БОДРУМ ЛЕТО 2022

ДИРЕКТЕН ЛЕТ ОД СКОПЈЕ

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

СИТЕ ХОТЕЛИ И ТЕРМИНИ

Бодрум е елитно турско одморалиште сместено на живописен полуостров на границата на Средоземното Море и Егејското Море помеѓу Мармарис и Кушадаси, самиот град се наоѓа на полуостров со пречник од 60 km. Бодрум е омилено турско одморалиште, во кое престојуваат  познати уметници , актери , не само од Турција .

Бодрум - градот на бегониите и заливите, Сен Тропе на исток, покрај неверојатните плажи и природа, има и исклучително интересна историја - покрај визуелното искуство на Бодрум, ќе слушнете многу навистина интересни приказни. Тоа е елитно турско летувалиште, па оди рака под рака со многу импозантна марина, YALIKAVAK MARINA која е задолжителна за најбогатите сопственици на најдобрите јахти во светот. Животот во сегашниот Бодрум е посветен првенствено на задоволства, сончање и уживање во голем избор на винарски визби

Денес, Бодрум има репутација на центар на турската уметност, со многубројните галерии и пријателската и малку боемска атмосфера со која зрачи градот.

За љубителите на ноќниот живот, тука е и пловечката дискотека Bodrum Club, голем катамаран со стаклено дно во кој се сместени 2.000 луѓе, а околу 2 часа по полноќ тргнува на четиричасовно крстарење.

Во античка Грција бил познат како Халикарнас, а во средниот век како Петрониум. Се наоѓа на полуостровот Бодрум, во близина на северозападниот влез на заливот Гекова, спроти грчкиот остров Кос. Градот Бодрум има над 32.000 жители и денес е познат туристички и јахтиг центар.

Во градот убедливо доминира тврдината Халикарнас, како уникатен пример на средновековна архитектура, изградена од витези кои дошле од Родос. Тврдината некогаш била затвор, а денес е претворена во подводен археолошки музеј со експонати кои датираат од бронзеното време.

Во Бодрум се наоѓа и едно од седумте светски чуда на антиката, гробницата на кралот Мавзолеј, по што е создадено и името на монументалните гробници, Мавзолеј.

Услови

Чартер летови секој Понеделник со можност за 6 / 9 и 13ноќи.

Детали од лет Понеделник TK 7933 Скопје – Бодрум 03:35 05:50 ТК 7932 Бодрум – Скопје 01:15 01:40

Чартер летови секој Четврток со можност за 6 / 10 и 13ноќи

Детали од лет Четврток TK 7933 Скопје – Бодрум 05:30 07:45 TK 7932 Бодрум – Скопје 02:20 02:45

Прв ден – Потребно е да бидете на аеродром 3часа пред лет и индивидуално чекирање на шалтерот на Turkish airlines. Дозволен чекиран багаж до 20кг. По пристигнување во Бодрум со табла Ве чека организиран трансфер до избраниот хотел. Check in во хотелите 14:00h. (early check на барање со доплата)

Последен ден – Check out од хотелите во 12:00ч. Слободно време до вечерта до трансферот. (дополнитело ќе бидете информирани за точно pick up време од хотелите)

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди