Следете нé или притиснете Escape

ТАЈЛАНД – БАНГКОК И ПУКЕТ

РЕДОВЕН ЦЕНОВНИК
ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕУР. ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРИ ПО КУРС 1ЕУР = 62МКD

Програма

1-ви ден 27.11.2017: СОФИЈА – ДОХА - БАНГКОК                                                         

Полетување од Софија во 11:55 за Банкок преку Доха. Слетување во Доха ву 17:30. Полетување од Доха во 20:45.

 

 

2-ри ден 28.11.2017: БАНКОК                                                                                                   

Пристигнување на меѓуранодниот аеродром во Бангкок во 06:55. Средба со представник на локалниот партнер и трансфер до хотел. Сместување во хотел Aetas Lumpini Hotel 4* во делукс соби.

По краток одмор ке ја видиме „Венеција на истокот”. Околу 13ч заљпочнува нашата прошетка. Ке отидеме до кејот од каде ке се качиме на малите дрвени чамци и потоа запловуваме по реката Чао Праја ( Кралската река ). КЕ ги видиме автентичниот Бангкок со куќи на устието на реката и мали храмови додека не стигнеме до храмот на зората (Wat Arun). Величествениот храм со пагода висока 76м е украсен така да ја рефлектира сончевата светлина на изгрејсонце и одтука е името. (обиколката трае околу 3 часа).

Вечерта -  по желба посета на највисоката зграда во Бангкок -  „Baiyoke sky” со вечера на шведска маса (доплата од 58 ЕУР по лице).

Ноќевање.

 

 

3-ти ден 29.11.2017: БАНГКОК                                                                                               

Појадок во хотел.

Обиколка на Бангкок и посета на познатиот Пловечки пазар.

Разгледот започнува со посета на пловечкиот пазар „Дамноен Садуак”.  Се наоѓа на околу 100 км од Банкок и патувањето до таму трае околу 2 часа. Се возиме со моторен чамец со кој поминуваме покрај мали селца, распоредени по брегот на реката пред да навлеземе во пловечкиот пазар. Според локалните жители каналот на кој се наоѓа Дамноен Садуак, бил ископан по наредба на крал Рама IV во 1866 година. Овде секогаш може да се купат свежо овошје и зеленчук – со задолжително ценкање како што е традицијата во овој дел од светот.  

Враќање во Бангкок за ручек во локален ресторант (вклучен во цената).

По ручекот продолжуваме кон впечатливиот Кралскиот Дворец, во близина на реката Чао Праја. Дворецот бил официјална резиденција на кралевите на Тајланд од 1782г до 1925г и е комплекс од згради, храмови, пагодим градина и дури и малецка планина.

Во комплексот се наоѓа Храм на Буда, каде може да се види статуа на Готама Буда од 45 см, направена цело парче полу-проѕирен изумруд.

Последен во програмата, но не и по убавина, е нај стариот храм во кралскиот комплекс Храмот на легнатиот Буда. Статуата е долга 43м, висока 15м, а покривката е направена од ливчиња чисто злато.

Враќање во хотел. Слободно време и ноќевање.

 

 

4-ти ден 30.11.2017: БАНГКОК - АЈОТАЈА                                                          

Појадок во хотелот. Слободно време во Бангкок или целодневна тура до Ајотаја (со доплата од 70 ЕУР по лице).

Рано наутро го посетуваме Банг-па-ин, каде е летниот кралски дворец на кралот Рама IV, изграден за време на зголеменото Евроско влијание во Тајланд. Потоа запловуваме со дрвен брод до Ајотаја. Ручек во локален ресторантАјотаја старата предстолнина на Сиам (1350-1767 г.), стратешки сместена на три реки. Посета на трите најбитни храмови во Ајотаја: Ват Махатад, Ват Фрасри Санет и Ват Фрамонгхон Бопит.

Врачање во Бангкок. Ноќевање.

 

 

5-ти ден 01.12.2017: БАНКОК - ПУКЕТ                                                                  Закуска

Појадок во хотелот. Трансфер до аеродромот и лет за Пукет. Пристигнување и сместување во хотел Andaman Seaview 4* на една од најубавите и најчисти плажи на островот – Карон.

Ноќевање.

 

 

6-ти ден 02.12.2017: ПУКЕТ                                                                                        Закуска

Појадок. Слободно време или можност  за целодневна екскурзија до островите Фи-Фи со вклучен ручек (со доплата од 98 по лице, траење околу 8 часа ).

Од престижното пристаниште Royal Phuket се качуваме на катамаран и запловуваме кон Maya Bay, каде е снимен филмот „Плажа”. Можност за пливање во кристално чистите води на в Loh Samah и пештерата Pileh, ке ја разгледаме пештерата Виникг – дом на ластовиците, ке ја посетиме „Плажа на мајмуните“, и ке уживаме во подводниот свет на коралниот гребен Хин Кланг.

 Ручекот е на плажата Phi Phi Natural Resort.

По ручекот слободно време за нуркање и пливање на „Bamboo Island”.  А за љубителите на подводниот свет во близина има и корален гребен.  

Враќање во хотелот во 17ч.

Ноќевање.

 

 

7-ми ден 03.12.2017: ПУКЕТ Закуска

Појадок. Слободно време на Пукет или можност за екскурзија до заливот Панг-Нга и островот на Џејмс Бонд со вклучен ручек (доплата од 98 евра по лице, времетраење околу 9 часа).

Трансфер до пристаништето Royal Phuket, од каде со катамаран запловуваме кон Панг-Нга поминувајќи го островот Панак. Посета на островот Кох Тапу познат како островот на Џејмс Бонд (овде е сниман еден дел од филмот). Со кану се возиме до  Ко Хонг и ги поминуваме мангровите.

Ручек во селото Кох Пани (вклучено во цената на екскурзијата).

Свободно време за плажа и нуркање на островот Кох Каи Наи.

Враќање во хотел околу 17ч.

 Ноќевање.

 

8-ми ден 04.12.2017 до 11-ти ден 07.12.2017: ПУКЕТ                                                 

Појадок во хотел.

Свободно време за плажа, одмор и забава на еден од најубавите острови во Андаманското море. Уживајте на преубавите бели плажи, кристално море, многубројните продавници како и огромниот избор на морска, интернационална и тајландска кујна како и насмејаните жители.  За ноќен живот не пропуштајте го најпознатиот дел од островот – Патонг.

 

12-ти ден 08.12.2017: ПУКЕТ – ДОХА – Софија                                                                               

Појадок. Трансфер до аеродромот и лет со Qatar Airways во 08:15 за Доха. Пристигнување во Доха во 11:15. Полетување за Софија во 14:30 часа. Слетување во 18:45.

 

Опис

Дата: 27.11.2017 – 08.12.2017

12 дена/ 10 ноќи

1699 евра по лице со вклучени аеродромски такси 

Важни информации

Цената е по лице и вклучува:

- Авио билет Софија – Доха – Бангкок – Пукет - Доха - Софија со Qatar Airways со 30 кг. багаж;

- Авио билет Бангкок – Пукет со багаж 20кг;

- На барање – лет од Скопје (според расположливост)

- Сите аеродромски такси;

- Сите трансфери по програмата си климатизиран автобус;

- Рано сместување со појадок во хотел Aetas Lumpini Hotel 4*;

- 3 ноќи со појадок во хотел Aetas Lumpini Hotel 4* во делукс соби;

- 7 ноќи со појадок во Пукет во Andaman SeaView 4* во супериор соби ;

- Полудневен разглед на Бангкок со прошетка по рекатата Чао Праја и посета на храмот на Зората;

- Целодневен разглед на Бангкок и посета на пловечкиот пазар, кралскиот дворец, храмовите опишани во програмата;

- Влезници во сите објекти, опишани во програмата;

- Водич на групата при минимум пријавени 15 лица;

 

Цената не вклучува:

- Виза за Тајланд – 30 евра;

- Оброци надвор од програмата;

- Лични прошетки и разгледи;

- Бакшиши - околу 10 USD по лице во секој град;

- Вечера во панорамскиот ресторант на хотелот Baiyoke Sky во Бангкок  - 58 евра по лице;

- Целодневна екскурзија до Ајотаја – 70 евро по лице;

- Посета на островите Фи-Фи од Пукет– 98 евра по лице;

- Дополнителна екскурзија до заливот Панг-Нга и островот на Џејмс Бонд од Пукет– 98 евра по лице со вклучен ручек; 

Неопходни документи:

v ПАсош со важност од минимум 6 месеци;

v Слика со димензији како за пасош 2” x 2” (600x600 pixels);

v Пополнет формулар

 

Услови за резервација:

- За резервација се уплаќа 50% депозит.

- Доплата  45 дена пред патувањето;

- Понудата важи за минимум 15 пријавени лица;

- ПАтувањето не бара вакцини;

- Краен рок за пријавување – 30 дена пред заминување;

- Посочените хотели може да бидат заменети со слични од иста категоријач

- Туроператорот го задржува правото на промена на распоредот на програмата.

Рокови за откажување и пенали:

- За откажување над 80 дена пред датата на патување – нема пенали;

- Меѓу 80 и 45 дена пред патувањето се задржува депозитот;

- Меѓу 45 и 20 дена пред патувањето се задржува 70% од вкупната вредност на аранжманот;

- За помалку  20 дена пред патувањето се задржува  100% од вкупната вредност на аранжманот.

Цени

 

Дата

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трето возрасно лице на дополнително легло

27.11.2017

1699 евра

2217 евра

 

 

1653 евра

 

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе

 

 SGL – Еднокреветна соба DBL – Двокреветна соба TWIN – Двокреветна соба со одвоени кревети TRPL – Трокреветна соба QUAD – Четворокреветна соба FAMILY – Семејна соба ECO – Економична соба, слаб поглед, помала квадратура и/или послаба локација APT – Апартман RO – Само наем на соба BB – Ноќевање со појадок HB – Полупансион (појадок и вечера) FB – Полн пансион (појадок, ручек и вечера) AI – Се вклучено UAI – Ултра се вклучено ADL – Возрасен CHD – Дете INF – Бебе BABY COT – креветче за бебе