ВАЛОНА И ПОСЕТА НА ТИРАНА

Автобус / 2 ноќи / 06 – 08.03. 2021

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Автобус 3 дена / 2 ноќевања

Цена на аранжманот по лице  5.520 денари (89 евра)

06 – 08.03. 2021

Валона -  албански: Vlorе италијански: Valona) е град во Албанија и второ поголемо пристаниште по Драч, сместен на Валонскиот Залив и подножјето на планините Кераунија на теснецот на Отранто по должината на Јадранското и Јонското Море во рамките на Средоземното Море. Според податоците од 2003 година, во Валона живеат околу 85.000 жители. Градот во изминатите неколку години  бележи експанзија на полето на туризмот. Како посебно обележје е Манастиорот Звернек, посветен на Пресвета Богородица кој се наоѓа на многу мал и живописен остров, прекриен со борова шума.

06 Март (Сабота)    СКОПЈЕ – ВАЛОНА   Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 01:30 часот. Тргнување за Валона во 02:00 часот. Се патува преку граничен премин Ќафасан со попатни паузи. Пристигнување во Валона и сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални активности: прошетка, шопинг… Ноќевање.

 07 Март (Недела)      ЗВЕРНЕК   Појадок. Слободно време за разглед на Валона. Можност за факултативна посета на манастирот Звернек, посветен на Пресвета Богородица, кој се наоѓа на многу мал и живописен остров, прекриен со борова шума. До него се доаѓа со пешачење по дрвен мост долг 270 метри што претставува незаборавно доживувањe и можност за фотографирање. Организирана вечера (факултативно) во ресторан. Ноќевање.

 08 Март (Понеделник)      ВАЛОНА – ТИРАНА – СКОПЈЕ     Појадок. Поаѓање за Тирана и пристигнување во предпладневните часови. Панорамски разглед на градот: плоштадот Скендер – бег, булеварот на националните херои, старата џамија Аџи Елтем – Бег, парламентот…. Слободно време за прошетка. Поаѓање за Скопје со попатна пауза во еден од најголемите шопинг центри во Тирана – TEG Shopping Mall,  кој има преку 200 продавници и повеќе од 70 познати брендови. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Услови

ЦЕНА  ПО ЛИЦЕ 5.520 денари (89 евра)

Цената вклучува:

  • Превоз со модерен туристички автобус
  • Сместување во хотел 3*/4* во Валона на база 2 ноќевања со појадок
  • Посета на Тирана и TEG Shopping Mall,
  • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 Цената не вклучва:

  • Организирана вечера – 15 евра
  • Посета на манастиорот Звернек – 10 евра
  • Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.

За овој програм важат Опшите Услови на патување на Папилон Туристичка Агенција.

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00 денари.

Т.А. Папилон го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Во Албанија се патува со пасош или лична карта.

 

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

  • Автобуски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди