ИСТАНБУЛ 08 – 10.03.2024

Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

Истанбул - најкосмополитски град во светот, град на контрасти, единствен град кој ги преплавува сите сетила. Истанбул пречекува опсипан со светлина, град кој никогаш не спие - улици полни со весели луѓе, шаренило од бои, мириси, идеален спој на култура и религија, место на кое се состануваат Европа и Азија. Истанбул претставува природна врата помеѓу Европа и Азија, кој со својата раскошна култура никогаш не престанува да фасцинира. Денес Истанбул е велеград кој брои преку 15 милиони жители кои живеат на 2 континенти. Модерниот плоштад Таксим или квартовите Бејоглу и Османбег ќе направат да се осеќате како во било која друга светска метропола, додека пак шетајки низ плоштадот Султанахмет ќе се вратите стотици години наназад и ќе ја почуствувате моќта која ја имале римјаните и османлиите…Ново и старо, Ориент и Европа, ислам и христијанство – никаде нема да ги најдете вака испреплетени и неразделно поврзани како во магичниот Истанбул.

ЦЕНА: 399 ЕУР по лице / 24.730 МКД

08. Март (петок) Скопје - Истанбул

Состанок на група 06:45 часот на Аеродромот Скопје. Полетување за Истанбул во 08:45 часот со Turkish Airlines. Слетување во Истанбул во 12:20 часот. Организиран трансфер и панорамски разглед на градот со локален водич на македонски јазик. Сместување во хотел. Вечерта слободно време за индивидуални активности, факултативно крстарење по Босфор. Ноќевање.

09. Март (сабота) Истанбул

Појадок. По појадокот организиран пешачки разглед на градот со локален водич на македонски јазик: Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки, а денес е меморијален плоштад со обележја од минатото), Сината џамија (изградена на почеток на XVII век од страна на  познатиот архитект Мехмед-Ага, воедно е и последната импресивна градба на отоманската религиска архитектура), Аја Софија (најпознатата градба во Истанбул, изградена во времето на владеењето на Јустинијан први, една од најголемите цркви во светот, претворена во џамија по падот на Византиското царство) за влез се доплаќа на лице место. Прошетката продолжува кон Капали чаршија и Галата Кула. Враќање во хотел. Вечерта слободно време за индивидиални активности. Ноќевање.

10. Март (недела) Истанбул - Скопје

Појадок. Одјавување од хотел слободно време за индивидиални активности. Во попладневните часови организиран трансфер од хотел до аеродром во Истанбул, летот од Истанбул за Скопје полетува во 20:25, слетување во Скопје 19:55.

Услови

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
– Авионски превоз ( SKP-IST-SKP ) со Turkish Airlines (23 кг по лице вклучен багаж + 7 кг рачен багаж).
TK1004 08MAR 5 SKPIST 0845 1220
TK1005 10MAR 7 ISTSKP 2025 1955
– 2 Ноќевања со појадок во хотел Samir Hotel Deluxe 4* Лалели. http://samirhotel.com/
– Вклучени ексурзии во цената на аранжманот, посета на: Хиподромот, Сината Џамија, Аја Софија (со доплата за влезница во Аја Софија), Капали Чаршија, Кулата Галата.
– Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром.
– Организација и реализација на аранжманот со водич на групата од Скопје

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
– Факултативно крстарење по Босфор 50 € ( вклучува трансфери, вечера, лимитирани локални алкохолни и безалкохолни пијалоци, SHOW програма )
– Факултативни екскурзии и индивидуални трошоци при патувањето
– Задолжително здравствено и патничко осигурување.

НАПОМЕНА:
– За резервации е потребно уплата на аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот, а целосната доплата на аранжманот треба да биде завршена најдоцна до 25.02.2024.
Промени на резервациите не се дозволени односно следуваат пенали за хотелот и наплата зa авионските карти, итн.
Доколку од страна на туроператорот се дозволи промена на резервација без пенали, односно се дозволи да се откаже резервација без пенали,
се наплатува административен трошок од 20 € по резервација.

Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитети предвидени за посета …
Патната исправа треба да е валидна минимум 180 дена по завршувањето на аранжманот. Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се истите да ги приложат во агенцијата за проверка.
За овој аранжман важат општите услови за патување на ТА ПАПИЛОН

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

  • Авионски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди