ИСТАНБУЛ

Авион / 3 ноќи / 07 – 10.03.2021

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Авион / 4 дена / 3 ноќевања

Цена на аранжманот по лице : 249 Евра

07 – 10.03.2021

Истанбул –  најголемиот град во Турција како и еден од најголемите градови во светот. Голем финансиски и културен центар,  се наоѓа на Босфорот, на границата помеѓу заливот Златен Рог и Мраморно Море. Истанбул е единствената метропола во светот која се наоѓа на два континента: европски (Тракија) и азиски односно Анадолија. Во својата долга историја, Истанбул служел како главен град на Римско Царство. Историските области на Истанбул се вклучени во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО во 1985 година. Се простира на површина од речиси 6.000 км2 и брои над 15 милиони жители според официјални мерења, односно 20 милиони неофицијално. Градот е изграден на 7 брда и изобилува со многубројни природни, историски и цивилизациски богатсва. Брои преку 20 универзитети, многу библиотеки, културни центри, неизмерно богатство од културно-историски споменици,  економско и културно седиште на Турција, како и еден од  најатрактивните и  најпосетуваните туристички центари во светот. Истанбул е фасцинантен и возбудлив, град кој секој ќе посака да го доживее повеќе пати во животот. Знаменитостите на градот кои мора да се посетат  се безбројни : Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија...

07 март (Недела)      СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ Состанок на групата на аеродром во Скопје во 06:05 часот. Полетување за Истанбул во 09:05 часот. Слетување во 12:40 часот по локално време. Oрганизиран трансфер и панорамски разглед на градот: Вселенската Патријаршија, Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас, каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент eкспрес, плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кулата, Египетскиот пазар.. Сместување во хотел. Вечерта, можност за посета на плоштадот Таксим и познатата улица Истиклал со локален превоз. Ноќевање.

08 март (Понеделник)      ИСТАНБУЛ - ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ Појадок. По појадокот, факултативно разглед на стариод дел на Истанбул Султанахмет: Хиподромот, Сината Џамија позната по 6-те минариња, посета на Аја Софија, изградена во времето на владеењето на царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија а денес служи и како верски објект а отворена е и за посетители. Можност за посета на подземната цистерна Јеребатан сарај, позната како Потонатата палата. Разгледот продолжува со посета на палатата Топкапи, палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, од три страни опколена со море. Прошетката продолжува кон Капали чаршија, затворен трговски со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини. Враќање во хотел или можност за индивидуални прошетки. Вечерта, факултативно вечера во национален ресторан (согласно протоколите и мерките во услови на пандемија Ковид 19). Ноќевање.

09 март (Вторник)      ИСТАНБУЛ - ДОЛМАБАХЧЕ САРАЈ - КРСТАРЊЕ ПО БОСФОР - АЗИСКИ ДЕЛ Појадок. Слободно време за индивидуални активности или факултативна посета на Долма Бахче Сарај- последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство, до 1922г. служел како резиденција на Отоманскиот Султан, а по 1922г. резиденција на Кемал Ататурк. Потоа, факултативно крстарење со брод по Босфор,панорамски разглед на раскошните палати од двете страни на каналот и пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. Прошетката продолжува со посета на Чамлиџа најпознатиот видиковец во азискиот дел кој пружа магичен поглед на двете страни на градот. Слободно време и можност за уживање на турско кафе или чај во традиционален турски ресторан. Враќање во хотел. Ноќевање.

10 март (Среда)      ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ Напуштање на хотел (lunch box) Трансфер до аеродром. Авионот за Скопје полетува во 08.50 часот (локално време) Пристигнување во Скопје во 08.15 часот.

Услови

Цената вклучува:

 • Авионски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје со Turkish Airlines
 • Чекиран багаж до 30кг.
 • Рачен багаж до 6 кг
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Сместување во хотел 4* на база 3 ноќевања со појадок
 • Панорамски разглед на Истанбул со локален водич
 • Посета на Аја Софија. (потребна е соодветна гардероба, марама и облека со покриени глуждови на нозете)
 • Посета на Плава Џамија
 • Организиција на аранжманот и придружник на патувањето

Цената не вклучва:

 • Аеродромски такси 6.140 денари
 • Разглед на историскиот дел на Истанбул Султанахмет со локален водич 25 евра
 • Влезница Топ Капи палатата со водич 20 евра
 • Посета на Долма Бахче Сарај и крстарење по Босфор со превоз, водич и влезници 65 евра
 • Посета на Чамлиџа 10 евра
 • Доплата за еднокреветна соба 60 евра
 • Патничко-здравствено осигурување (задолжително)

 

Напомени:

 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници
 • За влез во Аја Софија не се наплаќа влезница
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А. ПАПИЛОН и СКТМ.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми)
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари.
 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето

 

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

 • Авионски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди