитектура, култура, ресторани и луксузни продавници. Посета на Храмот на Буда, градините Yuyuan, фабриката за бисери, Телевизионата кула симболот на ШАнгај висока 468 метри, време за шопинг на булеварот Nanjing Road, • Вечера на број по реката Хуан Пу (35 еур по лице)

10. ден Шангај – Хонг Конг

Појадок. Трансфер до аеродромот и лет до Хонг Конг кој се состои од повеќе од 200 острови. Сместување во Hong Kong Regal Riverside Hotel 4*. Слободно време за разглед на градот. Вечера и ноќевање.

11. ден Хонг Конг - Макао

Појадок. Слободно време, по желба посета на островот Макао (120 еур). Заминување рано наутро од хотелот за целодневна екскурзија со фериброд до Макао. Во тој град се судираат источните и западните култури. Одлична кујна, колонијална атмосфера, многубројни казина итн. Враќање со фериброд до Хонг Конг. Вечера и ноќевање.

12. ден Хонг Конг – Истанбул

Појадок. Панорамска обиколка на градот, древно рибарско село, посета на фабриката за скапоцени камења и слободно време за шопинг. Во 18:00 часот трансфер до аеродромот. Лет со Туркиш во 23:15 часот.

13. ден Истанбул – Софија

Слетување во ИСтанбул во 06:05 часот. Лет за Софија во 08:35 часот и слетување во Софија во 08:50 часот.

Опис

Патување низ вековите

Пекинг – Сејан – Лојанг – Шангај – Хонг Конг - Макао

01.11.03 – 13.11.2018

13 дена / 10 ноќевања

2080 еур

Не случајно Кина од домашниот јазик се преведува како “Центар во светот”. Денес таа е најнаселената држава во светот, со една од најстарите цивилизации и една од водечките економски сили. Дознајте ги тајните на оваа уникатна држава, историјата, грандиозните архитектонски градби од старите времиња, светските пронајдоци како барутот и компасот, древните религии и медицината, ултра модерните згради и технолошкиот напредок. 

Дата

Цена по лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трето возрасно лице на дополнително легло

01.11.2018

2080  Евро

   2380 Евро

2020 Евро

 

 

Важни информации

Во цената е вклучено:

-       Лет со Туркиш Софија-Истанбул-Пекинг; Хонг Конг-Истанбул-Софија со сите аеродромски такси

-       Авио билет Шангај-Хонг Конг

-       10 ноќевања во појадок во хотели со 4* (3 ноќевања во Пекинг, 2 ноќевања во Сијан, 1 ноќевање во Лојанг, 3 ноќевања во Шангај и 2 ноќевања во Хонг Конг)

-       Вечери според програмата во месни ресторани со вклучена чаша безалкохолен пијалок или пиво

-       Трансфер Пекинг-Појанг со воз

-       Трансфер Лојанг-Сијан со воз

-       Трансфер Сијан-Шангај со воз

-       Климатизиран трансфер

-       Такси за музеите и објектите според програмата

-       Водич за време на целото патување и придружник-преведувач на бугарски јазик

-       Сите трансфери споменати во програмата

-       Медицинско осигурување со покритие од 10.000 еур по лице

-       Водич кој ќе биде цело време со групата

Во цената не е вклучено:

-       Бакшиш за време на екскурзиите. Хотелите и рестораните – 30 еур по лице, се плаќаат во агенција

-       Билет за спектаклот во Пекинг – 50 еур по лице (при минимум 10 пријавени лица)

-       Разглед со брод во Шангај – 35 еур по лице (при минимум 10 пријавени лица)

-       Целодневна екскурзија до Макао – 120 еур по лице

-       Лични трошоци (телефонски разговори, мини-бар) неспоменати во програмата

-       Такса за издавање на индивидуална туристичка виза за еднократен влез во државата – 80 долари по лице 

Опис на летовите:

01.11 Софија 21:15 – Истанбул 23:50

02.11 Инстанбул 01:45 – Пекинг 16:00

12.11 Хонг Конг 23:15 – Истанбул 06:05 – следниот ден

13.11 Истанбул 08:35 – Софија 08:50 

Дополнителни информации:

-       Понудата е валидна за минимум 15 лица

Неопходни документи за издавање на виза за Кина:

-       Меѓународен пасош и копија од пасошот, со минимум 6 месеци валидност од датумот на завршувањето на аранжманот

-       Такса за индавање на туристичка виза за еднократен влез – 80 долари по лице

-       За овој аранжман не се потребни никакви вакцинации

Начин на плаќање:

-       900 еур за резервација, доплата во целост 45 дена пред почетокот на патувањето

Рокови за откажување:

-       До 60 работни дена од датата на заминувањето – без пенали

-       Од 59 до 40 дена – 900 еур

-       Од 40 работни дена до датумот на патувањето – 100% од цената на аранжманот

Забелешка: При лоши метеоролошки услови екскурзиите во Кина и Хонг Конг можат да претрпат промени во распоредот

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе