star star star star

RIMSKA BANJA

БАЊА

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

ХОТЕЛ РИМСКА БАЊА – Село Бања https://rimskabania.com/

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања.
Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Дополнителниот кревет е софа или фотелја.
Цените не важат за време на верски и државни празници.
Цените за викенд (петок и сабота) важат за престој од 2 или повеќе ноќевања.
За дополнителните легла – доплатата е по лице на ден
Цените не важат за време на училишни празници и државни празници.
Во периодот 27.10 – 01.11 сместувањето е по пакет цени /минимум 3 ноќевања/.

Цените се по соба на ден и вклучуваат:
Ноќевање;
Појадок на шведска маса;
Вечера на шведска маса или сет мени без пијалоци;
Користење на термален спа центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи,
Сауна,
Парна бања,
Турска бања,
Јапонска бања,
Ледена соба,
Фитнес,
Простор за релаксација;
Комбинирано спортско игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет низ целиот хотел;
Сеф за лаптоп во секоја соба;
Корпа за бебиња во собата и детски столчиња за бебиња во ресторанот (додека има залихи);
Нечуван паркинг со видео надзор;
Туристичка такса

Деца до 3,99 г се сместуваат бесплатно на дополнително легло
Деца до 11,99 г на редовно легло плаќаат цена на возрасен.
Деца под 11,99 г не добиваат бањарка
Пријавувањето е по 14:00 часот, одјавувањето до 12:00 часот
Пријавување од 08:00 до 14:00 часот – 50% од цената за ноќевање, за сместување
пред 08.00 часот се плаќа цена за цела ноќ
Одјавување од 12.00 до 18.00 часот – 50% од цената на ноќевање.
По 18.00 часот се доплаќа цела ноќ.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.

 • Хотелски содржини

ОСНОВЕН РЕСТОРАН
ЛОБИ-БАР
БАЗЕНИ
Два базени со големина 400 м3 и 600 м3
Има два базени, «Елипса» и «Трапез» со минерална вода со различна температура – +36 °C и +32 °C.Водата во базен Трапаз е поладна. Над базенот Елипса има пареа поради високата температура на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма, течење на носот и други респираторни заболувања, како и за ублажување на алергии.
САУНИ
Има две сауни: солена сауна и билна сауна спроти влезот во базенот Елипса.
Сауната е со влажност околу 15% и со температура од + 80- + 90 °C
Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието Езеро во Бугарија.
Во билната сауна има различни лековити билки од Пирин. Кога се загреваат, билките ја пополнуваат сауната со мириси.
Не ризикувајте вашето здравје! Ако имате кардиоваскуларни проблеми, консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната.
Во зима (во сезона) има обезбеден бесплатен превоз до/од гондолата во Банско.
АМАМ (ТУРСКА БАЊА)
Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу + 40 °C.
Амамот може да го посетат деца и лица со лошо здравје, без да се грижи дека тоа ќе создаде непотребен стрес за телото.
РИМСКА БАЊА
Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 °C.
Влагата топла средина делува како инхалатор, ја зголемува нашата заштита од настинки, а високата температура ги уништува микробите и помага во чистењето на носот. Потта од телото ослободува токсини и вишок течности …….
Бањата помага да се зачува не само здравјето, туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите, минува низ воспалението, го подобрува исхранетоста на косата.
ЈАПОНСКА БАЊА
Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.
2 дрвени буриња – со температура 45 и 36-38 °С, во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од + 8 до + 12 °С .
Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа – за рекреација, релаксација, јасност на умот, бодрост, сила, убавина, свежина на кожата.
ЛЕДЕНА СОБА
Ладното ја стимулира циркулацијата на крвта, му дава на телото енергија, помага да согоруваат калории. А спротивставени температури, наизменични со топла и ладна вода, помагаат за  заштита од вируси.
Ако сакате да ја подмладите вашата кожа, користете ја нашата снегулка. Отстранувањето на снегот ја тонира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта.
Ледената соба наликува на магична пештера. Ѕидовите се покриени со мраз и снег, а разнобојните светла создаваат чувство дека сте дошле до бајка. За овај третмани се користи планинска вода.
ХИДРОТЕРАПИЈА НА ТЕЛО, СОБА ЗА МАСАЖИ, ЗОНА ЗА РЕЛАКС, ФИТНЕС САЛА

Сместување Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

 • АПАРТМАНИ ЛУКС
  Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети.
  Во собата: бања со туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
 • СТУДИО
  Голема светла соба за оние кои сакаат сонце и просторност.
  Во секое студио: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
  На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.
 • АПАРТМАНИ СТАНДАРД
  Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила, шумата или селото Бања.
  Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.
  Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
  На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.
 • ДВОКРЕВЕТНА СОБА
  Една просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици.
  Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
  На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.
 • ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
  Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња.
  Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

 • Базен
 • Бања
 • Бар
 • Масажа
 • Паркинг
 • Сауна
 • СПА
 • ТВ
 • Фитнес
 • Џакузи
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди