ИСТАНБУЛ СО ПРИНЦЕСКИ ОСТРОВИ

Автобус / 2 ноќи / 04 – 07.03. 2021

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Автобус 4 дена / 2 ноќевања

Цена на аранжманот по лице  6.140 денари   (99 евра)

04 – 07.03. 2021

Истанбул –  најголемиот град во Турција како и еден од најголемите градови во светот. Голем финансиски и културен центар,  се наоѓа на Босфорот, на границата помеѓу заливот Златен Рог и Мраморно Море. Истанбул е единствената метропола во светот која се наоѓа на два континента: европски (Тракија) и азиски односно Анадолија. Во својата долга историја, Истанбул служел како главен град на Римско Царство . Историските области на Истанбул се вклучени во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО во 1985 година. Се простира на површина од речиси 6.000 км2 и брои над 15 милиони жители според официјални мерења, односно 20 милиони неофицијално.  Градот е изграден на 7 брда и изобилува со многубројни природни, историски и цивилизациски богатсва. Брои преку 20 универзитети, многу библиотеки, културни центри, неизмерно богатство од културно-историски споменици,  економско и културно седиште на Турција, како и еден од  најатрактивните и  најпосетуваните туристички центари во светот. Истанбул е фасцинантен и возбудлив, град кој секој ќе посака да го доживее повеќе пати во животот. Знаменитостите на градот кои мора да се посетат  се безбројни : Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија...

04.Maрт (Четврток)      СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ  Состанок  на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот.  Се патува преку Р.Бугарија-граничен премин Деве Баир со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

05.Март (Петок)      ИСТАНБУЛ   Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија, Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини... Посета на Вселенската патријаршија. Предлагаме, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот. Потоа, факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула... Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар - Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор...Европа - Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

06.Март (Сабота)      ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ И ПРИНЦЕСКИТЕ ОСТРОВИ  Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај - последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Потоа, предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada,HeybeliadaBurgazada...) - архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Опфаќаат површина од 10 km². каде живеат околу 15.000 луѓе, а во летниот период овој број е многу поголем. Пристапот до островите е многу едноставен, главно поради честите бродови кои минуваат покрај секој остров. На самите острови е забранета употреба на моторни возила, а како основно превозно средство се користи коњска кочија. На островите се наоѓаат неколку манастири, академијата на турската воена морнарица...Островите биле голема туристичка атракција уште во времето на Византија. Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан (доколку дозволуваат моменталните протоколи и мерки), за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

07.Март (Недела)      ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ ИСТАНБУЛ  Појдок и напуштање на хотел. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители...Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни... Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина... Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни  паузи. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови .

Услови

ЦЕНА  ПО ЛИЦЕ 6.140 денари   (99 евра)

Цената вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
 • Сместување во хотел со 3***  на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето
 • Посета на Аја Софија
 • Посета на Сина Џамија
 • Посета на Forum, Dechatlon I Ikea

 Цената не вклучва:

 • Крстарење со брод по Босфор 20 евра
 • Панорамски разглед на Истанбул 10 евра
 • Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра
 • Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра
 • Посета на Долма Бахче Сарај  (водич, влезница) 30 евра
 • Посета на Принцес Острови 15 евра
 • Вечера во национален ресторан 30 евра (доколку дозволуваат моменталните протоколи и мерки)
 • Влезница, Топ Капи 20 евра
 • Yerebatan Sarayı (Потонатата Палата) 10 евра
 • Доплата за 1/1 соба 2170 денари
 • Oрганизирани трансфери од: Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес 10 евра
 • Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.

За овој програм важат Опшите Услови на патување на Папилон Туристичка Агенција.

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд

Т.А. Папилон го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми)  за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.  
Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

 • Автобуски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди