ПОРТО И ЛИСАБОН 11.04.2023

Авион / 6 дена/ 5 ноќи / 11 - 16.04.23

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Порто, крајбрежен град, познат по своите прекрасни мостови и производство на вино, во средновековниот кварт Рибеира тесните улички со калдрма минуваат покрај куќите на трговците и кафулињата. Црквата Сао Франциско е позната по раскошниот барокен ентериер со украсени позлатени резби. Палатата Паласио де Болса од 19 век, порано берза, е изградена за да ги импресионира потенцијалните европски инвеститори.

Лисабон е ридски, крајбрежен главен град на Португалија. Од импозантниот замок Сао Хорхе, погледот ги опфаќа градбите со пастелни бои на стариот град, утоката Тагус и висечкиот мост Понте 25 де Абрил. Непосредно надвор од градот, низа плажи на Атлантикот, од Кашкаиш до Есторил…

Авион - 6 дена / 5 ноќевања

За уплати до 25.02 58.220 денари (939 евра)

Цена на аранжманот 61.940 денари (999 евра)

11 Април СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ - ПОРТО
Состанок на аеродромот во Скопје во 06:30часот. Полетување за Истанбул во 08:40 часот, слетување во 11:10 часот (локално време). Летот за Порто е во 12.55 часот, слетување во Порто во 15.45 часот (локално време). Организиран трансфер до хотел. Сместување во хотел. Во вечерните часови можност за факултативна посета на локална винарија и дегустација на познатото португалско вино. Ноќевање.

12 Април ПОРТО
Појадок. Разглед на вториот по големина град во Португалија, Порто, лоциран во северниот дел, град кој полека но сигурно го зазема своето место на еден од најпосетените туристички градови во Европа. Посета на најстариот кварт Рибериа, кој е светско наследство под заштита на УНЕСКО, лоциран на ридот на градот, со поглед кон реката Дуро, посета на црквата Сан Франциско од 14 век која е главна атракција изградена во готски стил со позлатени резби, Авенијата Алиадос, Палатата Бурзе , прекрасен неокласичен споменик (изграден од 1842 до 1910 година)… Слободно попладне. Ноќевање.

13 Април ПОРТО – ЛИСАБОН
Појадок. Одјавување од хотел и заминување за Лисабон со организиран трансфер. Пристигнување во Лисабон и разглед на главниот и најголем град на Португалија, кој совршено ја отсликува португалската култура, комбинација од модерна култура, но го задржува и своето културно наследство и традиција. Разглед на Плоштадот Маркиз де Помбала, авенија на Слободата, централниот плоштад Росио, срцето на Лисабон, познат уште како и плоштад Педро IV, Плоштадот Рестауредорес со споменикот, симболот на ослободувањето на Португалија од шпанската власт, Плоштадот Комерцио, кулата Белем и Манасторот на Св.Жероним, кои преставуваат светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Сместување во хотел. Ноќевање.

14 Април ЛИСАБОН
Појадок. Разглед, прошетка во квартот Парк на нациите, лоциран во источниот дел на градот, изграден за потребите на ЕXPO ’98, последната најголема светска изложба во 20ти век, а денес претставува футуристички архитектонски комплекс. Комбинација на многубројни изложбени простори, шеталишта, најголемиот океанографски музеј, продавници и ресторани. Можност за возење со жичарата која овозможува спектакуларна глетка кон најдолгиот мост во Европа 17км ,,Васко де Гама”. Во попладневните часови препорачуваме прошетка во квартот Алфама. Најстариот кварт во Лисабон и единствениот поштеден од катастрофалниот земјотрес во 1755, налик на лавиринт со тесни калдрмести улици. Можност за возење со стариот трамвај до Катедралата и Замокот од каде ќе уживате во незаборавен поглед на централниот дел на Лисабон. Ноќевање.

15 Април ЛИСАБОН – СИНТРА – КАБО де РОКА – КАШКАИШ – ЕСТОРИЛ
Појадок. Организиран, целодневен факултативен излет во околината на Лисабон. Посета на Синтра, симпатичен град кој поради пријатната клима во минатото претставувала летна резиденција на кралското семејство, истиот во 1955г. УНЕСКО го прогласува за културно светско наследство. Патувањето продолжува кон Кабо де Рока, најзападната точка на континентална Европа. Неговите координати се впишани на камен, сместен на ‘рт длабоко во Атлантикот. Продожуваме кон Кашкаиш, шармантно гратче лоцирано на брегот на океанот, поврзано со Есторил, денес двата претставуваат монденски летувалишта познати по своите песочни плажи. Враќање во Лисабон. Ноќевање

16 Април ЛИСАБОН – ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот одјавување од хотел и организиран трансфер до аеродром. Полетување за Истанбул во 10:55 часот, слетување во 17.35 часот. Полетување за Скопје во 19.00 часот, слетување во 19:25 часот.

Услови

Во цената на аранжманот е вклучено:
Авио билет на релација Скопје – Истанбул – Порто / Лисабон – Истанбул – Скопје со авио компанијата Turkish Airlines
Чекирано парче багаж (куфер) до 20кг и рачен багаж до 8кг
Трансфери на релација аеродром – хотел Порто и хотел – аеродром Лисабон
Трансфер на релација Порто – Лисабон
2 ноќевања со вклучен појадок во хотел 3* во Порто
3 ноќевања со вклучен појадок во хотел 3* во Лисабон
Организиран разглед на Порто и Лисабон со водич
Лиценциран придружник и организација на патувањето

Во цената на аранжанот НЕ е вклучено:

Туристичка такса – 650 мкд (се плаќа во агенција)
Факултативен излет на околината на Лисабон (Синтра, Кабо де Рока, Кашкаиш Есторил) со вклучена влезница за палатата Пена – 95 еур
Факултативна вечера со традиционална фадо музика (превоз, вечера со вклучен пијалок)
Факултативна посета на винарија со дегустација
Влезници во музеи и културно историски споменици
Карти за локален превоз
Доплата за еднокреветна соба 12.500 денари
Патничко- здраствено осигурување

Напомена:
Цените се по лице за сместување во двокреветни соби. За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници. За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот. Целосна доплата на аражманот е 10 дена пред поаѓање. Усни и телефонски резервации се невалидни. Плаќањето е исклучиво во денарска против вредност по курс 1 евро = 62,00 денари.
За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 патници. При резервација задолжително е изјаснување/пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот како би можела агенцијата навремено да ги организира истите.

Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитети предвидени за посета …
Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните места по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 7 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање.
Патната исправа треба да е валидна минимум 3 месеци по завршувањето на аранжманот. Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се истите да ги приложат во агенцијата за проверка.
За овој аранжман важат општите услови за патување на СКТМ и ПАПИЛОН.

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

  • Авионски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди