ДУБАИ 04-10.03.21

Авион / 4 ноќи

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

ДУБАИ ОД СКОПЈЕ 
 
7 дена – 4 ноќи

04-10.03.2021

Период на престој 05-09.03.2021

Дубаи е еден од седумте Емитрати кои во 1971 година ја формираа државата Обединети Арапски Емирати. За разлика на Абу Даби, кој е седиште на нафтената индустрија и на сите владини институции, Дубаи прерасна во главен трговски центар, во кој туризмот се развива со вртоглава брзина. Дубаи поседува необичен спој на старото и новото, Исток и Запад, постоејќи во еден совршен склад.

Општи информации - Локално време е плус 3 часа во однос на Македонија, Валута – ДИРХАМ.

Ако сте во потрага за одмор или за забава, тука ќе најдете прекрасни услови за спортување и за забава, од голф и спортови на вода до сафари во пустината и крстарење со традиционални дрвени бродови по заливот, крикот на Дубаи. Или едноставно може да уживате во текот на цела година во сонцето и плажите на Дубаи. Дубаи е рај за шопингхоличарите.

Златен накит, дизајнерски креации, најнов збор на електрониката и што уште не може да најдете тука, поминувајќи низ продавниците на старите пазари, како и во луксузните трговски центри.
Семејствата со деца ќе откријат дека тука има многу места каде што може да забавува целото семејство - Creekside Park, водениот парк Wilde Wadi, универзалниот парк  Wonder Land, зоолошката градина и многу други занимации. На крајот на денот, Ве очекуваат илјадници ресторани, кои Ви нудат богат избор на јадења и пијалоци за сечиј вкус. Не заборавајте дека алхохолот во арапскиот свет се нуди на ограничен број места, ресторани и хотели и најчесто е многу скап.

 Дубаи е местото каде што секогаш можете да најде нови работи и места за посета, без оглед колку пати сте го посетувале. Ова е град кој постојано се развива и каде постојано изникнуваат нови и модернизгради, атракции, забавни парков.....

1 ден/ 2 ден 04/05.03 четврток/ петок СКОПЈЕ  ИСТАНБУЛ  ДУБАИ

Полетување на авионот за Дубаи во 20.40 часот. Слетување во Истанбул во 00.15 (нареден ден). Полетување од Истанбул за Дубаи во 01.30 часот. Слетување во Дубаи на 2 ден во 07.00 часот (саатници се согласно локално време, варијабилни саатници согласно политика на авио компанија). Трансфер до хотелот и сместување (пријавување во хотелото после 14 часот). Можност и за ран check-in, доколку нашите соби се спремни и во нив нема туристи кои заминуваат истиот ден. За гарантиран ран check-in и лица кои сакаат веднаш да се сместат во соба постои можност за доплата на истата услуга согласно политика на хотелот (доплата на барање и пред тргнување од Скопје, околу 28еур по лице). Слободен ден за индивидуални активности и посета на плажа (LA MER BEACH, JUMEIRAH BEACH – the walk, KITTE BEACH). Ноќевање.
ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ – ПОПЛАДНЕВНА ГРАДСКА ТУРА Дубаи City tour (4 часа) – согласно протоколи во момент на престој

Попладнето започнува нашата полудневна традиционална градска тура и разглед на Дубаи. Прекрасна можност да го видите традиционланиот град и модерниот Дубаи. Нашата тура започнува со возење кон Палмата Jumeirah, која се смета за една од осумте светски чуда, каде ќе имате можност само за кратка фотосесија пред хотелот Atlantis. Продолжуваме со возење кон прекрасната џамија Jumeirah Mosque, изградена во 1979 во традиција и стил на познатите џамии од Египет. Продолжуваме да возиме кон автопатот Sheikh Zayed road, за да ја видиме кулата Burj Khalifa, највисоката зграда во светот, ја гледаме панорамски. Нашата тура не носи кон стариот дел од градот, каде попатно ги гледаме импресивните палати каде живее владеачката фамилија шеици на Дубаи и продолжуваме кон Дубаи крикот. Со водичот го посетуваме Музејот на Дубаи и тврдината Al Fahidi, која е скоро два века стара и е познат споменик во Дубаи и која го илустрира минатото на Дубаи. Потоа го посетуваме познатиот пазар на злато и зачини, каде ве очекува ценкање и забавен шопинг. Одиме кон продавници за сувенири, каде ќе имате време да купите антиквитети, сувенири или занаетчиски работи. Застанување за фотографирање кај Burj Al Arab, каде ќе можете да се фотографирате пред хотелот на места за застанување за фотографирање. Нашата тура завршува во BURJ KALIFA/ DUBAI MALL каде се фотографираме и ги гледаме прекрасните танцувачки фонтани. Враќање во хотелот. Ноќевање. За заинтересирани патници можна е посета на Burj Khalifa - највисоката зграда во светот од 828 метри. Уникатно архитектонско чудо, кое ќе Ви одговори на прашањето како изгледа Дубаи, пустината и океанот од 124 кат ...Во неа можете да посетите и некој од ексклузивните ресторани и барови. Останатите патници кои не скаат да се вратат во хотелот со трансфер можат да останат во ДУБАИ МОЛ и да го прошетаат истиот и да вечераат – индивидуален тарнсфер до хотелот.

ДУБАИ 3ден/5 ден 06-08.03 сабота/ понеделник

Појадок. Слободни денови за индивидуални активности или организирање на факултативни екскурзии (разглед на Дубаи, крстарење со брод ,сафари во пустина ,посета на Mirical garden /Golbal village ) и останати факулатативни екскурзии (на барање, со резервација и уплата пред тргнување од Скопје).

ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА - ПОПЛАДНЕ ПУСТИНСКО САФАРИ СО СКАРА И ТРАДИЦИОНАЛНА ВЕЧЕРА
Во попладневните часови Ве земаме од Дубаи со jeep 4x4, одиме кон Hatta и Oman и кога ќе видите дека ги напуштате границите на урбанизираниот град, набрзо ќе се најдете во пејсаж со пустински предели. Одиме со џипот по див пат off-road и Вашиот 4×4 џип ќе ја стави на тест Вашата издржливот и ќе го подигне адреналинот, затоа што ќе Ве однесе по високи дини и вози кон планината Hajar. По краткиот одмор, продолжуваме со вожњата по дините, каде вашиот искусен шофер ќе ве пренесе преку највисоките песочни дини, ставајќи се во костец со тешкиот терен за возење во една многу адреналинска тура. На крај пристигнуваме на фарма за камили на краток одмор и како што полека заоѓа сонцето, се паркираме за да уживаме во глетката на пустина во самрак. По заоѓањето на сонцето и неверојатнотиот видик, одиме кон нашиот камп во пустина. Тука ве дочекува Арапската гостопримливост со кафе и вода, ориентална шведска маса со скара која се приготвува пред Вас (безалхохолни пијалоци и вода вклучени во цена), жена која црта со кна може да Ве нацрта со традицопнални арапски мотиви по рацете. За оние кои сакаат да јаваат камили, иситите им се на располагање.

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ –НАВЕЧЕР КРСТАРЕЊЕ Dhow Cruise

Во вечерните часови dhow cruise creek – крстарење по крикот со вечера. Не постои подобар начин да се искуси и види стариот Дубаи од разгледот од палубата на бродот за време на Вашњето крстарење по крикот. Искусете ги звуците, вкусовите и погледот на Крикот преку традиционалните бродови на Дубаи што крстарат по него. Трансфер до делот Bur Dubai Creek за да се качите на традиционалните дрвени бродови за крстарење, со помош на на таканаречените abras или водени такси, кои возат низ крикот, потоа го гледате Dubai Creek Golf Club и останатите згради во оваа област. Вечерата е шведска маса со избор на јадења од арапска кујна (не е вклучен пијалок).

6 ден / 7 ден 09-10.03 вторник/среда

ДУБАИ-ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ.

Одјавување од хотелот на 09.03 во 12 часот. Време за слободни индивидуални активности. Трансфер за аеродром во 23.30 часот. Полетување на авионот од Дубаи во 03.30 часот на 10.03. Слетување во Истанбул во 07.25 часот. Полетување од Истанбул во 08.50 часот. Слетување во Скопје во 08.15 часот (саатници се согласно локалвно време, варијабилни саатници согласно политика на авио компанија).

Услови

 

MILLENNIUM BARSHA 4* – BB BARSHA

УСЛУГА ТИП НА СОБА/ СМЕСТУВАЊЕ 05/09.03.2021
4 НОЌИ
НП По лице во двокреветна соба € 599
НП доплата за еднокреветна соба € 110
НП дете 2-3.99 без кревет (со 2 возрасни лица) € 490
НП дете 4-11.99 без кревет (со 2 возрасни лица) € 529

( Соба 2 возрасни + 1 дете до 11,99 без сопствен кревет)

Millennium Al Barsha  4* се наоѓа во близина на трговскиот центар Емирати  во областа Ал Барша, Дубаи, на 2,7 км од плажата Sufouh Beach Ново отворениот хотел со 4 звезди е совршена дестинација за деловни и рекреативни патници, во близина се и  Светскиот трговски центар, Центарот на Дубаи, трговскиот центар Дубаи а во непосредна близина има и детските атракции.

Хотелот нуди 299 модерно уредени соби и апартмани, 109 сервисирани апартмани со сите модерни удобности ,  опремени со најнова технологија во собите. Собите се со беспрекорен дизајн и шармантна атмосфера со елегантен и современ декор, кој вклучува богата дрвена облога и природни бои. Собите се со клима уред, телевизор со рамен екран со сателитски канали, котел, мијалник, фен и биро, приватна бања опремена со туш . Просториите во хотелот исто така имаат бесплатна WiFi.  Во склоп на хотелот има  лоби салон во кој се служат пијалаци и два ресторани со широк спектар на иновативни кулинарски задоволства од целиот свет, се служи појадок, ручек и вечера во ревијален стил  со готвење во живо. Автентичен марокански ресторан, кој служи месо, живина, морски плодови и вегетаријански јадења зготвени со употреба на традиционални зачини и техники. Гостите можат да уживаат во различни видови на пијалоци на терасата во ресторанот, а посебен специјалитет е  традиционалниот марокански чај. На терасата на базенот се нудат лесни закуски, смути и свежи сокови во релаксирачка околина. Бесплатен приватен паркинг, 24- часа собна услуга. Милениум Ал Барша нуди и à la carte појадок.Хотелот има Спа кој нуди различни велнес услуги од масажи до пилинзи за чистење. Фитнес центар опремен со комплетен асортиман на опрема за обука со тегови и фитнес. Два базена на покривот од хотелот со контролирана  температура кои се отворени за гости во куќата. Милениум Ал Барша нуди првокласни сали за состаноци и настани, со современ простор за конференции, изложби и најразлични бизнис и приватни настани, со Wi-Fi интеграција и природна дневна светлина во просториите.

 

Цената вклучува:

 • Повратен авионски билет на релација Скопје-Истанбул – Дубаи – Истанбул –Скопје (вклучен багаз рачен 7кг и чекиран 30кг, согласно политика на авио компанија);
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром ;
 • 4 ноќевања во избраниот хотел/ тип на соба/ на база ноќевање со појадок согласно наведена услуга (согласно саатници на check-in & check-out);
 • Организација и реализација на патувањето
 • локална асистенција во Дубаи (овластен претставник на српски јазик доколку се земат екскурзии пред поаѓање или за дополнителни екскурзии со уплата на лице место на барање)

Цената НЕ вклучува:

 • Влезна виза за Дубаи – 85ЕУР по лице (задолжително за сите возрасни лица)

Промоција за ФЕБРУАРИ (до официјално инфо од имиграционо одделение во ОАЕ)
* За деца до 18 години кои патуваат со родители – БЕЗ ТРОШОЦИ ЗА ВИЗА
– аеродромски такси – 40ЕУР по лице (се плаќаат во агенција пред поаѓање и се променливи согласно политика на авио компанија до резервација на авио карта)
– задолжително негативен ПЦР тест (96 часа изваден пред полетување – за влез во Дубаи)
* За деца до 12 години кои патуваат со родители – БЕЗ НЕГАТИВЕН PCR ТЕСТ (согласно моментални протоколи за влез во Дубаи и за транзит во Турција)
* Согласно моментални протоколи за транзит во Турција (без излегување од транзит зона и напуштање на аеродорм) не е потребен PCR ТЕСТ

 • ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ОПЦИОНИ ИНДИВИДУАЛНИ ТУРИ – НА БАРАЊЕ (зависат од број на пријавени лица и протоколи за време на престој, редозлед на екскурзии и саатници се подложни на промени согласно инфо на организатор)

–       ДУБАИ САФАРИ – со збирен трансфер/ 45еур по лице

–       КРСТАРЕЊЕ ПО МАРИНА – со збирен трансфер/ 45еур по лице

–       ДУБАИ ГРАДСКА ТУРА – збирна/ 35еур по лице

–       Burj Khalifa (САМО влезници 45 евра normal hours/ prime hours 1530-1800 часот влезници     65    евра), за 124 кат – останати тури и индивидуални излети – НА БАРАЊЕ

–     Моментално е забранет влез од Дубаи за Абу Даби туристички (ако се влезе потребен е карантин 14 дена) и нема можност за организација на тура АБУ ДАБИ

 • Патничко здравствено осигурување кое покрива и КОВИД (ЗАДОЛЖИТЕЛНО)
 • Останати индивидуални трошоци и индивидуални посети и факултативи
 • Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот

* туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014 на рецепција во хотел на лице место при check in или при check out (2-4 EUR по соба по ноќ согласно категоризација на хотелот и тип на соба).
Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.

 

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:

Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на аконатција за резервација. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена.

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:

Во готово/ кредитни картички/ преку фактура – уплата на аконтација 50% од вкупната цена на аранжманот за резервација, остатокот најдоцна 10 дена пред поаѓање

Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица:

 • Максимален број на лица во двокреветна соба се две лица. Со сместување на едно дете без легло или на помошно легло се намалува комодитет на соба.
 • БЕБЕ 0-1,99 години е БЕСПЛАТНО во авион и во хотел
 • Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч. Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
 • Сите оброци во хотелите се на база шведска маса (согласно нови КОВИД протоколи)
 • Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците
 • Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош и податоци за патникот (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање од патување)
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
 • Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна

Важни напомени:

– За добивање на виза за ОАЕ потребно е при резервација да го донесете пасошот (валиден мимимум 6 месеци од датум на враќање на патување) и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот на кои се наоѓаат податоците на патникот како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на маил. Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност имиграционото одделение да побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви.

 

НАПОМЕНА 

МИНИМУМ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОГРАМА Е 10 ЛИЦА. ЗА ПОМАЛ БРОЈ НА ПРИЈАВЕНИ ЛИЦА МОЖНО Е ПРОМЕНА НА ЦЕНА ЗАРАДИ ИНДИВИДУАЛНО ПАТУВАЊЕ И ИНДИВИДУАЛНА ЦЕНА НА АВИОНСКА КАРТА

Цената е за целосна уплата при резервација , без право на промена на име или отказ. Цените се ПАКЕТ цени дадени по лице за сместување во соодветниот тип на соба СТАНДАРДНА ДВОКРЕВЕТНА за минимум 2 лица во соба (две полноплатежни суми) /услуга ноќевање со појадок
Цените се изразени во ЕВРА за уплата во денари (курс 1ЕУР=62МКД) и валидни до пополнување на места по дадени цени на авион (Ве молиме пред резервација да ја проверите цената и расположливоста на места на авион и во хотел – на барање)


Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот во Скопје и Дубаи согласно промена дирекно од авио компанијата. Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата на превозниците. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 мкд).

 

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

 • WiFi
 • Авионски превоз
 • Базен
 • Бања
 • Бар
 • Градина
 • Детско катче
 • Клима
 • Конференциска сала
 • Масажа
 • Мини бар
 • Паркинг
 • Ресторан
 • Сауна
 • СПА
 • ТВ
 • Телефон
 • Теретана
 • Фен
 • Фитнес
 • Фрижидер
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

 • над 1000 м
ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди