FORMULA 1 Grand Prix 08-11.10.2021

Истанбул

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

8 Октомври (Петок)            СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на аеродром во Скопје во 07:45 часот. Полетување за Истанбул во 11:40 часот. Слетување во 14:00 часот по локално време  на аеродром Сабиха . Oрганизиран трансфер до хотел. Сместување во DELTA HOTEL OLD CITY 4* или сличен. Слободно време за индивидуални активности. Факултативна пешачка тура со јавен превоз на стариот град: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Капали Чаршија, затворен трговски пазар со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини, Сината Џамија позната по 6c-те минариња, Аја Софија, изградена во времето на владеењето на царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија и секако палатата Топкапи која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, низ историјата. . Ноќевање.

9 Октомври (Сабота)          ИСТАНБУЛ

Појадок. Организиран трансфер до Istanbul Intercity Park за присуство на квалификацијата и повратен трансфер до хотелот. Попладне слободен ден за индивидуални активности или факултативни посети како Долмабахче палатата, првата палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Вечерта можност за факултативно крстарење по Босфор. Ноќевање.

10 Октомври (Недела)           ФОРМУЛА 1 ИСТАНБУЛ

Појадок. Ден на главниот настан, организиран трансфер до Istanbul Intercity Park за посета на трката во Формула 1 за големата награда на Истанбул.  Уникатно искуство кое мора да се доживее. Трансфер на релација Хотел – Ф1 – Хотел. Ноќевање.

11 Октомври (Понеделник)           ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел. Трансфер до аеродромот во Истанбул. Полетување за Скопје во 10:25 часот (локално време). Пристигнување во 10:55 часот (локално време).

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ПО ЛИЦЕ: ОД 529 ЕУР

Дадените цени се калкулирани согласно најниските авионски тарифи и истите се предмет на расположливост, односно не можеме да ги гарантираме. Доколку не се пронајдат соодветни места на лет, цените може да бидат повисоки.

Услови

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ПО ЛИЦЕ: ОД 529 ЕУР

ЦЕНА БЕЗ ВЛЕЗНИЦИ ЗА ТРКАТА ПО ЛИЦЕ: ОД 400 ЕУР

*** Дадените цени се калкулирани согласно најниските авионски тарифи и истите се предмет на расположливост, односно не можеме да ги гарантираме. Доколку не се пронајдат соодветни места на лет, цените може да бидат повисоки.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 •  Авионски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје   со авио компанијата PEGASUS
 •  Чекиран багаж до 20кг.
 •  Трансфер аеродром – хотел – аеродром
 •  Влезници SILVER 5 / SILVER 6 за Ф1 квалификациите и главната трка
 •  Трансфери за Ф1 квалификациите и главната трка од хотел / до хотел
 •  Сместување во двокреветна соба во хотел DELTA HOTEL OLD CITY 4   или сличен на база 3 ноќевања со појадок
 •  Организиција на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 •  Аеродромски такси 45 еур по авио биелт ( променливи)
 • Факултативен пешачки разглед  и јавен превоз на историскиот дел на Истанбул – 10 ЕУР
 • Крстарење со брод по Босфор – 20 ЕУР
 • Посета на Долмабахче палатата  – 30 ЕУР
 • ВЛЕЗНИЦИ ЗА ОБЈЕКТИТЕ СЕ ПЛАЌААТ НА ЛИЦЕ МЕСТО
 • Патничко-здравствено осигурување (задолжително)
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН НЕГАТИВЕН PCR ТЕСТ не постар од 72 часа или БРЗ АНТИГЕН ТЕСТ не постар од 48 часа
 • Овие мерки не важат за лица кои ќе приложат официјален документ дека се вакцинирале најмалку 14 дена пред патување

ВАЖНО при купување на билет:

– Доколку се промени пандемиската состојба и натпреварот се одржи зад затворени врати (т.е. без публика), сите платени билети ќе бидат откажани и износите ќе бидат вратени!

– Доколку туристот одбие да патува, а натпреварот се одржува со публика, билетите НЕ можат да се откажат и износот уплатен за истите нема да биде вратен!

 

Саатници на летовите:

PC 352 01OCT SKPSAW         1140 1400

PC 351 04OCT SAWSKP        1025 1055

 

ВАЖНИ НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници

За влез во Аја Софија не се наплаќа влезница. Потребна е соодветна гардероба (марама и облека со покриени глуждови на нозете)

За овој аранжман важат Општите услови за патување на ПАПИЛОН

Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми)

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето!!!

*Агенцијата го задржува правото на промена на програмот, како и редоследот на посети по денови, во било која ситуација и од било кои причини или околности кои би претставувале пречка за реализација на истиот. Истиот ќе биде реализиран веднаш во првата ситуација кога за тоа ќе има можност.

*Агенцијата го задржува правото на промена на цената на аранжманот во кои е вклучен авио превоз, доколку на летот има промена во авионската карта, агенцијата не одговара за тоа и разликата во цената ја сноси патникот.

*Агенцијата го задржува правото на промена на програмот, во однос на времето на летање, кое ИСКЛУЧИВО зависи од времето на летање на авио компанијата.

Според актуелните COVID-19 мерки за влез во Турција од 01.06.2021, задолжително е следново:

 

 • Сите патници задолжително да имаат биометриски пасош со валидност од најмалку 6 месеци од денот на излез во Турција

При влез во Турција, сите патници ќе треба да се приложат

 • Негаивен  Брз Антиген Тест,направен во последните 48 часа пред влез во земјата,
 • Да приложат негативен  PCR Тест  направен во последните 72 часа пред влез во земјата.
 • Овие мерки не важат за бебиња и за деца на возраст до најмногу 5,99 години.
 • Овие мерки не важат за оние лица кои ќе приложат официјален документ дека се вакцинирале најмалку 14 дена пред влез во земјата,
 • или ќе приложат официјален документ дека во последните 6 месеци ја прележале болеста.
 • Секој што влегува во Турција мора да пополни Формулар за влез, односно да се регистрира на следниот линк: https://register.health.gov.tr/ најрано 72 часа пред влегување во земјата и откако на крајот од регистрацијата ќе добие ХЕС код, потребно е да го сочува во печатена форма или на мобилниот телефон.

Од 1 септември 2021 година домашни и странски државјани ќе можат да влезат на територијата на Република Северна Македонија доколку претходно на граничниот премин приложат:

 • сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени најмалку две дози на вакцина против заразната болест КОВИД-19; или
 • сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето; или
 • медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CoV-2 тест, направен 72 часа пред влез на територијата на Република Северна Македонија.
 • Негативен резултат од  БРЗ ТЕСТ НА АНТИГЕН, направен 48 часа пред влез на територија на Република Северна Македонија
 • Сертификатите/потврдата не се однесува за лица под 18 годишна возраст

За нашите граѓани кои ќе се враќаат во земјата после 1 септември, а немаат ПЦР тест, БРЗ АНТИГЕН ТЕСТ, или потврди за примена вакцина или за прележан КОВИД-19, ќе се одреди мерка карантин од 7 (седум) дена домашна изолација со решение од Државниот санитарен

RTPCR SARS-CoV-2тест би чинел од 15 eur до 20 eur (цените варираат зависно од локацијата), плаќањето се врши во eur или со платежна картичка.

 Доколку патниците имаат позитивен тест, истите ќе бидат сместени во карантин во  еднокреветна  соба во хотелот која ќе им биде наплатена на патниците.

Резултатите од сите горенаведени сертификати / потврди / тестови,патниците ги приложуваат на враќање при пасошката контрола на аеродромот TAV во Скопје

 

 

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

 • Авионски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди