ЗАНЗИБАР чартер од Софија

Авион / 12 - 21.03 / 02 - 11 .04.2021

*Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД

Директен чартер лет од Софија

10 дена / 7 ноќи

Прв термин  –  12 - 21.03.2021   /  петок недела

Втор термин – 02 - 11 .04.2021  /  петок недела

ЗАНЗИБАР /ТАНЗАНИЈА  - На источниот брег на Африка, се наоѓа тропскиот остров Занзибар - скапоцениот камен на Индискиот океан, архипелаг со турбулентно минато и богата историја, култура и традиција; недопрени бели песочни плажи со многу сонце; раскошни природни богатства со ретки и егзотични видови на флора и фауна; вкусни свахили јадења; прекрасни, гостопримливи и насмеани луѓе. Кога ќе стапнете на тлото на Занзибар, ќе добиете необично чувство како да сте се вратиле во минатото, во земјата каде што стотици години се одвивала трговијата со зачините - ванила, морско оревче, цимет и шафран, земја во која чекореле многу трговци од далечната Европа, Блискиот Исток, Кина и Индија.  Занзибар е остров кој често бил цел на различни освојувачи низ историјата па така, влијанијата на персиската, арапската, португалската и британската култура се евидентни. Занзибар отсекогаш претставувал спој на мистерија и егзотика, што најдобро може да се почувствува во главниот и единствен град на островот - Стоун Таун (Stone Town). Овој град многу малку се променил во последните 200 години, а поради мноштвото фасцинантни градби кои го красат, УНЕСКО го заштити како дел од светското културно наследство. КЛИМА - Занзибар е идеална дестинација за одмор во текот на целата година. Просечните дневни максимуми се движат од 28°C до 33°C, додека ноќните температури се окулу 20°C. Дождовниот период е од мај до ноември , но краткотрајните тропски дождови можат да се појават во секое време од годината. ПЛАЖИ - Занзибар изобилува со прекрасни плажи од ситен бел песок. Водите на Индискиот Океан се чисти, топли и пријатни во текот на целата година, но на многу места има изразена осцилација на воденото ниво - плима и осека. Најпознатите и меѓу најдобрите плажи се наоѓаат на северниот дел од островот - тоа се Нунгви (Nungwi) и Кендва (Kendwa). Источниот дел од островот исто така има неколку одлични плажи за капење, сончање, ужевање, сликање. Меѓу нив би ги издвоиле плажата Паџе (Paje), Мичамви (Michamwi), Џамбиани (Jambiani)... ВИЗА - За влез во Занзибар (Танзанија) на лица со валидни македонски пасоши потребна е виза која се вади лесно на лице место при пристигнување на нивниот аеродром. Потребно е да се пополни формулар, да се приложи фотографија на бела позадина (3,5 х 4,5) и да се плати износ од окулу 50$ на одговорните служби на аеродромот. ВАКЦИНИ - Специфична вакцинација за влез на Занзибар не е потребна ниту задолжителна.

Авион - 10 дена - 7 ноќевања Прв термин  –  12 - 21.03.2021   /  петок недела Втор термин – 02 - 11 .04.2021  /  петок недела

Ден 1  СОФИЈА – ЗАНЗИБАР Состанок на аеродромот во Бугарија, 2 часа преди полетување. Полетување за Занзибар во 23:00ч. Ден 2  ЗАНЗИБАР Слетување околу 09:00 во Занзибар. Трансфер до избраниот хотел. Информативен состанок со тур операторот. Сволодно време за индивидуални активности. Ноќевање.   Ден 3 – 8 Појадок. Слободно време за плажа и индивидуални активности или факултативни екскурзи. Ноќевање. Ден 9  Појадок. Слободно време за плажа и индивидуални активности. Одјавување од хотел. Вечерен трансфер до аеродромот во Занзибар за лет Занзибар – СОФИЈА. Полетување во 20:00 од Занзибар. Ден 10 Пристигнување во Бугарија околу 04:50. Крај на програмата

Хотели во програмата:

Maya Bay Resort & SPA 4+

UROA Bay Resort 4*

RIU Palace 5* Superior

Michamvi Sunset Bay 4*

Fumba Beach Lodge 4*

Kiwengwa Beach Resort 5*

Melia Zanzibar  5* PREMIUM

VOI Kiwengwa Hotel 4*

Waridi Beach Resort & SPA 4+

Трансфери Трансферите (вклучени во пакет аранжманот) Аеродром – Хотел – Аеродром се изведуваат со туристички автобус:

Услови

Цената вклучува:

 • Авио билет на чартер лет на Bulgaria Air со вклучени аеродромски такси.
 • Чекиран багаж 23 кг. + рачен багаж 8 кг.;
 • 7 ноќевања во избраниот од Вас хотел на соодветната база на исхрана.
 • Трансфер: Аеродром – Хотел – Аеродром;
 • Представник на туроператорот на бугарски јазик.
 • Патничко осигурување со вклучен COVID-19 ризик;

Цената не вклучва

 • Целодневно (морско) сафари со вклучен ручек – 88 ЕУР за возрасен,/44 ЕУР за дете 2- 11.99г.;
 • Полудневна екскурзија „Островот на зачините“ – 42 ЕУР за возрасен/ 21 ЕУР за дете 2- 11.99г.;
 • Полудневна екскурзија до Камениот град– 42 ЕУР за возрасен/ 21 ЕУР за дете 2- 11.99г.;
 • Полудневна екскурзија до резерватот „Иозани“ – 62 ЕУР за возрасен/ 31 ЕУР за дете 2 -11.99г;
 • Полудневна екскрузија до „Затвореничкиот остров“ – 52 ЕУР за возрасен/26 ЕУР за дете 02 – 11.99г;
 • Туристичка градска такса – по 1 USD по лице по ноќ. Се плаќа директно на рецепција на хотелот
 • Влезна виза за Танзанија 50 USD по лице.
 • Задолжителен минимален бакшиш за шофери – околу 5 долари по лице за превоз;
 • Трошоци од личен карактер;
 • Такса за гориво – се објавува 21 ден пред полетување.
 • Храна, пијалоци и услуги кои не се спомнати во преограмата.
 • Услови за резервација

При резервација потребно е ( копија од пасош) да ги наведете точно имињата на кирилица и латиница, како во  пасошот, број на пасош, датум на важење, и телефонскиот број за контак за време на патувањето;

 • Услови на плаќање:

Важна забелешка:

 • Чартер програма се спроведува во зависност и според епидемиолошката состојба во земјата.
 • Саатница на летовите:
 • Превозник: Bulgarian Air Charter
 • Софија – Занзибар – 23:00 ч. – 09:10 ч.(+1)
 • Занзибар – Софија – 20:00 ч.– 04:50 ч. (+1)
 • Летот е директен со техничко слетување во Асуан.
 • Времетраење на трансферот околу 1 час и 30 минути со автобус.
 • Резервации:
 • За резервација 50% од вкупната сума при потпишување на договор.
 • Краен рок за доплата: 21 ден пред полетување.

         Дополнителни информации

 • Дете на возраст под 1,99 години не користи седиште во авионот.
 • Промена на цената е можна во: промена на трошоците за транспорт / гориво /, аеродром, пристаниште, итн. такси; промена за повеќе од 3% од девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидени зголемувања на цените од страна на нашите партнери, како и во други објективно потребни случаи.
 • За ова патување важат општите услови за патување на Папилон

 

Полето за е-пошта е празно!

Карактеристики

 • Авионски превоз
Прикажи повеќе

Оддалеченост од плажа/ски-центар

ВНЕСИ ПОДАТОЦИ


Полето за е-пошта е празно!


Популарни понуди